رایزنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استانداری خراسان‌جنوبی برای توسعه استانی

۰۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۵۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲۲
رایزنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استانداری خراسان‌جنوبی برای توسعه استانی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال سفر دو روزه علیرضا شهیدی رئیس این سازمان و جمعی از معاونان و مدیران ارشد وی به خراسان‌رضوی حاضران ضمن حضور در نشست یکشنبه شب شورای معادن خراسان جنوبی درباره موضوعاتی همچون نحوه واگذاری محدوده‌های معدنی و  پروانه‌های اکتشاف چند معدن در سطح استان، مطالعه آب‌های ژرف، مطالعات زمین‌گردشگری، اختصاص اعتبار جهت اجرای برنامه‌های زمین‌شناسی در خراسان‌جنوبی، مطالعات ژئوفیزیک هوایی‌و... به بحث و تبادل نظر پرداختند.

سند جامع آب خراسان جنوبی تدوین می‌شود

بر همین اساس، استاندار خراسان جنوبی با بیان این‌که سند جامع آب از اولویت‌های استان است که با همکاری شورای عالی آب این سند تدوین می‌شود، گفت: با توجه به مشکل کم آبی در استان تهیه و تدوین این سند ضروری است.

محمد صادق معتمدیان با بیان اینکه عملیات ژئوفیزیک هوایی در ۲ مرحله در ۲۱ هزار متر مربع از وسعت استان با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان انجام شده که قابل تقدیر است، اضافه کرد: باید زمینه فراهم شود که بخش خصوصی در زمینه معادن فعال شود.

به گفته وی، درخواست داریم که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی برای تکمیل اکتشافات معدنی در ۳۷ محدوده معدنی استان به وسعت ۶ هزار کیلومتر ورود جدی‌تری داشته باشد و در این زمینه زمان‌بندی مشخص با اعتبارات لازم را اعلام کند.

استاندار خراسان‌جنوبی همچنین تصریح کرد: همچنین از ظرفیت بخش خصوصی و دانشگاه‌های در زمینه اکتشافات و سرمایه‌گذاری در بخش معادن بهره‌برداری لازم انجام شود.

معتمدیان با بیان این‌که شناسایی طرح ژئوتوریسم در شهرستان‌های طبس و فردوس انجام شده و تاکنون طرح ژئوتوریسم طبس ثبت ملی شده، اضافه کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کمک کند تا این طرح در این شهرستان‌ها به اتمام برسد.

ان مقام مسئول همچنین از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خواست اطلاعات ژئوفیزیک هوایی استان را در اختیار محمدمهدی خطیب عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند و مشاور استاندار در امور آمایش سرزمین، محیط زیست و توسعه پایدار قرار دهد تا بتوانند در طرح آمایش سرزمینی استان استفاده کنند.

در زمینه کشف ذخایر پنهان زمین از دنیا عقب هستیم

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز از انجام دو پروژه ژئوفیزیک هوایی که منجر به شناسایی 117 آنومالی شده خبر داد و گفت: هدف از اجرای این طرح اکتشاف ذخایر پنهان است، چرا که ایران در این زمینه عقب و به‌دنبال کاهش این فاصله هستیم.

علیرضا شهیدی با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دو بخش زمین‌شناسی و اکتشافات مواد معدنی  فعال است، افزود: در بخش اکتشافات، تولید اطلاعات پایه در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی که منجر به وجود آمدن مواد ثروت می‌شود، مدنظر قرار دارد.

وی با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی یک سازمان حاکمیتی است و به‌دنبال منفعت نیستیم، تصریح کرد: آنچه براساس نقشه راه در اختیار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفته را از منابع خودمان پیش می‌بریم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه در بخش زمین‌شناسی مباحث مربوط به مخاطرات زمین‌شناختی و صیانت از ذخایر انجام می‌شود، تصریح کرد: با شناخت دقیق مخاطرات زمین‌شناختی می‌توان از مخاطرات احتمالی جلوگیری کرد.

