آخرین گزارشها از مناطق زلزله‌زده کرمان:

۰۵ اسفند ۱۳۸۳ | ۱۶:۱۳ کد : ۲۴۵۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۴۶
حدود500 کشته بر اساس آمار رسمی و 790 در آمار ایسنا-اسکان موقت 90 درصد زلزله‌زدگان و شرایط سخت بارانی
ه گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا شب گذشته نیز آمار رسمی کشته‌شدگان حادثه420 تن اعلام شده بود، اما بررسی‌های ایسنا از 546 کشته حکایت داشت.

همین بررسی نشان می‌دهد از زمان وقوع زلزله روز گذشته کرمان تا کنون علاوه بر کشته‌شدگانی که در بیمارستان به دلیل شدت جراحات فوت کرده‌اند، تا ساعت 14 امروز، 430 جسد به پزشکی قانونی کرمان مستقر در منطقه زرند تحویل شده است که از این تعداد 58 درصد زن، 42 درصد مرد و 4/33 درصد کودک هستند و هویت 5 جسد تا کنون شناسایی نشده است.

خبرنگار اعزامی ایسنا به منطقه آسیب دیده زرند نیز گزارش داد، سه شهر «شهر زرند»، «خانوگ» و اسلام‌آباد به همراه 52 روستا و 1372 واحد مسکونی بین 30 تا 70 درصد خسارت دیده و 285 واحد مسکونی در روستاهای کرمان تخریب شدند.

بر اساس آخرین گزارشها از منطقه به دنبال این حادثه 14 قنات ریزش کرده و 36 واحد موتورخانه کشاورزی تخریب شدند.

همچنین به واحدهای عمومی شامل شهرداری، کشتارگاه، غسالخانه و شرکت تعاونی شهر خسارات عمده‌ای وارد آمده و پاسگاه‌های انتظامی حتکن و اسلام آباد 100 درصد تخریب و تعدادی از فرماندهان پاسگاه‌ها مجروح شدند.

از زرند همچنین خبر می‌رسد 60 درصد ستاد انتظامی شهرستان تخریب شده و به ساختمان پاسگاه انتظامی هروز 40 درصد خسارت وارد آمده است.

گزارش دیگری حاکیست کار آواربرداری برای تخلیه مجروحان در منطقه بویژه در روستای حتکن ادامه دارد و نیروهای امدادی مستقر در منطقه به همراه بازماندگان تعدادی از مجروحان و کشته‌شدگان را از زیر آوارها خارج کرده‌اند.

کریمی، استاندار کرمان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: 90 درصد زلزله‌زدگان اسکان موقت داده شدند.

وی افزود: عملیات اسکان موقت تنها در بخش کوچکی از روستاهای اسلام‌آباد و ریحانشهر انجام نشده اتس.

به گفته استاندار کرمان تا پایان وقت امروز تمام زلزله‌زدگان کرمان اسکان موقت داده می‌شوند.

وی تصریح کرد: کار امدادرسانی در حال انجام است و زلزله‌زدگان به کمکهای نقدی هموطنان نیازمند هستند.

کریمی با اشاره به اعزام تیمهای امدادی به مناطق زلزله‌زده خاطرنشان کرد: ریزش باران شدید و شرایط جوی نامساعد شرایط را برای زلزله‌زدگان سخت و دشوار کرده است.

به گفته استاندار کرمان در حال حاضر برق تمام روستاها به جز داهوئیه و یک روستای دیگر وصل شده است. همچنین آب‌رسانی به اندازه کافی از طریق فعال کردن شبکه‌های آب‌رسانی در حال انجام است.

استاندار کرمان تصریح کرد: کار آواربرداری از مناطق همچنان ادامه دارد.

همچنین به گفته دکتر ابناء مدیر عامل هلال احمر استان کرمان مناطق آسیب دیده در حال حاضر به 5 منطقه تقسیم و به استانهای همجوار شامل اصفهان، هرمزگان، یزد، سیستان و بلوچستان و اسلام آباد به عنوان استانهای معین و جهت کمک‌رسانی واگذار شدند.

وی افزود: ستاد مرکزی جمعیت هلال احمر مشغول امدادرسانی برای نجات مجروحان و جست و جوی اجساد کشته شدگان احتمال هستند.

