توسعه مناسبات ایران و فرانسه در بخش علوم‌زمین با تاکید بر پروژه‌های TRIGGER و TRICLASS

۱۵ مهر ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۹۵۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۷۱
توسعه مناسبات ایران و فرانسه در بخش علوم‌زمین با تاکید بر پروژه‌های TRIGGER و TRICLASS

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پیش از ظهر امروز نشستی به منظور معرفی و ارائه دستاوردهای پروژه‌های بین‌المللی این سازمان در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.
بر اساس این گزارش، این نشست که با حضور دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان، دکتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، دکتر Philippe Agard استاد دانشگاه سوربن فرانسه و مسئول پروژه TRIGGER در ایران، دکتر راضیه لک رئیس پژوهشکده علوم زمین، دکتر محمدحسین آدابی عضو هیات علمی دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد، معرفی و بررسی راهکارهای مناسب به منظور پیشبرد پروژه‌های TRIGGER و TRICLASS بررسی شد‌.
همچنین در این نشست، آغاز پروژه TRICLASS که پروژه ای سه ساله با هدف تربیت نیروهای متخصص و حرفه‌ای در زمینه علوم‌زمین است، به طور رسمی کلید خورد.
شایان ذکر است، پروژه تریگر یک پروژه بین‌المللی با موضوع زمین‌شناسی، ژئودینامیک، زمین‌لرزه و منابع معدنی است که در حال حاضر در ایران به منظور تدوین برنامه‌های آینده تریگر در ایران و مشخص کردن موضوعات پژوهشی مشترک و برنامه‌های تبادل دانشجو و استاد، و تدوین مسیرهای آینده برگزار می‌شود.
پروژه TRIGGER به منظور همکاری‌های بین دانشگاهی در رشته علوم زمین بین دانشگاه‌های فرانسوی و ایران از سال ۹۵ آغاز شده و این کنفرانس فرصت مناسبی برای محققان علوم زمین است تا مطالعات انجام شده بر روی ایران را با دانش ‌پژوهان دیگر به اشتراک گذارند و به تبادل نظر در مورد نتایج بپردازند.
گفتنی است، سومین کنفرانس بین‌المللی  TRIGGERبا همکاری دانشگاه‌های فرانسوی و ایرانی در تاریخ 16 تا 18 مهر ۹۸ در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار خواهد شد.
همراه با کنفرانس کارگاه آموزشی استفاده از داده‌های ژئودتیک اینسار ( InSAR) در مطالعات ژئودینامیک در تاریخ 13 تا 15 مهر برگزار می‌شود و همچنین دو بازدید صحرایی از گسله شمال زنجان و معدن سرب و روی انگوران در نظر گرفته شده است.
همچنین، نخستین کنفرانس بین‌المللی تریگر، اردیبهشت ۱۳۹۶ در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دومین کنفرانس نیز در آبان ۱۳۹۷ در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وزارت صنعت، معدن و تجارت علیرضا شهیدی راضیه لک پروژه TRIGGER در ایران


نظر شما :