زمین‌لرزه جنوب شرق آسیا سه بار بزرگتر از مقدار اعلام شده و دومین زمین‌لرزه بزرگ جهان بود

۲۶ بهمن ۱۳۸۳ | ۱۲:۴۲ کد : ۲۳۹۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۱۱
محققان دانشگاه زلزله‌شناسی «نورث وسترن» اعلام کردند: بزرگی زمین‌لرزه جنوب شرق آسیا که به بروز پدیده تسونامی منجر شد، 9 و 3 دهم یعنی ...

محققان دانشگاه زلزله‌شناسی «نورث وسترن» اعلام کردند: بزرگی زمین‌لرزه جنوب شرق آسیا که به بروز پدیده تسونامی منجر شد، 9 و 3 دهم یعنی سه بار بزرگتر از مقدار اعلام شده بوده است.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان این دانشگاه با مطالعه بر روی زمین لرزه 26 دسامبر سوماترا به این نتیجه رسیده اند که این زلزله سه بار بزرگتر از آنچه که ابتدا اعلام ‌شده بوده و همچنین دومین زمین لرزه بزرگ ثبت شده در جهان است که این امر می تواند علت بروز پدیده تسونامی را توضیح دهد.
به ادعای Seth Stein و Emile Okal - از دانشمندان دانشگاه «نورث وسترن» - بزرگی این زلزله 9 و 3 دهم بوده است که به اشتباه 9 ذکر شده است.
Stein گفت: بدین ترتیب زون شکستگی ممکن است بزرگتر از میزان تصور قبلی باشد.
مطالعات اولیه بزرگی زلزله را در حدود 9 نشان داده اند، که نرخ لغزش در آن کم بوده است، اما پس لرزه‌های رخ داده در این منطقه نشان داد که نرخ لغزش به مراتب کمتر از این مقدار است. میزان انرژی آزاد شده در طول این گسل 1200 کیلومتری نقش مهمی در ایجاد سونامی مرگبار بازی می کند.
بنابر اعلام پایگاه ملی داده‌های علوم زمین، Okal، کارشناس تسونامی نیز گفت: شکستگی ها در جهت شمال، هم جهت با قطعات شمال گسل در این ناحیه است.
گفتنی است، بزرگترین زلزله رخ‌داده در جهان مربوط به شیلی با بزرگی 9 و 5 دهم در 22 می 1960 بوده است.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :