با حضور معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت: آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در کرمان افتتاح شد

۲۰ تیر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۷۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۲۰
با حضور معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت: آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در کرمان افتتاح شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آزمایشگاه تخصصی تجزیه مواد معدنی در اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کرمان عصر چهارشنبه 19 تیر ماه با حضور رئیس این سازمان و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان افتتاح شد.

ثروت معدنی کشور باید در توسعه پایدار استفاده شود

بر اساس این گزارش، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان پیش از این افتتاحیه و در نشستی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عنوان کرد: کرمان به عنوان بهشت معادن کشور شهرت دارد و معادن بخش قابل توجهی از اقتصاد این استان را شامل می‌شوند.

دکتر آیت‌اللهی موسوی بیان کرد: در استان کرمان آمادگی هرگونه همکاری با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت فعالیت در حوزه اکتشافات وجود دارد تا بتوانیم ذخایر معدنی را پیش‌بینی کنیم.

وی در خصوص تهیه زمین مورد نیاز اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری (کرمان) برای نگهداری نمونه‌ها و سنگ‌ها قول همکاری داد.

تمرکززدایی از مرکز کشور به سمت مراکز ناحیه‌ای

همچنین رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این نشست ارتقای جایگاه سازمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری در کرمان یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین مراکز ناحیه‌ای سازمان است که اقدامات موثری نیز در حوزه معدنی کشور انجام داده‌اند.

علیرضا شهیدی دو هدف سازمان را تولید اطلاعات پایه در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی و صیانت از ثروت تولیدی در قالب شناخت مخاطرات زمین‌شناسی برشمرد و افزود: ثروتی که با سختی‌های فراوان در حوزه مواد معدنی و غیره به دست می‌آید، باید در توسعه پایدار کشور استفاده شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیان داشت: نگاه سازمان بر تمرکززدایی از مرکز کشور به سمت مراکز ناحیه‌ای است و حمایت از استان‌ها را لازم می‌دانیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کمبود نیروی انسانی را یکی از مشکلات اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب خاوری در کرمان عنوان و خاطرنشان کرد: کرمان نخستین استان معدنی کشور است و سرمایه‌گذاری در مرکز زمین‌شناسی این منطقه در حقیقت کمک به توسعه استان است.

اهمیت راه‌اندازی آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در کرمان

مدیر اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب خاوری نیز با اشاره به فعالیت 38 ساله این مرکز در استان کرمان عنوان کرد: با مساعدت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سال گذشته فضای مستقلی برای آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی براساس استانداردهای موجود و نگاه به آینده فراهم شد.

به گفته علی رشیدی با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان کرمان به لحاظ معدنی وجود دارد، این آزمایشگاه امکان گسترش و راه‌اندازی فعالیت‌های جدید را نیز دارد و ضمن اشاره به اهمیت راه‌اندازی آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در استان کرمان به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این اداره کل پرداخت.

سهم نسبتا بالای استان کرمان در تولید ناخالص داخلی

رئیس سازمان صنعت، معدت و تجارت استان کرمان نیز به سهم نسبتا بالای استان کرمان در تولید ناخالص داخلی و تامین حقوق دولتی کشور پرداخت و گفت: بخشی از حقوق دولتی که به حساب خزانه واریز می‌شود باید به استان‌ها برای ایجاد زیرساخت‌ها و صنایع فناوری برگشت داده شود.

مهدی حسینی‌نژاد بیان کرد: از طریق شورای معادن استان سال گذشته 22 میلیارد تومان پول به استان آورده شده و امسال برنامه‌ریزی داریم که این سهم را به 250 میلیارد تومان برسانیم.

حلقه مفقوده حوزه معدن، اکتشافات است

سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان نیز فعالیت بیشتر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در تهیه نقشه‌های جدید از پهنه‌های معدنی استان را خواستار شد و بیان کرد: حلقه مفقوده حوزه معدن، اکتشافات است و لازم است که اکتشافات جدیدی را برای تامین خوراک آینده واحدهای صنعتی خود داشته باشیم.

