بررسی وضعیت صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در دیدار استاندار خراسان‌رضوی و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۰۴ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۴۶۶۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۷۴
بررسی وضعیت صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در دیدار استاندار خراسان‌رضوی و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال سفر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان به استان خراسان‌رضوی جلسه‌ای پیرامون وضعیت صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در ایران و رفع چالش‌های فراروی توسعه این صنعت در کشور، با حضور مهندس علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی، دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر و رئیس شرکت توسعه نوسازی معادن ایران (ایمیدرو) و تعدادی از تشکل‌های معدنی همچون خانه معدن، اتاق بازرگانی ایران و تشکل‌های بخش خصوصی استان خراسان رضوی در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد:

اکتشاف 15 محدوده امیدبخش در استان خراسان رضوی

در این نشست، دکتر علیرضا شهیدی تاریخچه‌ای از اکتشافات انجام شده توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پیرامون پتانسیل‌های گوهری امیدبخش کشور و استان خراسان رضوی ارائه کرد و گفت: در سالیان گذشته تعداد 15 محدوده امیدبخش در استان خراسان رضوی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکتشاف شده است.

به گفته وی، بر این اساس پتانسیل سنگ‌های گوهری همچون یاقوت، سافیر، آکوامارین، فیروزه، گارنت، تورمالین‌و... در بخش‌های مختلف این استان کشف شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: مشکل اکتشاف در مبحث سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، عدم شناخت کافی اکتشاف‌گران از پتانسیل موجود در کشور است و نیازمند انجام اکتشافات دقیق‌تر توسط این سازمان و بخش خصوصی است.

در ادامه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پیشنهاد کرد تا در ثبت محدوده‌های اکتشافی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت مساعدت لازم صورت پذیرد.

استاندار خراسان‌رضوی:

موانع واردات و صادرات در حوزه کوهرسنگ‌ها رفع شود

همچنین استاندار خراسان‌رضوی به شرایط نسبتا خوب استان در حوزه گوهرسنگ‌ها اشاره کرد و گفت: باید موانع واردات و صادرات رفع و زمینه برای فعالیت در این حوزه مهیا شود.

علیرضا رزم‌حسینی به پیشینه خراسان در این نوع فعالیت‌ها پرداخت و افزود: نامگذاری مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌‌‌ها را به فال نیک می‌گیریم و تلاش خواهیم کرد این رشته از فعالیت‌ها گسترش پیدا کند.

وی با تأکید بر جلوگیری از خام‌فروشی گفت: در اولین مرحله باید از مرز دوغارون سنگ خام وارد کنیم و فرآوری آن را در ایران انجام دهیم.

رزم‌حسینی بر ضرورت پیگیری مباحث اکتشاف، آموزش و حمایت از کسب‌وکارهای خرد تأکید کرد و گفت: زمینه برای گسترش و توسعه این حوزه از فعالیت‌های اقتصادی در استان بسیار مناسب است.

استاندار خراسان رضوی نکته ممتاز دولت در این بخش را  تسهیل‌گری و حمایت دانست و افزود: از همین حالا باید به صورت خاص به سمت بخش خصوصی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از فعالیت اقتصادی در خراسان رضوی از طرف بخش خصوصی است، گفت: استان به خوبی از این قابلیت برخوردار است و ما آمادگی داریم از هر فعالیت بخش خصوصی در این حوزه حمایت کنیم.

وی نسبت به آغاز واردات سنگ خام در ایران از استان خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد و گفت: با همکاری ایمیدرو تسهیل‌گری واردات را فعال خواهیم کرد و از ظرفیت‌های استان به خوبی بهره خواهیم برد.

رئیس ایمیدرو خبر داد:

تشکیل 4 کمیته در حوزه سنگ‌های قیمتی

در بخش دیگری از این جلسه خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز مشهد را اولین شهر در حوزه سنگ‌های قیمتی دانست و تصریح کرد: متأسفانه بخش قابل توجهی از سنگ‌ها به شکل خام و به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود.

وی از این که هیچ سازمانی تصدی امر آموزش و  اکتشاف در حوزه سنگ‌های قیمتی را بر عهده ندارد، ابراز تأسف کرد و گفت: ما در این زمینه ۴ کمیته تشکیل دادیم و در صورت به نتیجه رسیدن طرح ۵۰۰ هزار شغل در ۲۸۰ حرفه ایجاد خواهد شد.


نظر شما :