رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نشست تخصصی ایران‌-کانمین: کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن چالش‌ بخش اکتشاف کشور

۰۹ آبان ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۰۴۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۹
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نشست تخصصی ایران‌-کانمین: کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن چالش‌ بخش اکتشاف کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت و رئیس این سازمان در نشست تخصصی کمیته اکتشاف خانه معدن که در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع‌معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راه‌سازی و صنایع وابسته ایران‌-کانمین2019 برگزار شد؛ گفت: فعالیت‌های اکتشافی و اطلس‌های پتانسیل معدنی  که در سال‌های اخیر در این سازمان تولید شده در جهت کاهش ریسک سرمایه‌گذاران بوده است.

علیرضا شهیدی افزود: دومین اطلس پتانسیل مواد معدنی ایران در سال 96 که از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به‌چاپ رسیده، ده ‌برابر دقیق‌تر از اطلس قبلی است.

وی ضمن اشاره به چالش‌های موجود در بخش اکتشاف کشور یادآور شد: کاهش زمان تبدیل کانسار به معدن بسیار مهم است زیرا در کشورهای پیشرفته از فاصله زمانی بین 5 تا 6 سال و در نهایت 10 سال است و این در حالیست که این فاصله زمانی در ایران در معادنی مثل گل‌گهر سیرجان به 20 سال، مهدی‌آباد 55 سال و مس سرچشمه به 84 سال می‌رسد که این اعداد بسیار قابل تامل است.

معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور استراتژی کاهش تبدیل کانسار به معدن را در دستور کار قرار داده، تصریح کرد: با تعریف چندین پهنه اکتشافی مطالعات ژئوفیزیک هوایی به‌منظور اکتشاف ذخایر پنهان را بر اساس اولویت‌های موجود در دستور کار داریم و تاکنون 640 هزار کیلومتر خطی بالغ بر 22درصد را انجام داده‌ایم.

امسال سال انقلاب معدنى است

همچنینی مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: امسال سال انقلاب معدنى است و یکى از اقدامات در راستاى این موضوع واگذارى پهنه‌هاى اکتشافى به کنسرسیومى بود که اخیرا تشکیل شده است.

اسدالله کشاورز تصریح کرد: در اواخر دولت قبل یعنى اوایل سال ۹۲، بحث پهنه‌هاى اکتشافى مطرح و تا به امروز ادامه پیدا کرده  و در این زمینه ۱۷۰ پهنه تعریف شد که مطالعات نهایی ۸۰ مورد آنها به اتمام رسیده است.

وی با بیان این‌که علاوه بر سیاست ذکر شده و در راستاى شفاف‌سازى اقدامى دیگر در حوزه کاداستر انجام گرفت، افزود: سیستم کاداستر از ۱۶ اسفند ۹۳ نهایی شد و امروز کل کشور تحت پوشش این سامانه قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که می‌توانیم جمع‌آورى اطلاعات را یکی از دستاوردهاى سال ۹۸ بدانیم، گفت: سالانه در حدود ۲۰ هزار درخواست برای صدور پروانه اکتشافى داریم که میزان قابل توجهی است.

کمک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به کنسرسیوم اکتشافی

عضو هیات رییسه کمیته اکتشاف خانه معدن ایران نیز با بیان این‌که کنسرسیوم اکتشافی که تشکیل شده توانایی مالی دارد، گفت: در این میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز می‌تواند به این سمت حرکت کند و مجموعه دیتاها را جمع کند و اکتشافات را از سطح به عمق ببرد.

امید اصغری گفت: سوالی که مطرح شده این است که چرا نتوانستیم در چند سال گذشته به معادن در کلاس جهانی برسیم چون تنها به اکتشافات سطخی پرداختیم.

وی تصریح کرد: باید یک مرکز تاسیس شود و مجموعه‌ای از کارشناسان داخلی و خارجی را داشته باشد تا تحولی در عرصه اکتشاف رخ دهد و به نتیجه مطلوب برسیم.

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات معدن، راهسازی و صنایع وابسته ایران کانمین 2019 که به همت خانه معدن ایران و شبکه معدن برپا شده از 9 تا 12 آبان ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و در سالن‌های 8 تا 13 برپاست و در این روزها پنل‌های تخصصی نیز برگزار خواهد شد


لینک دانلود فایل

نظر شما :