در محل استانداری کرمان مطرح شد:

نیاز شدید به اکتشاف ذخایر معدنی جدید به ویژه کانسارهای عمقی در کرمان

پس از برگزاری افتتاح آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب خاوری، دکتر علیرضا شهیدی ضمن دیدار با دکتر محمدجواد فدایی استاندار کرمان به ارائه گزارشی از فعالیت‌­های سازمان به قابلیت­های این مجموعه جهت کمک به توسعه استان کرمان پرداخت و گفت: با افزایش مصرف روزافزون مواد معدنی و با توجه به احداث واحدهای بزرگ صنعتی در استان کرمان، نیاز شدیدی به اکتشاف ذخایر معدنی جدید به ویژه کانسارهای عمقی وجود دارد که در این زمینه سازمان آماده فعالیت در استان کرمان است.

وی با اشاره به رویداد تعداد قابل توجهی از پدیده‌­های مخاطرات طبیعی و زمین­شناختی در استان کرمان ضمن تشریح فعالیت­های انجام شده در این زمینه، آمادگی سازمان متبوع خود را برای مطالعات جدید در زمینه آبهای کارستی، پدیده ریزگرد، فرونشست زمین و زمین­لرزه در استان کرمان در صورت تامین منابع مورد نیاز اعلام کرد.

در این دیدار استاندار کرمان نیز ضمن خوشامدگویی به حاضران پیگیری جهت تنظیم تفاهم‌نامه­‌هایی برای گسترش همکاری­‌ها و به کارگیری همه ظرفیت­‌های موجود برای استفاده از قابلیت­‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در توسعه استان کرمان را ضروری عنوان کرد.

محمدجواد فدایی همچنین جهت تامین زمین مورد نیاز اداره کل زمین‌­شناسی و اکتشافات معدنی کرمان قول مساعدت و همکاری داد و به پیگیری­‌های لازم جهت بررسی راهکارهای تامین مالی مورد نیاز احداث آرشیو نمونه‌­های معدنی و زمین‌شناسی و موزه در استان تاکید کرد.

بازدید از اداره کل زمین‌­شناسی و اکتشافات معدنی کرمان

دکتر علیرضا شهیدی همچنین ضمن حضور در اداره‌کل زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کرمان از بخش‌­های مختلف این مجموعه بازدید و با همکاران این مرکز گفت‌وگو کرد و از نزدیک با روند فعالیت­‌های در حال اجرای این مرکز آشنا شد و بر رفع مشکلات مطرح شده توسط همکاران و تامین کمبودها و نیازمندی‌­ها و درخواست­‌ها تاکید کرد.

بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در جنوب کرمان- جیرفت

در ادامه حضور رئیس سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در استان کرمان صبح 5شنبه 20 تیر ماه مراسمی به مناسبت روز ملی صنعت و معدن به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت جیرفت و با حضور دکتر محمدعلی دهقان معاون اقتصادی استاندار کرمان و مسلم مروجی‌فرد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جیرفت و جمعی دیگری از مسئولان استانی برگزار شد.

در این نشست دکتر علیرضا شهیدی به عنوان نماینده مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تکریم فعالیت­‌های فعالان بخش صنعت و معدن این خطه، طی سخنانی به تشریح فعالیت­‌ها و دستاوردهای سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشوردر استان کرمان پرداخت.

خام‌فروشی مواد معدنی خیانت در بخش معادن کشور

شهیدی با بیان این‌که در کرمان معادن بزرگی مثل مس سرچشمه، گل‌گهر وجود دارند، گفت: فعالیت‎های اکتشافی در این معادن معادن از گذشته آغاز شده و در حال حاضر به سطح  کلاس جهانی رسیده‌اند و باعث افتخار کشور و موجب کارآفرینی و اشتغال برای مردم منطقه شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که اکتشاف اولین حلقه زنجیره چرخه معدنکاری است، افزود:  در همه جای دنیا برای انجام فعالیت‌های اکتشافی 10 تا 15 درصد سرمایه خود را برای اکتشاف اختصاص می‌دهند که البته اعداد مختلفی در این بخش وجود دارد ولی در هر حال هزینه در بخش اکتشاف باعث دستیابی به نتایج دلخواه و قابل قبول می‌شود.

