بررسی ابعاد فنی زمین‌لغزش جاده چالوس به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۵۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۸۱
بررسی ابعاد فنی زمین‌لغزش جاده چالوس به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج

به گزارش  روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج، در پی و‌قوع زمین‌لغزش نسبتا شدید در مسیر کرج چالوس و انسداد آن، تیمی متشکل از کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی و مدیریت مخاطرات این سازمان جهت بررسی فنی ابعاد رخداد، به محل اعزام شدند.

بر اساس این گزارش، این رخداد حوالی ساعت ۳:۳۰ بامداد روز دوشنبه ۲۶ فروردین سال جاری و بطور ناگهانی به وقوع پیوسته است و در محدوده پل چوبی (رستوران ارکیده) رخ داده و سبب انسداد کامل مسیر شده  که خوشبختانه تلفات جانی نداشته و آسیب‌ها شامل انسداد مسیر، تخریب دیواره حائل و آسیب‌های سطحی جاده دسترسی بوده است.

لازم به ذکر است؛ توده سنگی لغزیده وابسته به توف های سازند کرج با سن ائوسن است.

به گفته ‌کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور، این زمین‌لغزش در توده سنگی ناپایدار و تحریک شده به واسطه بارش‌های اخیر رخ داده است.

همچنین این توده ناپایدار دارای دسته درزه‌هایی با شیب معکوس و موافق با شیب دیواره بوده که شیب موضعی نسبتا زیاد دیواره به ضعف ‌پایداری آن دامن زده است.

این گزارش می‌افزاید؛ کارشناسان حاضر در محل جهت انجام مطالعات تفصیلی و شناخت دقیق‌تر مکانیسم ریزش، به برداشت‌های میدانی خواص هندسی و مکانیکی این توده پرداخته‌اند.

گفتنی است، رخداد یادشده با حضور مسئولان اداره کل راهداری و مدیریت بحران شهرستان کرج، مورد ارزیابی قرار گرفته و پیشنهاداتی برای تقلیل مخاطره ارائه شده است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج زمین‌لغزش جاده چالوس


نظر شما :