دکتر عکاشه استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران، زلزله زرند کرمان قابل پیش بینی بود

۲۷ مهر ۱۳۸۴ | ۰۷:۳۸ کد : ۲۴۴۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۳۴
گروه اجتماعی: استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران گفت: وقوع زلزله صبح دیروز زرند و زلزله های وخیم تر و...

گروه اجتماعی: استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران گفت: وقوع زلزله صبح دیروز زرند و زلزله های وخیم تر و ضعیف تر بعدی در آن منطقه به روشنی قابل پیش بینی بود.
   دکتر بهرام عکاشه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «ایران» ضمن بیان این مطلب گفت: منطقه زلزله خیز زرند کرمان متعلق به گسل منطقه شرق ایران مرکزی یا غرب کویر لوت همواره شاهد زلزله های پرقدرت، سهمگین و ویرانگر بوده است.
   وی با اشاره به سوابق زلزله های به وقوع پیوسته در این منطقه افزود: در سال 1911 میلادی (حدود 90 سال قبل) زلزله ای به بزرگی 7/6 ریشتر و در سال 1927 زلزله ای با بزرگی 1/6 ریشتر و در سال 1933 نیز زلزله ای به بزرگی 2/6 ریشتر به وقوع پیوست. آخرین زلزله نیز حدود 27 سال قبل یعنی آذرماه سال 1356 با قدرتی به بزرگی 6 درجه در مقیاس ریشتر و در ساعت سه نیمه شب رخ داد که جمعاً بیش از 500 نفر کشته دربرداشت. رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه تهران در ادامه خاطرنشان ساخت: در زلزله 27 سال قبل سه بار به منطقه رفته و درباره احتمال وقوع زلزله های بعدی در این مناطق هشدارهای جدی را مطرح ساختیم و از مسؤولان خواستیم برای حفظ جان هزاران هموطن و پیشگیری از خسارتهای جبران ناپذیر مادی و معنوی چاره ای اساسی برای مقاوم سازی اماکن و ساختمانهای این مناطق و سایر مناطق کشور اتخاذ نمایند. اما متأسفانه هیچ کس این هشدارها را جدی نگرفت. حال آنکه همواره تأکید کرده ایم که این منطقه استعداد وقوع زلزله با بزرگی 7 ریشتر را نیز دارد. چرا که زلزله 80 سال قبل رفسنجان نیز این منطقه را با خاک یکسان کرده بود.
   دکتر عکاشه سپس با اشاره به اینکه ایران همواره استعداد مواجهه با 39 مورد از 41 مورد بلایای طبیعی مهم دنیا را دارد تصریح کرد: این زلزله ها به ویژه زلزله سال گذشته بم که خسارات فراوانی به همراه داشت زنگ خطری است برای زلزله های بعدی که در راه هستند. بنابراین مسؤولان کشور باید با بهره مندی از عزم ملی برای پیشگیری از خطرات و عوارض زلزله ها و حوادث بعدی چاره ای جدی و اساسی اتخاذ نمایند.
   این استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران سپس با بیان اینکه «زلزله آدمکش نیست و ما چوب بی توجهی خودمان را در ساخت و ساز و بی توجهی به مقاوم سازی می خوریم» تأکید کرد: احتمال وقوع پس لرزه های پرقدرت و خطرآفرین در منطقه زرند کرمان و سایر مناطق همچنان وجود دارد. بنابراین به مردم توصیه می شود حتی الامکان از حضور در خانه ها و اماکن غیرمقاوم خودداری نمایند. زیرا این پس لرزه ها تا ماهها ادامه خواهند داشت. بنابراین بهتر است که مردم در زیر چادرها یا ساختمانهای بسیار مقاوم اسکان یابند.
  

کلید واژه ها: تهران کرمان


نظر شما :