شهیدی با تأکید بر اینکه دو شاخه زمین‌شناختی و اکتشافات سبب تولید و صیانت از تولید معادن کشور می‌شود با اشاره به نقشه‌های زمین‌شناسی کار شده در استان خراسان‌جنوبی، تصریح کرد: تاکنون 19 نقشه 25 هزار که هر نقشه حدود 155 کیلومتر است در این استان کار شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه در بحث نقشه‌های زمین‌شناسی این آمادگی وجود دارد تا تعدادی را به بخش خصوصی واگذار کنیم، عنوان کرد: واگذاری این مهم از طریق سامانه انجام می‌شود.

وی از انجام دو پروژه ژئوفیزیک هوایی که منجر به شناسایی 117 آنومالی شده خبر داد و  تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح اکتشاف ذخایر پنهان است، چرا که کشور ایران در این زمینه عقب و به‌دنبال کاهش این فاصله هستیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که یکی از اهداف این سازمان شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان معدنی در دل زمین است، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های مناسب مواد معدنی، عملیات ژئوفیزیک هوایی برای اکتشاف ذخایر پنهان به عنوان یک لایه خدماتی ارزان و سریع در دست اجراست.

شهیدی تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در چند سال اخیر استفاده از روش‌های نوین ژئوفیزیک هوایی را در دستور کار قرار داده و مناطق امیدبخش معدنی بسیار در کشور شناسایی کرده است.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی ظرفیت بالایی برای توسعه اکتشاف ذخایر معدنی و فلزی دارد، اضافه کرد: بیشتر اکتشافات معادن مهم ایران در مناطق محروم قرار دارند که با این اکتشافات توزیع ثروت در همه مناطق کم برخوردار میسر می‌شود.

دستیابی به منابع آب کارست توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال انجام است

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه گفت: دستیابی به منابع آب کارست توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در دست انجام است و در این خصوص مطالعاتی در استان‌های مختلف کشور از جمله خراسان جنوبی در دست اقدام است.

علیرضا شهیدی با بیان این‌که طبق مطالعات قابل ملاحظه‌ای که انجام شده این منابع به ذخیره آب زیرسنگ‌های سخت و در حفره‌های سنگ‌های آهکی گفته می‌شود، تصریح کرد: کارست پدیده‌ای است که در سنگ‌های آهکی اتفاق می‌افتد و حفره‌ای در آنها ایجاد می‌کند که آب در آنها جمع می‌شود.

وی با اشاره به این‌که مطالعات تکمیلی آب‌های کارست در منطقه بشرویه و طبس خراسان جنوبی در دست انجام است، خاطرنشان کرد: البته در شهر زابل‌چاه دستیابی به آب های کارست حفر شده ولی هنوز در زمینه موفقیت این طرح نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال جاری ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای اکتشاف معدنی، مطالعات آب‌های کارست و ژئوتوریسم در خراسان جنوبی هزینه می‌شود.

وی یکی دیگر از اهداف این سازمان را شناخت مخاطرات زمین‌شناسی عنوان کرد و افزود: شناسایی این مخاطران طبیعی می‌تواند کمک بزرگی برای سایر بخش‌های کشور باشد و تاکنون ۳۴ مورد از حدود ۴۳ خطر طبیعی جهان در ایران ثبت شده است

ژئوپارک طبس؛ در مرحله تعیین محدوده دقیق

در ادامه این نشست مدیر گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیان این‌که در خراسان‌جنوبی مناطق نمونه گردشگری وجود دارد که می‌توان به‌عنوان همیار ژئوپارک مطرح کرد، گفت: ژئوپارک طبس در مرحله تعیین محدوده دقیق است و مابقی نقاط استان باید مستندسازی شود تا گزارشات در اختیار سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار گیرد.

