کشف فسیل دندان فیل دو میلیون ساله در اردبیل

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۴۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۸۶
تهران-ایرنا-مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از کشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان فیل دو میلیون ساله مربوط به فسیل های کواترنر در استان اردبیل خبر داد.
کشف فسیل دندان فیل دو میلیون ساله در اردبیل

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، طاهره افتخاری گفت: دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، با توجه به اهمیت فسیل های یافت شده، برای جستجو در منطقه و جمع آوری و مطالعه این فسیل ها اقدام کرده است و مطالعه این نمونه ها فصل جدیدی از معرفی فسیل های مهره داران به ویژه فیل ها را باز خواهد کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه فسیل های مشابهی در جمهوری آذربایجان نیز گزارش شده است، یکی از اولویت های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آنها در زمان حیات خود است.
افتخار افزد: بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست مصمم است با انجام مطالعات مشترکی با جمهوری آذربایجان به این موضوع بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم الجثه را در ایران تعیین کنند.
این گزارش می افزاید، زهرا اورک رئیس گروه دیرینه شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این نمونه ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموت های بدون پشم با سن حداقل 2 میلیون سال است، علاوه بر این یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیلها، مشاهده و جمع آوری شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اندازه و نوع دندان می توان گفت که اینها متعلق به فیل های بالغ بوده اند، دندان سالم و منحصربه فرد است و تاکنون چنین نمونه هایی از کواترنر ایران با این کیفیت گزارش نشده است، یکی از دندان ها مشابه دندان های فیل های هندی است .
به گفته اورک ، شاید بتوان گفت این نمونه مشابه فیل هندی موجود، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می کرده است.

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
کد خبر 82940636

 


نظر شما :