اخترشناسان رصدخانه‌ای بر روی آتشفشانهای ماه احداث می‌کنند

۲۵ بهمن ۱۳۸۳ | ۱۳:۰۳ کد : ۲۳۸۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۰۸
یک گروه از دانشمندان آمریکایی و کانادایی در حال مطالعه بر روی پروژه ساخت یک رصدخانه مادون قرمز بر روی یکی از آتشفشانهای ماه هستند.

یک گروه از دانشمندان آمریکایی و کانادایی در حال مطالعه بر روی پروژه ساخت یک رصدخانه مادون قرمز بر روی یکی از آتشفشانهای ماه هستند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این تیم به رهبری دکتر راجر انجل از دانشگاه آریزونا قصد دارند تا یک تلسکوپ با آینه مایع (LMT ) در نزدیکی یکی از قطب های ماه ایجاد کنند.
سیستم های LMT را می توان با دوران یک مایع بازتاب دهنده مانند جیوه روی یک سطح هذلولی شکل از جنس پلاتین ایجاد کرد. این ایده اولین بار توسط نیوتن ارائه شد. امروز دو نمونه با ابعاد 6 و 3 متر در « ونکوور » کانادا و نیومکزیکو یافت می شود.
در روی زمین دو عامل یعنی تاثیرات جو زمین و بادی که چرخش خود دستگاه ایجاد می‌کند، قطر تلسکوپهای LMT را محدود می کند.اما در ماه به دلیل نبودن جو چنین مشکلاتی وجود ندارد .
تیم تحقیق یک تلسکوپ با قطر 100 متر را پیشنهاد کرده است؛ اما دکتر انجل می گوید:« ما از ابتدا نمی‌توانیم به سراغ یک تلسکوپ 100 متری برویم، بلکه باید از یک تلسکوپ 2 متری کار را شروع کنیم زیرا این تلسکوپ 2 متری را می توان بدون حضور انسان در ماه ساخت.»
یکی از محدودیت های این تلسکوپ این است که چون در دهانه آتشفشان ساخته می شود و در نتیجه قابلیت تغییر جهت ندارد ، تنها می تواند آن قسمت از آسمان را پوشش دهد که درست بالای سرش است.
دکتر انجل می گوید:« اگر این تلسکوپ در یکی از قطبین ماه قرار داده شود، میدان دیدش از میدان دید هابل هم ژرف تر خواهد بود.»
به گزارش ایسنا از پارس‌اسکای، از دیگر مشکلات این طرح نبود مقاومت هوا بر روی ماه برای ایجاد چرخش یکنواخت سطح هذلولی است. به این منظور باید از مقاومت شناوری برودتی استفاده کرد.
یکی از مزایای تلسکوپ های LMT نسبت به تلسکوپ های معمولی (علاوه بر محدودیت کم تر در قطر آینه)، ارزانتر بودن آنها می باشد چون در ساخت این نوع آینه ها مراحلی چون سایش، پولیش و غیره وجود ندارد. با ساخت این سیستم دریچه‌ای جدید از جهان هستی به روی انسان باز می شود.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :