توسط سازمان زمین‌شناسی : نقشه‌های زمین‌شناسی خاور میانه تهیه می‌شود

۲۶ مهر ۱۳۸۴ | ۰۸:۵۰ کد : ۲۴۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۳۱
مژگان زارعی‌نژاد، مسئول گروه اطلاعات زمین‌مرجع سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و گو با بخش خبری این سازمان ضمن بیان این مطلب گفت : کار تهیه این ...

نقشه‌ زمین‌شناسی خاور میانه با همکاری گروه زمین‌مرجع (GIS) سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تهیه می‌شود .
 مژگان زارعی‌نژاد، مسئول گروه اطلاعات زمین‌مرجع سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌و گو با بخش خبری این سازمان ضمن بیان این مطلب گفت : کار تهیه این نقشه‌های به صورت موازی صورت می‌گیرد به طوریکه در حین آماده شدن نقشه های دستی،‌عملیات رقومی وGIS Ready شدن نیز بر روی آنها انجام می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد : نقشه زمین شناسی خاورمیانه در گذشته بوسیله سازمان زمین‌شناسی تهیه شده بود اما بنا به تشخیص  (CGMW )کمیسیون تهیه نقشه های زمین شناسی دنیا نقشه مذکور احتیاج به بازنگری مجدد داشته که جناب آقای دکتر حقی پور (معاونت محترم و رئیس بخش خاورمیانه 4کمیسیون تهیه نقشه‌های زمین شناسی جهان) این وظیفه را مجددا به سازمان زمین‌شناسی واگذار کردند. این پروژه با همکاری  زمین‌شناسان باتجربه و کارشناسان GIS سازمان،صورت می گیرد.
زارعی‌نژاد دربارة دیگر فعالیت‌های این بخش چنین گفت : در راستای تهیه نقشه زمین شناسی و زیست محیطی در مقیاس یک بیست وپنج هزارم در معاونت زمین شناسی ، گروه GIS از تصمیمات جدید است که درحال همکاری تنگاتنگ در زمینه برداشت اطلاعات به صورت رقومی با معاونت زمین‌شناسی و تدوین استاندارد و تهیه بانک‌های اطلاعاتی مربوط است.
وی سپس افزود : به همین منظور، آموزش‌هایی کاربردی GIS  به کارشناسان  زمین‌شناسی داده شده تا بتواند اطلاعات مورد نظرشان  را مستقیم به صورت رقومی تهیه نمایند  تا  گروه اطلاعات  زمین‌مرجع بعد از طبقه‌بندی اطلاعات آنها را در قالب‌ استاندارد‌های در حال تدوین، آماده نماید.
 

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :