پتانسیل زمین‌شناسی و مخاطرات طبیعی استان اصفهان زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۱۹ آبان ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۰۶۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۴۶
پتانسیل زمین‌شناسی و مخاطرات طبیعی استان اصفهان زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال سفر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان به استان اصفهان پتانسیل زمین‌شناسی و مخاطرات زمین‌شناختی این استان مورد بررسی و بازدید  قرار گرفت.

در این سفر که علیرضا شهیدی را جمعی از معاونان و مدیران وی همراهی می‌کنند، ابتدا حاضران از منطقه کویری مرنجاب و گسل‌ها و فرونشست‌های ایجاد شده در منطقه کاشان بازدید کردند و در ادامه ضمن حضور در مجتمع فولاد کویر آران و بیدگل و مجتمع فولاد نطنز در نشستی با حضور اسماعیل بایبوردی فرماندار آران و بیدگل و رمضانعلی فردوسی فرماندار نطنز شرکت کردند.

کویر مرنجاب ظرفیت تبدیل به ژئوپارک را دارد

در همین زمینه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت بالای کویر مرنجاب در بخش زمین‌شناسی با بیان این‌که این منطقه ظرفیت تبدیل شدن به ژئوپارک را دارد، گفت: پدیده‌های فراوان زمین‌شناسی و باستانی در کنار هم در کویر مرنجاب و دریاچه نمک  وجود دارد که می‌توان با بررسی مطالعات و اقدام‌های اولیه، این منطقه را به یک ژئوپارک مطرح در کشور تبدیل کرد.

علیرضا شهیدی  افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور متولی ثبت ژئوپارک‌ها است که از گذشته تاکنون مطالعات زیادی روی منطقه مرنجاب انجام داده که جمله می‌توان به تهیه نقشه یکصدهزارم منطقه مرنجاب اشاره کرد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به ظرفیت گردشگری کویر مرنجاب اضافه کرد: گردشگران خارجی به دنبال هتل‌های باشکوه نیستند، بلکه اقامت در کومه‌های گلی و نمکی را ترجیح می‌دهند که چنین ظرفیتی در این منطقه وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نباید مسوولان استان اصفهان و شهرستان آران‌وبیدگل خیلی به دنبال معدن باشند چرا که وجود ظرفیت گردشگری دریاچه نمک بسیار مهم‌تر و اقتصادی‌تر از جنبه معدنی آن خواهد بود.

شهیدی در ادامه یکی از هدف‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان معدنی موجود در اعماق زمین برشمرد و گفت: رویه اکتشاف سطحی را از دهه ۸۰ تغییر دادیم و کارهای بزرگی در این زمینه در جریان است.

وی ضمن اشاره به مطالعات اکتشاف‌ معادن که توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌مهپعدنی کشور در استان قم یادآور شد: با این یافته‌های جدید که بیشتر شامل آهن، طلا و مس است، توانستیم قم را به یک استان فلزی تبدیل کنیم.

قم، بهره‌بردار اصلی دریاچه نمک اصفهان

اجرای پروژه های اقتصادی در دریاچه نمک نیازمند دیدگاه و عزم ملی است

همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: باتوجه به ظرفیت های نهفته در دریاچه نمک پروژه های زیادی در قالب استحصال، نمک، مواد معدنی و همچنین ایجاد مکانی بکر و مناسب جهت جذب گردشگر وجود دارد که این امر نیازمند دیدگاهی فرا استانی و عزم و حمایت ملی به این دریاچه را می طلبد.
ایرج موفق به وجود گوهر درخشانی همچون دریاچه نمک در این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: براساس تقسیمات کشوری حدود 50 درصد دریاچه نمک در استان اصفهان و در شهرستان آران و بیدگل است و مابقی دریاچه نیز از لحاظ جغرافیایی در استان قم قرار دارد و در حالی که محدوده معدن این دریاچه در استان اصفهان است ولی پروانه بهره برداری از معادن آن را استان قم صادر می کند و این امر در شرایطی است که فقط دسترسی به دریاچه از طریق شهرستان آران و بیدگل امکان پذیر است.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر فقط از این دریاچه برای استحصال نمک استفاده می شود و این امر در حالی است که این دریاچه ظرفیت های زیادی دارد افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به دنبال آن است تا زمینه ای را فراهم نماید تا شرکت هایی که امکانات لازم را دارند بتوانند با سرمایه گذاری در این حوزه املاح این دریاچه استخراج و استحصال کنند زیرا با توجه به آنالیزهای انجام شده در املاح دریاچه نمک مواد معدنی شامل؛ سولفات، منیزیم، منگنز، سیلیس و..... وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در ادامه به ظرفیت های این دریاچه در اجرای پروژه های گردشگری و جذب مسافر اشاره کرد و خاطر نشان شد: اجرای این پروژه ها کاری فرا استانی است و باید دید و عزمی ملی برای اجرای آنها داشت.

