معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی لازمه معرفی مناطق امیدبخش معدنی

۰۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۶ کد : ۲۳۷۷۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹۵
معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:  تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی لازمه معرفی مناطق امیدبخش معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان طی سال 97 از محل اعتبارات استانی خبر داد و گفت: مقرر شد چهار نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم در استان کردستان به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه شد.

مهدی مرادی با بیان این‌که در همین راستا برگه‌های زمین‌شناسی مناطق میرده واقع در سقز و سورن در بانه در سال 97 عملیاتی شد، تصریح کرد: این نقشه‌ها توسط کارشناسان مرکز سنندج تهیه شده و در سال 98 نیز نود درصد عملیات صحرایی به اتمام رسید که امید است تا پایان سال تحویل داده شود.

به گفته معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تهیه برگه‌های دیواندره 1و2 نیز در دستور کار این مرکز قرارگرفته و طی مردادماه امسال عملیات صحرایی به‌منظور تهیه این نقشه‌ها آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:  در سال 97 در پهنه اکتشافی سقز که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با درخواست مرکز سنندج به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت اکتشافات سیستماتیک و نوین اکتشافی واگذار شده بود، مطالعات ژئوفیزیک هوایی به طول 14هزار و 100 کیلومتر خطی در مساحتی بالغ بر3 هزار و 900 کیلومتر مربع انجام شد.

مرادی ضمن قدردانی از کارشناسان مدیریت ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور که در کوتاه‌ترین زمان ممکن پردازش داده‌های ژئوفیزیک هوایی را انجام دادند، تصریح کرد: پس از این مطالعات 7 محدوده امیدبخش معدنی واقع در مناطق اکتشافی پهنه سقز برای مواد معدنی طلا و سنگ‌آهن معرفی و به دو محدوده دیگر که در گذشته توسط کارشناسان مرکز سنندج اکتشاف شده بود، اضافه شد.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کردستان با بیان این‌که محدوده‌های مذکور توسط کارشناسان مرکز سنندج و و همچنین ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مورد کنترل صحرایی قرار گرفت، خاطرنشان کرد:  نتایج حاصل از پرواز مورد ارزیابی و تایید کارشناسان قرار گرفت و امید است با صدور پروانه‌های اکتشاف در محدوده‌های معرفی شده شاهد ارتقای کردستان در زمینه معادن طلا و سنگ‌آهن باشیم.

شایان ذکر است، هم اکنون استان کردستان با دارا بودن 70 میلیون تن کانسنگ طلا که بیش از صد تن طلای خالص در بر دارد بعد از استان آذربایجان غربی دومین استان دارای ذخایر طلا در کشور و با تولید سالانه سه تن طلا(حدود 50درصد طلای تولیدی کشور) اولین تولیدکننده طلای کشور است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهدی مرادی کردستان ژئومتیکس کانسنگ طلا


نظر شما :