بازدید رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از معدن طلای شادان در دل کویر خوسف

۰۳ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۶۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۰۸
بازدید رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از معدن طلای شادان در دل کویر خوسف

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان که به خراسان‌جنوبی سفر کرده، پیش از ظهر امروز از معدن طلای شادان واقع در منطقه کویری خوسف که به عنوان یکی از  بزرگترین معادن طلای شرق کشور یاد می‌شود، بازدید کرد.

بر اساس این گزارش، معدن طلای شادان سال 1382 ثبت و گواهینامه کشف آن در سال 1359 صادر شده و برآوردهای اولیه از ذخیره قطعی 30 میلیون تن کانسنگ طلا حکایت دارد که سرمایه‌گذاری برای استخراج آن ثروت هنگفتی را نصیب کشور می‌کند.

ذخایر معدن شادان خوسف چشمگیر است و تاکنون سرمایه‌گذار 180 میلیارد ریال در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است و می‌توان گفت برای نخستین بار بخش خصوصی برای فرآوری طلا در خراسان جنوبی به میدان آمده است.

هم اکنون معدن طلای شادان در مرحله استخراج است و ساخت کارخانه فرآوری طلا گام مهمی برای سرمایه‌گذاران تولید شمش طلا در این منطقه است.

شایان ذکر است، کشف ظرفیت‌های شادان هنوز ادامه دارد و در منطقه شادان معادن دیگری مانند ماهیرآباد و خونیک وجود دارد و باید برای تامین زیرساخت‌های لازم و بهره‌برداری از این معادن و کارخانه فرآوری اقدامات موثر انجام شود.

بر اساس آمار، سالانه ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تن کانسنگ طلا با عیار ۵۵ صدم پی‌پی‌ام از این معدن استخراج می‌شود و اشتغال 500 نفری برای جوانان بومی منطقه هدف نهایی استخراج و فرآوری در معدن طلای شادان است.

معدن طلای هیرد واقع در نهبندان

بازدید از معدن طلای هیرد مقصد بعدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همراهان وی بود. بر اساس گزارشات موجود با استخراج طلا در معدن هیرد، آینده درخشانی برای اقتصاد و مردم این منطقه رقم خواهد خورد.

شایان ذکر است، معدن طلای هیرد با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران وارد مرحله بهره‌برداری شده که امید است با ساخت کارخانه فراوری طلا از سال آینده شاهد رونق این معدن باشیم.

بر اساس آمار از ذخیره قطعی حدود ۵ میلیون تن  کانسنگ طلا در این معدن وجود دارد و از هر تن کانسنگ طلا در این معدن، یک گرم طلا استخراج خواهد شد که با راه‌اندازی کارخانه فرآوری و احداث واحد تولید شمس طلا سالانه ۲۰۰کیلوگرم طلا با عیار ۹۹٫۹۹درصد تولید خواهد شد.

معدن مس قلعه‌زری، گنجینه‌ای در دل کویر لوت

معدن مس قلعه زری در فاصله 180کیلومتری جنوب بیرجند و حاشیه شمالی کویر لوت قرار دارد معدنی که در دل کویر آثار مس و کوره‌های ذوب از صدها سال پیش را در خود جای داده است. محدوده کانسار، منطقه‌ای کویری و بیابانی درحاشیه کویر بزرگ لوت است که دارای آب و هوای گرم و خشک مناطق کویری با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان های معتدل است.

کانسار مس رگه‌ای قلعه زری از ذخایر قابل توجه مس در ایران است که به علت عیار بالای مس از اهمیت خاصی برخوردار است و اهالی روستای قلعه‌زری که اغلب از روستاهای اطراف کانسار به این منطقه کوچ کرده‌اند از کارکنان معدن هستند. 

شایان ذکر است، 33 درصد از معدن قلعه‌زری در مالکیت شرکت ملی مس و 67 درصد در اختیار بخش خصوصی شرکت معادن لوت است

توسعه  معادن و صنایع معدنی یکی از مهمترین سیاست وزیر صنعت، معدن و تجارت

در این بازدید علیرضا شهیدی، توسعه معادن و صنایع معدنی را یکی از مهمترین سیاست وزیر و وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالجاری عنوان کرد و گفت: خراسان جنوبی به عنوان یکی از استان‌های مهم ما در مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در سالجاری قرار دارد.

وی با تاکید براینکه محوریت خراسان جنوبی بر روی طلا، مس، آهن، سرب و روی است، افزود: شکوفایی معادن موجب توسعه پایدار و توزیع عادلانه ثروت در استان خواهد شد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیان کرد: کلیه خواسته‌های معدن‌داران را طی مکاتبه ای با وزیر صنعت، معدن وتجارت مطرح و برای رفع آن تلاش خواهم کرد.

 تامین برق و آب را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های معادن

مشیرالحق عابدی معاون اقتصادی استانداری خراسان جنوبی نیز در این بازدید تامین برق و آب را یکی از مهمترین اولویت‌های معادن این منطقه دانست و تاکید کرد: کمک به تامین زیرساخت‌های استان به تولید و جذب سرمایه‌گذار کمک شایانی می‌کند.

حقوق دولتی معادن با مشورت فرمانداران منطقه هزینه زیرساخت می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این بازدید با اشاره به اینکه حقوق دولتی معادن با مشورت فرمانداران در استان هزینه می‌شود، گفت: حفظ و ماندگاری معادنی همچون قلعه‌زری برای ما بسیار اهمیت دارد.

داود شهرکی با اشاره به اینکه از برگشت حقوق دولتی معادن تا حدودی به تامین برق، آب و جاده به معادن کمک کردیم، بیان کرد: در سه سال گذشته 300 پروانه بهره برداری صادر شده است.

 معادن نقش مهمی در نگهداشت جمعیت و توسعه نهبندان دارد

بیکی فرماندارشهرستان نهبندان نیز با تاکید براینکه وجود معادن نقش مهمی در نگهداشت جمعیت و توسعه شهرستان نهبندان دارد، بیان کرد: بیشترین معادن خراسان جنوبی در این شهرستان است و متاسفانه عدم استفاده کافی از این ظرفیت موجب شد تا در 5 سال اخیر بالغ بر 7 هزار نفر از این شهرستان مهاجرت کنند.

شایان ذکر است، مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان‌جنوبی، داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین مجید بیکی فرماندار نهبندان، محمد شفیعی فرماندار خوسف، علی ناصری فرماندار بیرجند و دیگر مسئولان استانی خراسان‌جنوبی و همچنین چند تن از معاونان و مدیران‌ارشد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس این سازمان را در این بازدیدها همراهی می‌کنند.

عکس مریم السادات میرآفتاب

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معدن طلای شادان واقع در منطقه کویری خوسف معدن مس قلعه‌زری معدن طلای هیرد خراسانجنوبی عکس مریم السادات میرآفتاب


نظر شما :