نازنین بدری با تبیین اینکه ژئوپارک‌ها در دنیا به‌عنوان برند مقصد گردشگری هستند، اعلام کرد:  ژئوپارک طبس ثبت ملی شده و ثبت جهانی آن نیز در دست اقدام است.

رغبت مردم به سمت گردشگری طبیعت‌محور

به گفته وی، با توجه به جامعه صنعتی امروز و مشکلات امروز در بحث زندگی شهری میل و گرایش افراد به سمت نوعی از گردشگری طبیعت‌محور زیاد شده است.

مدیر گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ژئوتوریسم را گونه‌ای از گردشگری طبیعت‌محور با هدف شناسایی پدیده‌ها عنوان کرد و افزود:  تبیین کرد: ژئوپارک‌ها ابتکاری نوین و بدعتی نو در زمینه گردشگری طبیعت‌محور هستند که سایت‌ها و پارک‌های ارزشمند زمین‌شناسی را شامل می‌شود.

وی هدف اصلی ژئوپارک‌ها را توانمند کردن مردم محلی از نظر اقتصادی و احیای فرهنگ و سنت دانست و تصریح کرد: در سطح جهان 138 ژئوپارک وجود دارد که در کشور ایران تنها یک ژئوپارک تحت عنوان ژئوپارک قشم وجود دارد.

بدری با اشاره به اینکه تمام اهداف و برنامه‌های ژئوپارک‌ها با آمایش سرزمینی همخوانی دارد، تبیین کرد: 30 منطقه اولویت‌دار ژئوپارک شناسایی و مطالعات تفصیلی آن انجام تا به مرحله محدوده‌یابی وارد شوند.

داده‌های ژئوفیزیک هوایی به‌عنوان سرمایه در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد

همچنین مدیرکل ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامهنشست شورای معادن خراسان‌جنوبی گفت: در سطح خراسان‌جنوبی حدود 110 هزار کیلومتر خطی داده تولید شده که مجموع آن 170 آنومالی است.

سیدعلی اسماعیلی با تأکید بر اینکه باید به داده‌های ژئوفیزیک هوایی به‌عنوان سرمایه ملی نگاه کنیم، تصریح کرد: باید از این داده‌های ژئوفیزیک هوایی تا دستیابی به نقاط امیدبخش معدنی استفاده کرد؛ چرا که برای تولید این داده‌ها به 100 میلیارد تومان  اعتبار و مدت زمان دو تا سه سال نیاز است.

وی با بیان اینکه این داده‌ها به‌عنوان سرمایه و در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد، مطرح کرد: آمادگی داریم این اطلاعات را تا جایی که محدودیت امنیتی نداشته باشد در اختیار دانشگاه‌ها و بخش‌های خصوصی و دولتی قرار دهیم.

خراسان‌جنوبی اولویت نخست مجری مطالعات آب‌های کارستی

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: آب‌های کارستی یک ظرفیت است و اگر بخواهیم یک استان داخلی در زمینه انجام مطالعات آب‌های کارستی انتخاب کنیم حتما اولویت شماره یک ما خراسان‌جنوبی خواهد بود.

رضا شهبازی با اشاره به تقویت جریان آب‌های سطحی گفت: سفره‌های آب زیرزمینی چیزی نیست که بتوان با یک بارندگی آن را تقویت کرد.

وی با بیان اینکه موضوع آب در استان خشکی مثل خراسان‌جنوبی که جریان سطحی پایدار و گسترده‌ای ندارد حائز اهمیت است، بیان داشت: با توجه به میانگین بارندگی در استان خراسان‌جنوبی، شرایط این استان مناسب نیست.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به اجرای طرح ملی اکتشافات آب‌های کارستی در سطح کشور، اعلام کرد: آب‌های کارستی یک ظرفیت است و اگر بخواهیم یک استان داخلی در زمینه انجام مطالعات آب‌های کارستی انتخاب کنیم حتما اولویت شماره یک ما خراسان‌جنوبی خواهد بود.

