مخاطرات کشور زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان پدافند غیرعامل کشور

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۸۸۵ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۹۲۶
مخاطرات کشور زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان پدافند غیرعامل کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در راستای اجرای سیاست­‌های کلی نظام در بخش پدافند غیرعامل و فرامین و تدابیر فرماند معظم کل قوا (مد ظله العالی) مبنی بر رعایت اصول پدافند غیرعامل در انتخاب عرصه ایمن، پراکنده‌سازی یا تجمیع حسب مورد و ایمن‌­سازی نسبت به مراکز جمعیتی و حائز اهمیت به ویژه در طرح­‌های آمایش سرزمینی و طرح‌­های توسعه آینده کشور و همچنین فرهنگ­‌سازی و آموزش در زمینه پدافند غیرعامل تفاهم‌­نامه همکاری میان این سازمان و سازمان پدافند غیرعامل کشور به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، تفاهم‌نامه مذکور که به امضای دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سردارسرتیپ پاسدار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور رسید دو طرف نسبت به همکاری در رعایت اصول پدافند غیر عامل در مراکز و واحدهای تابعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نهادینه‌سازی اصول و ملاحظات پدافند غیرعامل در این سازمان، آموزش عمومی و تخصصی جهت آشنایی مدیران و کارکنان سازمان، شناسایی منابع گرد و غبار در کشور، پایش آلودگی­‌های طبیعی و انسان­ساز ناشی از منابع شیمیایی، پرتویی و میکروبی، بررسی و شناسایی عوامل و نتایج تغییر اقلیم کشور، منطقه و جهان، مخاطرات طبیعی (همچون سیل، زلزله، فرونشست و غیره) و ژئودینامیکی کشور و راهکارهای مواجهه با آن، تولید و تلفیق لایه‌­های اطلاعاتی جهت مکان­یابی و آمایش سرزمین در زیرساخت‌­های مورد نظر سازمان پدافند غیرعامل، همکاری در مباحث زمین‌­شناسی پزشکی و زمین‌شناسی کشاورزی، اکتشاف منابع جدید آبی اعم از آب­های کارستی و آب­های ژرف، اکتشافات و فرآوری عناصر خاص از قبیل لیتیم، آلومینیوم، عناصر نادر خاکی و غیره، تربیت نیروی انسانی متخصص در قالب دوره‌­های کاربردی مورد نیاز، برگزاری سمینارها و همایش­‌ها، دوره‌های تخصصی و کارگاه­‌های آموزشی و دوره­‌های آموزشی کوتاه مدت به منظور ارتقای توان علمی کارشناسان و محققان به تفاهم رسیدند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

 از اطلاعات زمین شناسی کشور باید صیانت شود

سردار دکتر جلالی در این نشست با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل و زمین­شناسی در حوزه های بسیاری با هم همکاری و همپوشانی پیدا می کند، گفت: در اجرای تمامی طرح ها و پروژه های ملی نیاز است تا از منظر زمین شناسی بستر و محیط اجرای پروژه مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه یکی از حوزه های مهم فعالیت پدافند غیرعامل پدافند زیستی است، افزود: انسان، دام، نباتات، آب آشامیدنی، غذا و صنایع آن و حوزه محیط زیست 6 حوزه ای است که در پدافند زیستی مورد رصد واقع می شود.

وی با اشاره به تشکیل برخی زیررشته های تخصصی در حوزه زمین مانند زمین شناسی پزشکی گفت: با توجه به تاثیری که زمین می تواند در تامین سلامت جامعه داشته باشد باید همکاری ها جهت تعیین نقشه های جامع کانسارهای فلزات مهم و تهیه پیوست های پدافند زیستی برای کمربندی بیماری­ها ارتقا یابد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به موضوع ضرورت صیانت از اطلاعات و داده های به دست آمده از بررسی های زمین شناسی نیز اشاره کرد و گفت: این داده ها و اطلاعات برای کشور ذی­ قیمت و حیاتی هستند و باید مراقبت کرد تا بخش های دارای طبقه بندی این اطلاعات در اختیار کشورهایی که با ما دشمنی دارند قرار نگیرد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

پدافند غیرعامل به موضوع حاد تغییر اقلیم ورود کند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در این نشست با تقدیر از عملکرد و دستاوردهای سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه مقابله با تهدیدات انسان ساخت، به مساله تغییر اقلیم و پیامدهای آن بر تمامی حوزه های جامعه اشاره کرد و گفت: این انتظار وجود دارد که سازمان پدافند غیرعامل کشور در این عرصه نیز وارد شود چراکه امروز تغییر اقلیم یک تهدید جدی برای کشور به حساب می آید.

وی با بیان اینکه وظیفه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تولید ثروت برای کشور با اکتشاف مواد معدنی و صیانت از ثروت با شناخت مخاطرات است، گفت: ارتقای همکاری های بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان زمین شناسی می تواند در کنترل تهدیدات و مخاطرات در کشور تاثیر به سزایی داشته باشد.

شهیدی با تاکید بر اینکه سازمان زمینشناسی ایران در سطح منطقه و جهان از سازمان های پیشرو به حساب می آید، خاطرنشان کرد: امروز این سازمان در رفع بسیاری از مخاطرات مهم کشور همچون فرونشست ها، زلزله، گردو غبار و ... فعال است و آمادگی همکاری با سازمان پدافند غیرعامل کشور را داراست.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی سردارسرتیپ پاسدار دکتر غلامرضا جلالی سازمان پدافند غیرعامل کشور


نظر شما :