محوطه سنگواره های ماموت در بیله سوار مغان به ثبت ملی رسید

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۳۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۶۹
اردبیل - ایرنا - محوطه سنگواره های کشف شده ماموت در روستاهای فولادلو قویوسی و خلیفه لوی شهرستان بیله سوار مغان در فهرست آثار طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت ملی رسید.
محوطه سنگواره های ماموت در بیله سوار مغان به ثبت ملی رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل روز چهارشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این محوطه ها از نظر دیرینه شناسی و زمین شناسی به لحاظ وجود فسیل های مهره داران از جمله ماموت، مهم ترین آثار شمالغرب ایران به شمار می رود.
نادر فلاحی افزود: این محوطه هنگام جستجو در معدن شن و ماسه قدیمی در منطقه پولادلو قویوسی بخش مرکزی بیله سوار کشف شده و بر مبنای اطلاعات مقایسه ای انجام شده و بر اساس سن لایه های زمین، سنگواره های کشف شده حدود سه میلیون سال سن دارد.
وی اظهار کرد: قسمتی از بقایای ماموت های کشف شده در این منطقه برای به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان انتقال داده شده و دارای ارزش زمین شناسی، ژئوفیزیک و جانورشناسی است.
فلاحی اضافه کرد: بقایای ماموت کشف شده در این منطقه سومین مورد ماموت کشف شده در جهان محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، حدود سه سال پیش در جریان برداشت شن و ماسه از معدن در منطقه فولادلو قویوسی شهرستان بیله سوار، یک مجموعه کامل شامل سر، کوپال، یال و عاج ماموت در داخل رسوبات ماسه سنگی و به فاصله 25 متر فسیل های دیگری از ماموت های کهنسال با عاجی به قطر 25 تا 30 سانتیمتر و به طول 2 تا 2.5 متر کشف شد.
تاکنون در 2 نقطه دنیا شامل سیبری روسیه بخشی از اندام بچه ماموت منجمد شده و در صحرای کلمبیای آمریکا فقط استخوان ران ماموت کشف شده و کشف سنگواره این جانور ماقبل تاریخ در خاورمیانه و ایران سابقه ندارد.
ماموت ها اجداد اولیه فیل های امروزی هستند که به علت سرد بودن زمان زندگی آنها و به لحاظ اختلاف آناتومیک، اندامی پشمالو داشته و در دوره یخبندان زندگی می کرده اند و نزدیک به 450 هزار سال قبل منقرض شده اند.
با توجه به اطلاعات موجود از نمونه هایی که سه دهه اخیر در این ناحیه پیدا شده اند و احتمال قرابت این آثار با یکدیگر، می توان آنها را از گروه ماموت های جنوبی - استپی ( ماموت های بدون پشم) دانست، این حیوانات گیاهخوار بوده و در مناطقی از ایران و ترکیه می زیسته است.

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
کد خبر 83242473

 


نظر شما :