رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: خراسان جنوبی ظرفیت ثبت ژئوپارک را دارد

۰۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۶۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۲۶
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: خراسان جنوبی ظرفیت ثبت ژئوپارک را دارد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس این سازمان در حاشیه نشست شورای معادن خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: خراسان جنوبی به دلیل داشتن مولفه‌های گوناگون طبیعی و زمین‌شناسی در شهرستان طبس ظرفیت ثبت ژئوپارک را دارد.

علیرضا شهیدی افزود: سالهاست در شهرستان طبس در خصوص ژئوپارک شناسایی‌های اولیه انجام شده و در فردوس نیز فعالیت‌هایی در خصوص راه‌اندازی ژئوپارک انجام شده که امیدواریم این مباحث منجر به تأسیس ژئوپارک در خراسان‌جنوبی شود.

وی افزود: ثبت ژئوپارک‌ها حرکتی در جهت گردشگری پایدار، توسعه اقتصادی جوامع محلی با محوریت حفظ محیط زیست، ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و بانوان ارزیابی می‌شود و نمونه‌های بارز کسب این دستاوردها در جزیره قشم مشهود است.

شهیدی سهم ایران از این رویداد را ثبت جهانی ژئوپارک قشم اعلام و اضافه کرد: این در حالی است که ایران بهشت زمین‌شناسان است و باید در جهت شناسایی و ثبت ژئوپارک ها بیش از پیش تلاش کرد.

وی عنوان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از بودجه‌های خودش در بحث ژئو پارک استفاده می‌کند و اعتباری در این خصوص ندارد چرا که یکی از وظایف این سازمان به عنوان سازمان حاکمیتی، بحث توسعه پایدار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: برای اینکه راه‌اندازی ژئوپارک داشته باشیم باید یکسری فاکتورهایی از جمله جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و پدیده‌های زمین‌شناسی منحصر به فرد در منطقه وجود داشته باشد که در خراسان‌جنوبی تمام این فاکتورها وجود دارد.

به گفته شهیدی آب کارست یا غیر متعارف آبی است که هنگام بارندگی از طریق منافذ و شکستگی‌ها در سنگ‌هایی که این قابلیت را دارند ذخیره می‌شود و کارست‌ها سنگ‌هایی هستند که درون غارهای زیرزمین وجود دارند و آب به آنجا نفوذ کرده و ذخیره می‌شود.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: آب کارست منابع خیلی خوبی برای آب شرب هستند و از آب کارست در بحث صنعت نیز می‌توان استفاده کرد اما به هیچ عنوان از آب کارستی با توجه به کیفیت خوبی که دارد برای بحث‌های کشاورزی توصیه نمی‌شود.

شهیدی با اشاره به اینکه اقدامات سازمان زمین‌شناسی در خراسان جنوبی ورود ثروت به استان در دراز مدت است، اضافه کرد: برای اجرای پنج برنامه سازمان زمین شناسی در این استان از اعتبارات ملی استفاده خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود اجرای این برنامه‌ها ۱۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد و چنانچه مازاد این اعتبار مورد نیاز باشد باید استانداری خراسان‌جنوبی همکاری کند

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شورای معادن خراسان جنوبی دکتر علیرضا شهیدی


نظر شما :