 رئیس سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که پس از هزینه در بخش اکتشاف به ارزش افزوده معادل 30 درصد دست خواهیم یافت، وقتی در عرصه معدنکاری به سمت فراوری مواد معدنی پیش برویم به ارزش افزوده بیشتری دست می‌یابیم و در برخی صنایع معدنی پس از فرآوری به ارزش افزوده معادل  300 درصد نیز می‌رسیم.

وی از خام‌فروشی به عنوان خیانت در بخش معادن کشور یاد کرد و افزود:  معدن به خودی خود حدود 1 درصد GDP کشور را شامل می‌شود و صنایع معدنی تا 5 درصد و زمانی که وارد صنایع معدنی می‌شویم حدود 40 درصد GDP کشور به این بخش اختصاص می‌یابد.

شهیدی با بیان این‌که کشورهای فعال در بخش اکتشاف در صدد ثبت اطلاعات زمین‌شناسی و اکتشافی در بانک‌های اطلاعاتی هستند، تصریح کرد: ثبت صحیح اطلاعات باعث افزایش امنیت در سرمایه‌گذاری‌های اکتشافی و کاهش ریسک اکتشاف می‌شود.

این مقام مسئول انجام فعالیت‌های اکتشافی در دنیا به عنوان وظایف سازمان‌های حاکمیتی از جمله سازمان‌های زمین‌شناسی عنوان کرد و افزود:  به لحاظ هزینه و ریسک بالای اکتشاف، سازمان حاکمیتی فعالیت‌های اکتشافی را انجام می‌دهند و پس از دستیابی به نتایج مورد نظر فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

رئیس سازمان زمین­شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این‌که در دنیا از سال 2007 فعالیت‌های اکتشافی با روند ویژه‌ای مواجه شد، خاطرنشان کرد: سال 2012 با اوج اکتشاف در دنیا مواجه بودیم و بر اساس آمار در سال 2017 سازمان زمین‌شناسی چین حدود 3/1 میلیارد دلار هزینه برای بخش اکتشاف خود داشته و حدود 5 ملیون متر حفاری اکتشافی انجام داده که این آمار در کشور ما قابل مقایسه با این کشورها نیست.

تنها 10 معدن در کلاس جهانی در ایران وجود دارد

وی با اشاره به این‌که ایران کشوری معدنی است که جایگاه زمین‌شناسی آن باعث خاستگاه معدنی مناسب می‌شود؛ تصریح کرد: وجود معادن بزرگ و کوچک در کشور نشان‌دهنده همین موضوع است که بر همین اساس حدود 6 هزار و 500 معدن فعال در کشور وجود دارد و این در حالی است که تنها 10 معدن در کلاس جهانی در ایران وجود دارد که این به معنای خوب انجام نشدن اکتشاف در کشور است.

به گفته شهیدی، با توجه به اطراف متوجه می‌شویم که در کشورهای همسایه ایران معادن زیادی در کلاس جهانی وجود دارد و این در حالی است که این معادن از نظر زمین‌شناسی در همان کمربند متالوژنی ایران واقع شده‌اند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که اکتشافات مواد معدنی در ایران حدود 50 میلیارد تن است، گفت: بر اساس آمار مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 96  حدود 382 میلیون تن استخراج مواد معدنی داشته‌ایم که این رقم با توجه به جایگاه معدنی ایران قابل قبول نیست.

