در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد: چهارمین جلسه کمیته علوم‌زمین با موضوع آمایش سرزمین

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۶۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۴۹
در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد: چهارمین جلسه کمیته علوم‌زمین با موضوع آمایش سرزمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، چهارمین جلسه کمیته علوم‌زمین با موضوع آمایش سرزمین در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حاضران به بررسی فعالیت‌های سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان هواشناسی کشور در خصوص آمایش سرزمین پرداختند و مهندس سیروس نبیونی از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به ارائه برنامه‌های پیش‌روی سازمان متبوع خود پرداخت و مطالعه اطلس کویرهای ایران با استفاده از تصویر ماهواره‌ای با تلفیقی از هیدرولوژی و ژئومورفولوژی، پهنه بندی گیاهان (بر اساس جغرافیایی نظامی، برداشت، رسوبگذاری و حمل ریزگردها، پهنه‌بندی مناطق بیابانی، پایش پهنه‌بندی آبی، مطالعه بر روی تالاب‌های مرزی، پدیده فرونشست، تهیه اطلس اقلیمی کشورهای همجوار و مخاطرات محیطی دریای خزر و خلیح‌فارس را به عنوان دستاوردها و برنامه‌های جاری این مجموعه عنوان کرد.

به گفته وی، کلیه مطالعات انجام شده در سازمان جغرافیای نیروهای مسلح با هدف رویکرد نظامی، دفاعی و امنیتی بوده و این سازمان می‌تواند در این حوزه در مبحث آمایش سرزمین مشارکت داشته باشد و برخی اطلاعات پایه مورد استفاده در مطالعات خود اعم از تصاویر ماهواره‌ای را در اختیار قرار دهد.

مهندس ابراهیم فتاحی نیز در ادامه به فعالیت‌های سازمان هواشناسی کشور در رابطه با موضوع آمایش سرزمین پرداخت و گفت: این سازمان دارای ارتباط گسترده‌ای با سایر ارگان‌ها است و دیدبانی یکی از مهم‌ترین ارکان این سازمان محسوب می‌شود.

به گفته وی، سازمان هواشناسی کشور قادر به ارائه پیش‌بینی هشدار روزانه، ماهیانه، فصلی، سالیانه و دهه‌ای است که البته این امر نیازمند تقویت است.

فتاحی ارائه پهنه‌بندی سیلاب بر اساس فراوانی رخداد سیل و همچنین بررسی مخاطرات طبیعی در قالب زمینی و هوایی را دیگر برنامه‌های تحقیقاتی سازمان هواشناسی کشور عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، حاضران در این نشست با توجه به اینکه بسیاری از ارگان‌ها در یکسری از فعالیت‌های خود دارای همپوشانی هستند بایستی طی یک برنامه هدفمند، ارتباط و همکاری ارگان‌ها جهت جلوگیری از دوباره‌کاری و تجمیع صحیح اطلاعات به تعامل برسند، به توافق رسیدند.

همچنین مقرر شد، سازمان برنامه و بودجه طی برنامه‌ای می‌تواند در مبحث مخاطرات از سازمان جغرافیایی و هواشناسی در سند آمایش سرزمین استفاده کند و سازمان برنامه و بودجه جلسه‌ای را در سطح معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل دهد و به چند نهادی که اطلاعات آنها در تنظیم سند آمایش سرزمین کاربرد دارد، دستور داده شود تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار سازمان برنامه قرار دهند.

از سویی با توجه به زمان محدود و اینکه امکان انجام فعالیت جدید نیست، سازمان برنامه و بودجه نوع اطلاعات درخواستی از هر ارگان که لازمه سند آمایش سرزمین است را مشخص کند و تشکیل کمیته فنی جهت دریافت اطلاعات اولیه از ارگان‌های مربوطه و سپس تلفیق آنها جهت استفاده در سند آمایش نیز ضروری عنوان شد.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چهارمین جلسه کمیته علوم‌زمین با موضوع آمایش سرزمین سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح سازمان هواشناسی کشور


نظر شما :