اعزام اکیپ‌های تخصصی به‌منظور نمونه‌برداری از کانون‌های منشأ گرد و غبار در خراسان‌رضوی

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۸۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۶۶
اعزام اکیپ‌های تخصصی به‌منظور نمونه‌برداری از کانون‌های منشأ گرد و غبار در خراسان‌رضوی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق، در راستای شناسایی کانون‌های منشأ گرد و غبار در خراسان رضوی سه اکیپ تخصصی به طور همزمان به مناطق مختلف این استان اعزام شدند.
بر اساس این گزارش، مدیرکل منطقه شمال شرق ضمن با اهمیت دانستن شناسایی کانون‌های منشأ گرد و غبار در استان، یاد آور شد: تهیه نقشه‌های پراکنش کانون‌های منشأ گرد و غبار در استان خراسان رضوی در دستور کار دفتر مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفته است.
به گفته دکتر جعفر طاهری این اداره‌کل اکیپ‌های تخصصی را برای اولین بار در سال جاری به مناطق مختلف استان اعزام کرده تا ضمن انجام نمونه‌برداری از نقاط هدف و انجام آزمایش‌های لازم زمینه را جهت تولید داده‌های کاربردی فراهم کنند.
همچنین مهندس شریفی، رئیس اداره مخاطرات زمین‌شناختی این اداره کل نیز تصریح کرد: با نمونه‌برداری از محدوده‌های پراکنش ماسه‌های بادی و محدوده‌های خشک پلایاها و مناطق کویری استان و آنالیز نمونه‌ها، داده‌های لازم جهت تهیه نقشه پراکنش کانون‌های ریزگرد مهیا شده و نقشه مورد نظر آماده خواهد شد.
لازم به ذکر است، پدیده گرد و غبار یکی از مخاطرات مهم طبیعی در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای واقع در مناطق خشک و نیمه‌خشک از جمله ایران است که همه ساله مشکلات زیادی را برای ساکنان و تأسیسات زیربنایی در این مناطق در پی دارد که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در راستای وظایف حاکمیتی خود در مطالعه و پایش مخاطرات زمین فعالیت خود را در شناخت منشأ کانون‌های ریزگرد به‌عنوان یک مخاطره زیست محیطی و زمین‌شناسی دنبال می کند.
از همین رو هم اکنون از تمام امکانات موجود در قالب 5 اکیپ اعزامی که بطور هم زمان به ماموریت‌های صحرایی در مناطق مختلف شمال شرق اعزام شده‌اند، 3 اکیپ در راستای پدیده گرد و غبار فعالیت می‌کنند.


نظر شما :