ابنا تصریح کرد: اکیپ پزشکی با تجهیزات لازم به منطقه حتکن اعزام و بیمارستان صحرایی ایجاد شده است.

وی اعلام کرد: عملیات امدادرسانی با یک دستگاه بالگرد هلال احمر در منطقه ادامه دارد و در حال حاضر نان خشک بهداشتی از جمله نیازهای ضروری است.

دکتر فدایی، معاون عمرانی استانداری کرمان نیز از توزیع 10 هزار تخته چادر در میان زلزله‌زدگان خبر داد.

وی گفت: تمام مسیرهای بسته شده تا کنون بازگشایی شده و امدادرسانی با سهولت و سرعت بیشتری در حال انجام است.

فدایی تصریح کرد: اجساد مجروحان بیشتر روستاها خارج و در همان منطقه محل سکونت خود دفن شده‌اند.

مهندس حسین‌زاده، مدیرکل ارتباطات و مخابرات رادیویی هلال احمر گفت: سه تیم 5 نفره فنی در محل مستقر هستند.

وی گفت: ارتباطات در زرند با استانهای معین و تهران برقرار است.

وزارت راه و ترابری نیز اعلام کرد: تا کنون 120 نفر از مجروحان زلزله زرند در دو مرحله توسط راه آهن به مراکز درمانی و اورژانس منتقل شده‌اند.

همچنین اقلام امدادی شامل 10 هزار تخته پتو، 2 هزار تخته چادر، 2 هزار توپ موکت و 3 هزار شعله والور به کرمان ارسال شده است.

به گفته وی راه‌آهن استانهای معین در حال حاضر در حال آماده باش کامل برای کمک به زلزله زدگان هستند.

به گزارش ایسنا سرهنگ خلبان محمدرضا نجاریان طوسی، نماینده ارتش جمهوری اسلامی در ستاد حوادث غیر مترقبه کشور نیز از تشکیل ستاد بحران ارتش در قرارگاه عملیاتی جنوب شرق خبر داد و افزود: 700 نفر از کارکنان ارتش به زرند اعزام و 5 فروند بالگرد از پایگاه هوانیروز کرمان جهت تسریع در عملیات امدادرسانی و اکیپهای پزشکی با انجام 32 سورتی پرواز به منطقه اعزام شده‌اند.

به گفته وی تا کنون دو فروند هواپیمای ترابری سنگین جهت ترابری اقلام امدادی و خبرنگاران داخلی و خارجی به منطقه اعزام و تمام آمبولانسها و خودروهای یگانهای ارتش مستقر در کرمان جهت ترابری به کار گرفته شده‌اند.

ستاد حوادث غیر مترقبه کشور نیز در گزارشی از توزیع اقلام امدادی شامل چادر امدادی، پتو، نایلون پوششی، غذای کنسرو، نان، چراغ والور، فانوس، بیل، برانکارد، برنج، قند، موکت در مناطق آسیب دیده خبر داد.

بر اساس اعلام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز تا کنون 3 فروند بالگرد ناجا مستقر در کرمان جهت تخلیه مجروحان به همراه 12 تیم پزشکی، آمبولانس، 20 تیم پلیس راهنمایی و رانندگی جهت برقراری انتظام در جاده‌ها و کنترل مبادی ورودی و خروجی، 3 گروهان از یگانهای ویژه، 10 تیم اطلاعاتی برای استقرار در فرودگاه کرمان، تیم تشخیص هویت کشته شدگان، گردانهای امدادرسانی، 15 دسته رزمی، یک تیم مخابراتی و فنی، 30 نفر از کارکنان، همچنین تیم‌های ارزیابی سریع به منطقه جهت برآورد و بررسی وضعیت بهداشتی و تجهیزات وسایل ضروری بهداشتی اعزام شده است.

نیروی انتظامی همچنین از اعزام 35 دستگاه انواع خودرو و 4 تیم پزشکی با 4 دستگاه آمبولانس به منطقه خبر داد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن اعلام تشکیل ستاد بحران در دانشگاه علوم پزشکی کرمان خبر داد: استانهای یزد،مشهد، رفسنجان جهت پذیرش مصدومان اعزامی در آماده باش هستند.

بر اساس اعلام این وزارتخانه تا کنون 300 مصدوم توسط دو قطار پس از انجام خدمات درمانی از منطقه انتقال داده شدند

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :