گسل «کوهبنان» پس از 27 سال بار دیگر لرزید

۰۴ اسفند ۱۳۸۳ | ۰۵:۲۹ کد : ۲۴۴۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۳۸
رییس پژوهشکده زلزله شناسی: احتمال فعال شدن بخش‌های دیگر گسل «کوهبنان» وجود دارد
رییس پژوهشکده زلزله‌شناسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با تاکید بر غیرقابل پیش‌بینی بودن زمین‌لرزه اظهار داشت: با توجه به رخداد زمین‌لرزه‌های اخیر، احتمال فعال شدن بخش‌های دیگر گسل «کوهبنان» وجود دارد.
دکتر مهدی زارع در گفت‌وگو خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌اظهار داشت:زمین لرزه صبح امروز زرند در منطقه‌ای شناخته شده از لحاظ لرزه‌یی اتفاق افتاده که گسل کوهبان از نزدیکی آن عبور می‌کند و به احتمال زیاد گسل «کوهبنان» یا یکی از شاخه‌های آن مسبب زمین لرزه اخیر در این منطقه بوده است.
وی خاطر نشان کرد: در 19 دسامبر 1977 قطعه شمال غربی گسل کوهبنان در حدود 30 تا 40 کیلومتری کانون زلزله‌زده بامداد سه‌شنبه فعال شد و زلزله‌ای با بزرگی 8/5 در منطقه «گیسگ» به وقوع پیوست که به نظر می‌رسد بعد از حدود 27 سال قطعه جنوب غربی این گسل فعال شده است.
دکتر زارع با تاکید بر این که امکان پیش‌بینی یا رد احتمال وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ دیگر در منطقه زرند وجود ندارد، اظهار داشت: با توجه به زمین‌لرزه اخیر، احتمال فعال شدن بخش‌های دیگری از گسل «کوهبنان» در فاصله‌های زمانی نامشخص وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: قطعه اصلی گسل کوهبنان حدود 100 کیلومتر طول دارد و شهرها و روستاهای متعددی روی این گسل یا در فاصله نزدیکی از آن قرار دارند.
رییس پژوهشکده زلزله‌شناسی پژوهشگاه بین‌المللی در پایان با اشاره به این که شبکه‌های لرزه‌نگاری این پژوهشگاه بزرگی زلزله صبح امروز زرند را 5/6 در مقیاس امواج درونی زمین محاسبه کرده‌اند، اظهار داشت: به نظر می‌رسد سازوکار زلزله بامداد امروز از نوع امتداد لغز باشد و اطلاعات اولیه حاکی از آن است که همانند تمام زلزله‌های ایران مرکزی این زمین‌لرزه نیز کم عمق (حدود 15 کیلومتر) و با کاهندگی سریع بوده است که تیپ خرابی‌های منطقه و گزارش‌های اولیه که از شهر زرند در 20 کیلومتری کانون زلزله دریافت شده، این مطلب را تایید می‌کند.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
 

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :