یک کشته هم برای زلزله 6 ریشتری زرند زیاد بود

۱۰ اسفند ۱۳۸۳ | ۱۲:۱۱ کد : ۲۴۸۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۴۸
بر اساس بررسی مقدماتی پژوهشگاه زلزله‌شناسی: ساختمانهایی با حداقل اصول فنی در زلزله کوچکترین آسیبی ندیدند


چهارم اسفندماه جاری در ساعت 5 و 55 دقیقه و 24 ثانیه بامداد، زمین‌لرزه نیرومندی با بزرگای گشتاوری 4/6 MW شهرستان زرند و روستاهای اطراف آن را به شدت لرزاند. این زمین لرزه که دومین زمین لرزه مخرب 15 ماه گذشته در استان کرمان بود، به کشته و زخمی ‌شدن صدها تن از ساکنان روستاهای این منطقه منجر شد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پس از وقوع این زمین لرزه، گروه‌های تحقیقاتی مختلفی از طرف مراکز پژوهشی مرتبط با زلزله از جمله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به منظور بررسیهای مقدماتی و تکمیلی به منطقه زلزله‌زده زرند اعزام شدند.
براساس گزارش مقدماتی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی که جنبه‌های مختلف زمین لرزه را از نقطه نظر لرزه‌زمین ساخت، زلزله شناسی، پدیده‌های ژئوتکنیک مشاهده شده و رفتار سازه‌ها در زمین لرزه 4 اسفند 1383 داهوئیه - زرند را در بر می‌گیرد، « فاجعه حاصله حکایت از آن دارد که در هیچ یک از ساختمانهای خسارت دیده نه تنها اصول مهندسی زلزله بلکه حداقل اصول فنی نیز در آنها رعایت نشده است.
ساختمانهای موجود در منطقه متاثر از زلزله اکثرا از نوع خشت یا سنگ با ملات گل بودند و سقف آنها نیز از نوع قوسی و یا بعضا تخت بود که هیچگونه پیوستگی و انسجامی بین سقف و دیوارها موجود نبود.
این نوع ساختمانها بارها و بارها در روستاهای کشورمان و حتی در بعضی از شهرها در مقابل زلزله‌های متوسط باعث تخریب و کشته شدن تعداد بی‌شماری از هم‌میهنانمان شده است هنوز هم متاسفانه در اکثر روستاهای کشور و در بافت قدیم بسیاری از شهرهای بزرگ نیز این نوع ساختمانها، ‌نه به عنوان تامین کننده امنیت جان ساکنان آن بلکه به عنوان قاتلی، تهدید کننده جان ساکنان آن می‌باشد.»
« این زلزله نشان داد که در کنار تخریب کامل این ساختمانها، ‌ساختمانهای دیگری نیز که حداقل اصول فنی در آنها رعایت شده بود وجود داشت که حتی ترکی را نیز تجربه نکردند.»
«این زلزله نشان داد که این زلزله نیست که جان افراد را می‌گیرد بلکه خود ما انسان‌ها هستیم که با ساخت و سازهای غیر اصولی تهدید کننده جان خود می‌شویم.»
به گزارش ایسنا، بررسیهای مستقیم کارشناسان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مطالعه رفتار ساختمانها در برابر زلزله «داهوئیه - زرند» حاکی از آن است که خسارات سنگین جانی و مالی این زمین‌لرزه آن هم برای منطقه‌ای با تراکم جمعیت کم، تناسبی با بزرگی نه چندان زیاد این زلزله نداشته و حکایت از آن دارد که در هیچ یک از ساختمانهای خسارت دیده حداقل اصول فنی نیز رعایت نشده است.
براساس بررسیهای زلزله‌شناسی ارائه شده از سوی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، «روند گسلی به دست آمده از حل سازوکار کانونی سازمان زمین شناسی آمریکا بیانگر گسله ‌واژگون با مولفه کوچک امتداد لغز است و سازوکار کانونی حل شده توسط CMT یک گسله واژگون کامل با روند نزدیک به شرقی- غربی با جابجایی شاقولی حدود 80 سانتیمتر است. این جابجایی هیچگونه حرکت افقی نشان نمی‌دهد. در پیگیری این گسیختگی به سوی باختر می‌توان آن را در نهشته‌های جوان به صورت درزه مشاهده کرد.»
«در راستای این گسیختگی، مروفولوژی کوهستان بیانگر یک روند قدیمی گسلی است. این گسل که به عنوان «گسل داهوئیه» معرفی می‌شود، یکی از شاخه‌های گسل کوهبنان است که در داهوئیه به گسل کوهبنان می‌رسد.»
به گزارش ایسنا، براساس بررسی کارشناسان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، «به دلیل واقع شدن کانون زمین لرزه در منطقه‌ای کوهستانی ما بین دو روستای داهوئیه و حتکن و میرا شدن سریع انرژی امواج زمین لرزه در فواصل دور از کانون، پدیده‌های ژئوتکنیکی مرتبط با زلزله اخیر عمدتا در مناطق کوهستانی در فاصله داهوئیه - اسلام آباد - حتکن - خانوک متمرکز شده است. مشاهدات اولیه نشان می‌دهد که در روستای داهوئیه، ‌تاثیر عمق رسوب و در روستاهای حتکن، ‌خانوک و در قسمتی از داهوئیه به دلیل کوهستانی بودن و شکل توپوگرافی منطقه، تاثیر توپوگرافی در تقویت و یا تضعیف امواج زمین لرزه می‌تواند غالب باشد.»
«در طول جاده اسلام اباد - حتکن موارد زیادی سنگ ریزش مشاهده شد که در یک مورد باعث سقوط قطعه سنگی با وزن تقریبی 150 تن بر سطح جاده و آسیب رساندن و بسته شدن راه دسترسی به چند روستا تخریب شده و در زلزله در روز اول حادثه شد.
در نقاط مختلف این جاده، ترک‌های حاصل از شکل‌گیری مراحل اولیه زمین لغزه در شیروانی‌های کناری جاده و همچنین اختلاف نشست در سطح جاده، ‌در طرفین پل‌های آبگذر مشاهده شد. همچنین یک مورد نشست در کنار یک ساختمان در روستای اسلام آباد نیز ملاحظه شد.»
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: کرمان


نظر شما :