نشست پرسش و پاسخ با نمایندگان تشکل‌های معدنی و زمین‌شناسی خراسان رضوی با حضور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۰۴ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۶۶۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۲۸
نشست پرسش و پاسخ با نمایندگان تشکل‌های معدنی و زمین‌شناسی خراسان رضوی با حضور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق میزبان جلسه پرسش و پاسخ رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و جمعی از نمایندگان تشکل‌های معدنی و زمین‌شناسی استان خراسان رضوی بود.

در این دیدار که نمایندگانی از سازمان نظام مهندسی معدن، خانه معدن و فعالان بخش خصوصی معدن استان حضور داشتند، مهندس فرخ قائمی سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق هدف از برگزاری این نشست را گفت‌و‌گو درباره مسائل و طرح پیشنهادات در حوزه‌های مختلف  معدن و زمین‌شناسی استان اعلام کرد.

در ادامه رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این سازمان در دو موضوع زمین‌شناسی و اکتشاف به تولید اطلاعات پایه می‌پردازد، گفت: این سازمان نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک میلیونیوم و یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم کل کشور را پوشش داده و پوشش 85 درصدی در مقیاس یکصدهزارم را نیز برای مناطق اولویت‌دار را انجام داده است.

به گفته علیرضا شهیدی،  اخیرا پوشش دقیق‌تر جهت تولید نقشه‌های یک‌بیست‌وپنج‌هزارم و یک‌پنجاه‌هزارم آغاز شده شده و در بحث مخاطرات زمین‌شناسی نیز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شناخت و پدیده‌شناسی این مخاطرات و ارائه اطلاعات به سازمان مدیریت بحران و سازمان‌های مرتبط فعالیت می‌کند.

وی با بیان این‌که در بخش تولید اطلاعات پایه اکتشاف مواد معدنی، پوشش سراسری نقشه‌های ژئوشیمی یکصدهزارم انجام شده، تصریح کرد:  نقشه‌های مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌هزارم نیز در حال انجام است و اطلس پتانسیل مواد معدنی در مقیاس‌های یک میلیونیوم و یکصدهزارم با اکتشاف 940 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور نیز تهیه شده است. شهیدی خاطرنشان کرد: همچنین در بحث اکتشاف ذخایر پنهان، عملیات ژئوفیزیک هوایی با برداشت خطی بالغ بر 260 هزار کیلومتر و ثبت 1000 آنومالی نیز به انجام رسیده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این سازمان در چارچوب قانون و اختیارات خود اطلاعات پایه تولید شده را در اختیار ذینفعان قرار می‌دهد،  افزود:  در حال حاضر بخشی از داده‌های تولید شده تحت سامانه وب جی آی اس در پایگاه داده‌های علوم زمین کشور در اختیار عموم قرار داده شده است.

در ادامه جلسه حاضران با طرح سوالات، پیشنهادات و نظرات خود در رابطه با همکاری و تعامل بیشتر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تشکل‌های معدنی استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.


نظر شما :