توسط ناسا؛ ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین بررسی می شود

۲۹ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۵ کد : ۲۴۸۹۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۵۴
ناسا مشغول بررسی ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین در آمریکای جنوبی و جنوب اقیانوس آتلانتیک است که به اختلال در عملکرد ماهواره ها و فضاپیماها منجر می شود
توسط ناسا؛ ضعیف شدن میدان مغناطیسی زمین بررسی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، ناسا در حال بررسی ضعف نامحسوس اما در حال رشد میدان مغناطیسی زمین است که احتمالا چالشی برای فعالیت ماهواره ها و فضاپیماها ایجاد می کند.

میدان مغناطیسی که دور زمین وجود دارد، ذرات بارداری که از خورشید جدا می شود را از سیاره دور می کند. اما در این میان یک شکاف وجود دارد که میدان مغناطیسی در آنجا ضعیف شده  است. این شکاف در اطراف آمریکای جنوبی و جنوب اقیانوس آتلانتیک وجود دارد.

علاوه بر آن شکاف مذکور در حال گسترش و ضعف میدان مغناطیسی نیز بیشتر شده است. به همین دلیل کارشناسان معتقدند این چالش احتمالا در آینده نیز بدتر می شود.

 محققان به این شکاف به نام «ناهنجاری جنوب آتلانتیک» یا SAA اشاره می کنند که احتمالا به ایجاد چالش هایی جدید برای تجهیزات روی زمین منجر می شود. ذرات باردار خورشیدی در منطقه ای که این ناهنجاری ایجاد شده، به زمین نزدیک تر می شوند و این بدان معنا است که ماهواره ها و رایانه هایی که در مدار زمین قرار دارند بااختلال روبرو می شوند.

در همین راستا ناسا منابعی برای ردیابی ضعف میدان مغناطیسی اختصاص داده تا به درک بهتری از مکان وقوع و دلایل ایجاد آن دست یابد.  

در حال حاضر این ناهنجاری هیچ پیامد واضحی روی ساکنان زمین مشاهده نشده است. اما مشاهدات دقیق حاکی از آن است که این چالش در حال عمیق تر شدن و به سمت غرب در حال گسترش است. همچنین  ناهنجاری مذکور حداقل در ۲ نقطه بسیار قدرتمند است.

۲۹ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۷

کد خبر 5002674


نظر شما :