وزیر کشور: مجموعه‌ی خسارت‌های زلزله‌ی شهرستان زرند حدود 700 میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود

۲۶ مهر ۱۳۸۴ | ۰۹:۰۱ کد : ۲۴۵۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۱
وی افزود: در شهر زرند هم خوشبختانه تخریب به آن معنا وجود نداشته و در این حادثه تلفات انسانی در این شهر نداشته ایم. اما با توجه به آسیب جزئی که به بعضی واحدهای ...

وزیر کشور با حضور در منطقه‌ی زلزله زده‌ی زرند کرمان گفت: حدود بیش از 50 روستای این منطقه‌ آسیب دیده که بعضی صددرصد تخریب شده و برآورد این است که میزان اماکن تخریب شده در روستاها حدود 8000 واحد مسکونی است و تعدادی واحد آموزشی و عمومی نیز دچار صدمه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از سایت وزارت کشور، حجت الاسلام والمسلمین موسوی لاری تصریح کرد: متاسفانه حدود 420 نفر از هموطنان در این حادثه کشته و بیش از 900 نفر زخمی شده‌اند که با بررسی انجام شده و با توجه به اینکه در یکی دو روستا هنوز کارشناسایی نهایی نشده، شاید عدد کشته‌ها از این بیشتر هم باشد.

وی با اشاره به بازدید خود از منطقه گفت: در بازدیدی که از منطقه و روستاهای مختلف داشته‌ایم، امکاناتی از قبیل چادر، پتو و غیره در مجموع بین خانواده‌ها توزیع شده اما کافی نبوده است.

به گفته وی، امکانات اولیه در اختیار همه‌ی روستائیان قرار می‌گیرد.

وی در خصوص خسارات وارد شده به شهر زرند گفت: شهر زرند هم خانه‌هایی آسیب دیده دارد و توزیع چادر بین ساکنین این شهر هم شروع شده است.

وی افزود: در شهر زرند هم خوشبختانه تخریب به آن معنا وجود نداشته و در این حادثه تلفات انسانی در این شهر نداشته ایم. اما با توجه به آسیب جزئی که به بعضی واحدهای مسکونی وارد شده در بین ساکنین نوعی ناامنی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به تشکیل ستاد حوادث غیرمترقبه‌ی کشور در شهرستان زرند گفت: به مسوولان هلال احمر، فرماندار، استاندار و سایر مسوولان تاکید شد که تا صبح فردا این چادرها صددرصد توزیع شده باشد.

وی به نجات مصدومان به عنوان اولویت فعلی ستاد اشاره کرد و گفت: نجات مجروحین بسیار خوب انجام شده و با تجربه ای که دوستان از بم داشتند، سرعت عمل خوبی در نجات مصدومین صورت گرفته است و اجساد عمدتا به جز یکی دو روستا که مشکل راه داشتند و با توجه به بارندگی امکان پرواز هلی کوپترها وجود نداشته شناسایی و جمع آوری شده است.

وی گفت: در همه‌ی روستاها تا دیشب کار تخلیه اجساد یا انتقال مجروحین انجام شده بود. بنابراین در بعد نجات کارها خوب پیشرفته است و مرحله امداد از دیروز عصر شروع شده و توزیع امکانات امروز نهایی می‌شود.

موسوی لاری به مرحله‌ی اسکان بازماندگان اشاره کرد و گفت: در جلسه ستاد حوادث روز گذشته بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ماموریت پیدا کرد که کارشناسایی اماکن تخریب شده و جانمایی برای بازسازی روستاهای تخریب شده را همین امروز شروع کنند.

وزیر کشور وضعیت آب و هوایی منطقه را باعث اختلال در یاری رسانی به حادثه دیدگان دانست گفت: با تلاش همه‌ی دست اندرکاران هلال احمر، استانداری، فرمانداری، مدیران کل استان، به صورت عام سپاه، ارتش نیروی انتظامی و دیگر نهادها کار امدادرسانی سرعت خیلی خوبی داشته است. تنها یک روستا یا دو روستا روز گذشته به دلیل انسداد جاده و ریزش کوه مشکل داشتند.

وی در خصوص برآورد خسارات وارده به منطقه گفت: نمی‌توانیم برآورد قطعی داشته باشیم اما مجموعه برآورد خسارات به ابنیه و واحدهای مسکونی، اداری و تجاری و آموزشی و همچنین تأسیسات زیربنایی چیزی در حدود 700 میلیارد ریال پیش بینی می‌شود.


کلید واژه ها: بوشهر کرمان


نظر شما :