وی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از زمان تاسیس به وظیفه تولید اطلاعات پایه پرداخته، تصریح کرد: این سازمان تا کنون دو بار کل سطح کشور را به لحاظ شواهد زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک دویست و پنجاه هزارم، یکصدهزار و پنجاه هزارم مورد بررسی قرار داده و حدود 15 سال است که به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی یک بیست و پنج هزارم پرداخته که حدود 155 کیلومتر مربع بر روی نقشه را شامل می‌شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به این‌که نقشه‌های  یک بیست‌وپنج هزارم بسیار دقیق و تخصصی هستند، خاطرنشان کرد: این نقشه‌ها در 6 لایه اطلاعاتی تهیه می‌شوند و و می‌توان گفت حدود 90 درصد استان  کرمان تحت پوشش نقشه‌های یک دویست و پنجاه هزارم و یکصدهزارم قرار گرفته و تهیه نقشه‌های یک بیست و پنج هزارم نیز در این استان آغاز شده است.

شهیدی ضمن اشاره به رسالت این سازمان بنا به نقشه راه معدن و صنایع معدنی، تصریح کرد: پی‌جویی و اکتشاف از سال 98 به عنوان یکی از اولویت‌ها و سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار سازمان قرار گرفته و مطالعه بر روی حدود 900 هزار کیلومتر مربع پهنه‌ اکتشافی را مدنظر دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به فناوری روز دنیا تحت عنوان ژئوفیزیک هوایی، گفت: در حال حاضر در حال  استفاده از این روش هستیم تا در زمان کوتاه و با صرف هزینه کم خروجی‌های مناسبی داشته باشیم و این در حالیست که در منطقه جیرفت مطالعات زئوفیزیک هوایی انجام شده که نیازمند انجام مطالعات تکمیلی‌تر است و در صورت تامین منابع مورد نظر از سوی استانداری و سازمان این مطالعات را بیش از گذشته گسترش خواهیم داد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر حدود 600 هزار کیلومتر خطی مطالعات ژئوفیزیک هوایی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده، افزود: آنومالی‌های زیادی در کشور کشف شده  و با توجه به پیشرفت در این زمینه می‌توان گفت این فرایند از نقطه آغاز تا رسیدن به مدلسازی حدود یکسال طول می‌کشد که بر همین اساس می‌توان پهنه‌های بزرگ اکتشافی را در زمان کوتاه شناسایی کرده و به نتایج مورد نظر دست یابیم.

معادن نماد اقتصاد مقاومتی است

شهیدی از معادن به عنوان نماد اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود:  در سالی که مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید از آن یاد کرده بایستی برای دستیابی به این هدف بایستی در بخش اکتشافات مواد معدنی به طور جدی وارد شویم و معتقدیم زمانی که اکتشافات به معدن تبدیل می‌شود چند خروجی مناسب از جمله اشتغالزایی در مناطق کمتر توسعه‌یافته و  توزیع عادلانه ثروت به وجود خواهد آمد.

وی ضمن اشاره به سایه  تحریم‌ها در کشور و مواجه با نوعی پارادوکس نقدینگی در کشور خاطرنشان کرد:  برخی مسئولان ادغان به افزایش نقدینگی در کشور دارند و این در حالیست که تولیدکنندگان به نبودن نقدینگی در کشور اشاره دارند که این امر نشان‌دهنده این است که در مدیریت کشور باید بازنگری و سختگیری‌ها کمتر شود.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که قوانین سخت‌گیرانه برای تولید مناسب نیست، گفت:  باید با این موضوع قدری ملایم‌تر برخورد کرد و امیدواریم در سال 98 در منطقه جنوبی کرمان و جیرفت شاهد رونق بیشتری باشیم و دست به دست هم دهیم و در منطقه‌ای که دارای تاریخ 7 هزار ساله است رونق تولید را ایجاد کنیم.

تکریم از فعالان بخش صنعت و معدن

در پایان این مراسم از تعدادی از واحدهای نمونه صنعتی و معدنی جنوب کرمان با اهدای لوح و تندیس قدردانی به عمل آمد

همچنین در حاشیه این مراسم رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همراهان ایشان از نمایشگاه دستاوردهای بخش صنعت و معدن جنوب استان کرمان و تعدادی از واحدهای صنعتی و معدنی در شهرک صنعتی جیرفت بازدید کردند.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آزمایشگاه تجزیه مواد معدنی در کرمان علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور علی رشیدی مدیر اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب خاوری رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان


نظر شما :