شهبازی با اعلام اینکه این احتمال وجود دارد که خراسان‌جنوبی نه‌تنها در زمینه آب کارستی بلکه در زمینه آب‌های ژرف یک پتانسیل خوبی باشد، تبیین کرد: در محدوده این استان اولویت‌هایی با قابلیت‌های زیاد وجود دارد.

وی با اشاره به وجود دو گسل بسیار مهم نایبند و نهبندان در استان خراسان‌جنوبی، تصریح کرد: این دو گسل از گسل‌های بنیادی هستند که از شمال تا جنوب امتداد یافته و این گسل‌ها و مخاطره‌آمیز بودن آن نیز در استان یک ظرفیت ایجاد می‌کند.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام کرد: سازمان زمین‌شناسی تجربه‌های خوبی از طرح آب های کارستی داشته و منابع خوبی نیز پیش‌بینی کرده لذا این منابع باید تحت منابع آب کشور قرار گیرد.

شهبازی با بیان اینکه محدوده مقدماتی آب‌های کارستی در خراسان‌جنوبی انجام شده، مطرح کرد: چهار سازه در منطقه داریم که سه سازه در منطقه شتری و ظرفیت بسیار خوبی است.

وی با اشاره به اینکه در منابع آب شرب خراسان‌جنوبی از منابع آب کارست وجود دارد، مطرح کرد: مرز مشترک خراسان‌جنوبی و افغانستان جزو اولویت‌های ما نبوده ولی مطالعات انجام شده است.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور همچنین به پدیده گردوغبار در استان مرزی خراسان‌جنوبی اشاره و اعلام کرد: در این زمینه آرشیو نمونه‌های سطحی گردوغبار انجام شده است

خراسان‌جنوبی رتبه نخست در ثبت ملی آثار طبیعی در کشور را کسب کرده است

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: این استان در زمینه ثبت ملی آثار طبیعی رتبه نخست کشور را کسب کرده و زیرساخت‌های لازم در برخی از پدیده‌های طبیعی استان از جمله کال جنی، کوه‌های مریخی نهبندان و دق‌اکبرآباد خوسف در دست انجام است.

حسن رمضانی با بیان این‌که میراث فرهنگی خراسان جنوبی این آمادگی را دارد تا اطلاعات و مستندسازی‌های انجام شده را جهت پیشبرد بیشتر امور در اختیار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار دهد، افزود: برای تجهیز موزه ژئوپارک بیرجند نیاز به کمک داریم و خانه بی‌بی مرادی در بیرجند برای موزه دیرینه‌شناسی و فسیل‌شناسی و ژئو پارک طبس را برای موزه زمین‌شناسی در نظر گرفته‌ایم.

49 ماده معدنی در خراسان‌جنوبی شناسایی و ذخایر قطعی کشف‌شده سه هزار و 700 میلیون تنی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی نرخ بیکاری در استان خراسان‌جنوبی را 12 درصد اعلام کرد و گفت: این مهم با اشتغال ناقصی که وجود دارد به بالای 20 درصد نیز می‌رسد و در حال حاضر بالغ بر ۹ شهرک و ۱۲ ناحیه صنعتی در استان فعالیت دارد.

داوود شهرکی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی از نظر تعداد معادن فعال رتبه چهارم، از نظر ذخیره قطعی رتبه هفتم و از نظر اشتغال رتبه چهارم کشور را دارا است، تصریح کرد: 49 ماده معدنی در استان شناسایی و ذخایر قطعی کشف‌شده سه هزار و 700 میلیون تن است.

وی از صدور 56 هزار کارت مبادلات مرزی در استان خبر داد و عنوان کرد: در زمینه اجرای طرح‌های زغال ظرفیت بالغ بر دو میلیون تن را هدف‌گذاری کرده و رسیدن به اکتشافات و استخراج به پنج میلیون تن ظرف افق چند ساله را در دستور کار داریم.

کلید واژه ها: استان خراسان‌جنوبی روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی شورای معادن خراسان جنوبی


نظر شما :