کارگاه آموزشی روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در اداره‌کل راه و شهرسازی استان مازندران

۰۸ دی ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۲۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۰
کارگاه آموزشی روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در اداره‌کل راه و شهرسازی استان مازندران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به مناسبت 5 دی ماه و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی دوره آموزشی با عنوان بررسی مخاطرات زلزله با نگاه ویژه به رویکرد زمین‌لغزش‌­ها جهت آگاه‌سازی کارشناسان اداره کل‌راه و شهرسازی استان مازندران توسط کارشناسان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری- ساری برگزار شد و مهندس رنجبر از کارشناسان مخاطرات زمین‌شناختی این اداره‌کل به‌منظور برگزاری این دوره معرفی شد و ایشان با طرح سوال و عنوان کارگاه آموزشی  در 6 سرفصل به ارائه مطالب به صورت تخصصی و کاربردی پرداخت.

وی ابتدا با تشریح موقعیت سرزمینی ایران در کمربند کوهزایی و زلزله جهانی و پراکنش زلزله­‌های بزرگ با توجه به حرکات پوسته‌های قاره‌­ای و موقیعت ایران در برابر این حرکات به شرح مختصری از زمین‌شناسی البرز و معرفی گسل‌­های مهم و اصلی البرز پرداخت و زلزله‌­های تاریخی و ثبت شده در محدوده البرز را بر روی گسل­‌های مهم جانمایی کرد.

در ادامه رنجبر با بیان یک تعریف جامع از زمین‌لغزش به معرفی انواع زمین‌لغزش­‌ها و طبقه‌بندی­‌های مختلف آن پرداخت و نمونه‌های استانی از انواع زمین‌لغزش‌­ها را بری شرکت‌کنندگان در کارگاه بیان کرد.

همچنین با بیان عوامل مختلف انسانی و غیرانسانی ایجاد زمین‌لغزش­‌ها، به شرح کاملی از زلزله‌­های بزرگ در سطح جهان و ایران و زمین‌لغزش­‌های ایجاد شده بعد از آن برای حضار پرداخت.

در انتها با بیان اهمیت مطالعه زمین‌لغزش­‌های بزرگ و معرفی زمین‌لغزش­‌های بزرگ ایران و توضیح جامع و تخصصی از سازوکار تشکیل و گسترش آنها  برای شرکت‌کنندگان به بررسی و توضیح فنی شواهد شناسایی زمین‌لغزش­‌ها بر روی زمین پرداخت و نیازهای استان با نگاه زمین‌شناختی جهت مقابله با این پدیده را بیان داشت.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور 5 دی ماه و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی کمربند کوهزایی زمین‌شناسی البرز حرکات پوسته‌های قاره‌­ای


نظر شما :