بررسی ریزش بلوک‌های سنگی روستای دروان به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۵۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۹۴
بررسی ریزش بلوک‌های سنگی روستای دروان به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج، ریزش بلوک‌های سنگی در روستای دروان واقع در استان البرز سبب تخریب بخش زیادی از آرامستان و مزار شهدای این روستا شد که بر همین اساس در پی وقوع این ریزش، تیم کارشناسی مرکز پژوهش‌های کرج جهت بررسی‌های لازم بازدیدی از محل رخداد داشتند.

بر  اساس این گزارش، بررسی‌های کارشناسی نشان از پدیده سنگ افت در دیواره سنگی مشرف بر محل مورد نظر داشته، جابجایی بلوک سنگی با ابعادی بیش از ۶۲۵ متر مکعب موجب ایجاد لرزه و تحریک سایر بلوک های ناپایدار شده است.

لازم به ذکر است، بلوک‌های سنگی وابسته به توده آذرین نفوذی از جنس مونزونیت تا مونزوسینیت با سن تقریبی الیگوسن هستند.

به گفته کارشناسان حاضر در محل، دیواره سنگی مورد نظر، دارای شیب طبیعی موضعی بیش از ۸۰ درجه بوده که درزه‌های توسعه‌یافته و بدون پرکننده و یا پرکننده رسی به همراه هوازدگی سطوح، موجب ناپایداری بالقوه شده است.

گفتنی است، در این بازدید، نکات اولیه حاصل از بررسی های کارشناسی و همچنین پیشنهادات کاربردی برای تقلیل و کنترل مخاطره موجود با حضور دهیار این روستا مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج بررسی ریزش بلوک‌های سنگی روستای دروان


نظر شما :