رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهدید فرو نشست زمین در اصفهان خبر داد

۰۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۱:۱۷ کد : ۲۴۸۷۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۷
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهدید فرو نشست زمین در اصفهان خبر داد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس این سازمان و معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت از تهدید فرو نشست زمین در اصفهان در هفتمین نشست کمیسیون معادن، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی  خبر داد.

علیرضا شهیدی با بیان این‌که با توجه به ورود زبانه‌های فرونشست زمین به داخل اصفهان، این زلزله خاموش این کلانشهر را تهدید می‌کند، افزود: از ۴۳مورد مخاطره طبیعی ثبت شده در دنیا بیش از ۳۴ مورد در کشور اتفاق می‌افتد و تعدادی را نیز در اصفهان رصد کردیم.

به گفته وی، برخی از آن‌ها مثل سیل، زمین‌لرزه، زمین لغزش‌هاو گرد و غبار وبسیار پر رنگ و ملموس است ولی بعضی نیز مانند فرونشست به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شوند که استان اصفهان را هم تهدید می‌کند.

و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که علت ایجاد فرونشست‌ها در این استان برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی است، تصریح کرد: این معضل مطمئنا در آینده مشکلاتی را در کلانشهر اصفهان ایجاد می‌کند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  ضمن اشاره به پتانسیل ژئوتوریسم در اصفهان گفت: با توجه به اینکه اصفهان استان پهناوری هست می‌توان گفت اقلیم‌های تکتونیکی زمین‌شناسی متنوعی را در خود جای داده  و هم زاگرس و هم زون سنندج-سیرجان و ارومیه و ایران مرکزی و کویرهای بزرگ در اصفهان وجود دارد.

وی با بیان این‌که برخی از پدیده‌های زمین‌شناسی جهانی و منحصربفرد در اصفهان واقع شد، افزود: یکسری از ماسه سنگ‌هایی که مرز کرتاسه زیرین و بالایی است فقط در ایران و در استان اصفهان در منطقه کلاه قاضی واقع شده و همچنین مرز پرمین و تریاس تنها در منطقه شهرضا مشاهده شده که این پدیده‌های زمین‌شناسی بسیار منحصر به فرد هستند و دوستداران زمین‌شناسی از همه جای دنیا برای دیدار این پدیده‌ها به کشور وارد می‌شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت همچنین درباره آب کارست در اصفهان با بیان این‌که این استان به لحاظ پتانسیل آب کارست از استان‌های خوب است، کفت: آب کارست آبی است که که بسیار تجدیدپذیر است و از کیفیت مناسبی نیز برخوردار است و در تمام دنیا از آب کارست به عنوان آب شرب استفاده می‌کنند.

به گفته شهیدی، در برخی شهرها مثل شیراز از آب کارست برای آب شرب استفاده می‌کنند و در حال حاضر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  در حال مطالعه برای میزان و موقعیت آب کارست در استان اصفهان است تا برای آب شرب استفاده شود.

اظهارات دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در اینجا ببینید/.


لینک دانلود فایل

نظر شما :