ساختار زمین‌شناسی منطقه مرنجاب و دریاچه نمک فرصت ایجاد ژئوپارک

همچنین فرماندار آران‌وبیدگل نیز تشریح کرد: ساختار زمین‌شناسی منطقه مرنجاب و دریاچه نمک فرصت‌های زیادی برای بحث ژئوپارک در خود جای داده که می‌تواند در سطح کشور و حتی جهان مطرح شود.

اسماعیل بایبوردی اضافه کرد: ژئو پارک‌ها در دنیا فرصت‌های اقتصادی بسیاری را برای جوامع محلی و حتی ملی ایجاد می‌کنند، چنان که وقتی منطقه‌ای به عنوان ژئوپارک توسعه می‌یابد، در درجه نخست محیط زیست طبیعی آن حفظ می‌شود.

وی یادآور شد: دریاچه نمک حدود ۲۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۴۲ درصد آن در حوزه جغرافیایی استان اصفهان، ۲۲ درصد استان قم و سایر آن مربوط به استان سمنان است که به دنبال تعیین نظام حقوقی آن هستیم.

فرماندار آران‌وبیدگل اظهار کرد: ظرفیت دریاچه تنها برداشت نمک نیست بلکه ثروت‌های عظیم خدادادی را در خود جای داده و می‌تواند موجب رونق هر چه بیشتر صنعت گردشگری در منطقه شود.

وی بیان کرد: شهرستان آران‌وبیدگل تولیدمحور و اقتصادپایه شده که علت آن هم برخورداری از ۸۱۰ واحد صنعتی است که توانست درآمد صادرات کالاهای غیرنفتی در یک‌سال گذشته را به نزدیک ۱۵۰ میلیون دلار برساند.

بایبوردی ظرفیت‌های حوزه گردشگری آران‌وبیدگل را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: وجود بیش از ۵۰۰ اثر با ارزش تاریخی و کویرهای بکر و بی‌مانند زمینه ورود گردشگران را به این شهرستان فراهم کرده که باید از چنین فرصتی به خوبی بهره‌برداری شود.

شایان ذکر است، منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در شمال شهرستان آران‌وبیدگل جزو بکرترین و زیباترین کویرهای کشور است که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله، دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارک ملی کویر منتهی می‌شود.

مرنجاب با برخورداری از ظرفیت فعالیت‌هایی مانند کویرنوردی، آف‌رود، موتورسواری، سافاری، شترسواری و اسکی روی شن و ماسه، سالانه میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی است.

آران‌وبیدگل با جمعیت بیش از ۱۰۳ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و  ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

در همین زمینه مدیر دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی،زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در این سفر در نظر داریم مخاطرات طبیعی به خصوص فرونشست، گرد و غبار و وضعیت گسل‌های استان اصفهان را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم، گفت: گسل‌های موجود در مناطق آران و بیدگل، کاشان و مشکات مورد بازدید قرار گرفت.

دکتر رضا شهبازی خاطرنشان کرد: پهنه‌های دشت‌های متاثر از فرونشست در سطح استان اصفهان را که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در گذشته مطالعات گسترده‌ای در آن انجام داده است را مورد بازبینی مجدد قرار دادیم تا آثار این فرونشست‌ها طی یکسال اخیر را بررسی کنیم و برنامه‌های سازمان به منظور مطالعه بیشتر درباره فرونشست را ادامه دهیم.

وی با اشاره به این‌که استان اصفهان به همراه تهران، کرمان و خراسان‌رضوی با بالاترین میزان فرونشست در کشور مواجه است، افزود: از نظر گستردگی مساحت فرونشست نیز استان اصفهان همراه با استان‌های خوزستان و کرمان در رتبه بالایی قرار دارد.

شایان ذکر است، جلسه شورای اداری اصفهان با محوریت مدیریت بحران در استانداری اصفهان با حضور استاندار و مدیران استانی و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همراهان وی  امروز عصر برگزار خواهد شد و برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه مخاطرات طبیعی و اکتشاف معادن بررسی و ارائه می‌شود.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مخاطرات زمین‌شناختی


نظر شما :