عوامل تعیین کننده کاربرد زغال سنگ های حرارتی در آینده

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۸:۱۴ کد : ۲۳۷۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۹۲
هفته نامه معدن و توسعه- نیاز روز افزون بشر به برق، مسائل زیست محیطی و شرایط اقتصادی مهم ترین عوامل تعیین کننده کاربرد زغال سنگ های حرارتی در آینده هستند...
هفته نامه معدن و توسعه- نیاز روز افزون بشر به برق، مسائل زیست محیطی و شرایط اقتصادی مهم ترین عوامل تعیین کننده کاربرد زغال سنگ های حرارتی در آینده هستند. به خصوص بعد از ایجاد نیروگاه های گازسوز و قیمت پایین گاز، آینده نیروگاه های زغال سوز با سئوال مواجه شده است. اما چرا هنوز در دنیا نیروگاه های زغال سوز بیشترین نقش را در تولید برق دارا می باشند و کشور ما از این نعمت بی بهره است. امروزه با بکار گیری فناوری نوین زغال تمیز و با قیمت مناسب زغال سنگ روند رو به گسترش جدیدی در بکار گیری نیروگاه های زغال سوز آغاز شده است. بطوری که پیش بینی می شود در سال 2010 حدود 50 درصد کل انرژی دنیا توسط زغال سنگ تامین خواهد شد. تخمین زده می شود بازار زغال تمیز در همین سال حدود 800 میلیار دلار خواهد گشت. به همین دلیل است که در استراتزی معدنی که توسط دولت آمریکا تا سال 2020 پیش بینی شده مهم ترین منبع ماده معدنی آن کشور برای تامین انرژی زغال سنگ فرض شده است. در حال حاضر هنوز هم قیمت تولید برق در نیروگاه های زغال سوز در کشورهایی مثل آمریکا و چین از سایر سوخت ها کمتر است.
   یکی دیگر از عوامل موثر در میزان اقتصادی بودن نیروگاه ها توجه به مقدار راندمان نیروگاه است. راندمان نیروگاه های زغال سوز در آمریکا 50 درصد و سایر کشور ها حدود 40 درصد است در حالی که این راندمان در نیروگاه های گازی حدود 35 درصد می باشد. بنابراین از این جهت نیز نیروگاه های زغال سوز دارای برتری نسبی هستند.
   کشور ما با داشتن منابع شناخته شده احتمال 8/7 میلیارد تن زغال سنگ حرارتی هنوز از این منبع انرژی استفاده نمی کند. اگر فقط قیمت هر تن از این زغال سنگ را 40 دلار فرض کنیم حدود 312 میلیارد دلار از سرمایه کشور بی مصرف مانده و فراموش شده است. در حالی که ارزش واقعی زغال سنگ حرارتی فرآوری شده در حال حاضر حدود 60-50 دلار به ازای هر تن می باشد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :