کشف کهن ترین جنگل آسیا/ نقطه بدون حیات زمین کجاست

۰۲ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۱ کد : ۲۴۸۸۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۴۷
به گزارش خبرنگار مهر، با وجود آنکه چندمیلیارد سال از عمر زمین می گذرد و انسان ها از هزاران سال قبل گوشه گوشه این کره خاکی را درنوردیده اند اما هنوز هم انسان معاصر شگفتی هایی در زمین کشف می کند. بسیاری مانند نقطه ای از زمین که هیچ حیاتی در آن وجود ندارد یا کشف جنگلی فسیلی در چین
کشف کهن ترین جنگل آسیا/ نقطه بدون حیات زمین کجاست

البته این شگفتی ها همیشه مربوط به زمین نیستند، گاهی اوقات باید در فضا آنها را جستجو کرد. مانند نخستین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله که درهای جدیدی از علم را به روی انسان گشود.

گاهی نیز بدن انسان سرمنشا شگفتی ها است یکی از شگفتی هایی که در سال گذشته شاهد آن بودیم مردی بود که با نصف مغز زندگی می کرد یا جوانی که ۲۰ دقیقه پس از مرگ زنده شد.

آنچه در این گزارش می خوانید مروری دارد بر برخی از رویدادهای شگفت انگیز دنیای علم در سالی که گذشت.

انتشار نخستین تصویر از یک سیاهچاله

دانشمندان فعال در پروژه EHT در سال گذشته نخستین تصویر واقعی از یک سیاهچاله را منتشر کردند. این پروژه با استفاده از اطلاعات شبکه ای از ۸ تلسکوپ رادیویی در سراسر جهان ثبت شده است. این سیاهچاله با قطر ۴۰ میلیارد کیلومتر یعنی ۳ برابر زمین، در کهکشان M۸۷ در فاصله ۵۰ میلیون سال نوری با ما قرار دارد.

نخستین تصویر واقعی از ابر سیاهچاله منتشر شد

کشف کهن ترین جنگل آسیا در چین

محققان کهن ترین جنگل فسیلی آسیا را در چین کشف کردند که قدمت آن به ۳۵۹ تا ۴۱۹ میلیون سال می رسد. این جنگل به عصر زمین شناختی دونین تعلق دارد. به گفته محققان جنگل مذکور در ایالت آنهویی چین واقع شده و مساحتی معادل ۲۵۰ هزار متر مربع دارد. در این منطقه درختان لیکوپسید فسیل شده اند.

کهن‌ترین جنگل آسیا کشف شد

کشف نقطه بدون حیات روی زمین

محققان مکانی در اتیوپی کشف کردند که هیچ گونه حیاتی در آنجا وجود ندارد. آنان در تحقیقاتشان هیچ نشانی از حیات حتی میکروارگانیسم ها در این محل پیدا نکردند. این منطقه که دالول نام دارد محیطی بسیار گرم، شور و اسیدی دارد. دریاچه های دالول تا دهانه های آتشفشانی کشیده می شوند که مملو از نمک، گازهای سمی و آب جوشان است.

کشف نقطه ای از زمین که حیات ندارد

صدای زمین شنیده شد

ستاره شناسان برای نخستین بار صدای عجیبی را ثبت کردند که میدان مغناطیسی زمین هنگام برخورد با ذرات باردار خورشید به وجود می آورد.کارشناسان سازمان فضایی اروپا این صوت قابل شنیدن را ساخته اند. آنها امواج مغناطیسی تولید شده را تحلیل کردند. در مرحله بعد آنها نتایج به دست آمده را به فرکانسی قابل شنیدن تبدیل کردند و به این ترتیب سروصدایی عجیب به وجود آمد.

کد خبر 4877372
۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۰

 


نظر شما :