در چین: فسیل دایناسوری با بال های شبیه خفاش کشف شد

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۴۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۸۴
دانشمندان چینی فسیلی ۱۶۳ میلیون ساله از یک دایناسور ۲۰۰ گرمی کشف کرده اند که بال هایی غشا مانند شبیه بال خفاش های امروزی داشته است
در چین: فسیل دایناسوری با بال های شبیه خفاش کشف شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزمودو، بقایای فسیل یک گونه دایناسور تازه کشف شده نشان می‌دهد این حیوان کوچک بال‌هایی کوچک مانند خفاش داشته است.

این دایناسور به نام Ambopteryx longibrachium احتمالاً ۲۰۰ گرم وزن داشته، شبیه خفاش به نظر می‌رسد و بال‌های آن شبیه غشا است. قبلاً چنین بالی در میان دایناسورهای تروپاد رصد شده بود. دایناسورهای تروپاد روی دوپای عقب می‌ایستادند.

فسیل این دایناسور کوچک در ایالت لیائونینگ چین کشف شده و تصور می‌شود ۱۶۳ میلیون ساله باشد.

مین وانگ و همکارانش در آکادمی علوم چین تحقیق درباره این فسیل را انجام داده اند. طبق این تحقیق خانواده دایناسورهای کوچکscansoriopterygid در اصل بدنی پوشیده از پر داشته اند و از درختان بالا می‌رفتند. این جانوران دستان و انگشتانی بسیار بلند داشته است.

تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد دایناسورهای Yi و Ambopteryx ( هر دو از خانوادهscansoriopterygid) بال‌هایی غشایی و پیکان شکل داشته اند.

کشف Ambopteryx longibrachium اهمیت زیادی دارد. مؤلفان این تحقیق جدید معتقدند کشف این فسیل دلیل دیگری است که نشان می‌دهد دایناسورهای خانواده scansoriopterygid بال‌هایی غشا مانند شبیه بال‌های خفاش‌های مدرن داشته اند. اما هنوز مشخص نیست این دایناسور کوچک در هوا پرواز می کرده است یا خیر.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ دانش و فناوری  علم و دانش
 
 

نظر شما :