“آنالیز تک ذره با دستگاه ICP-MS"، عنوان مقاله برتر ششمین کنگره ی عناصر کمیاب ایران

۱۲ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۱ کد : ۲۴۹۱۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۰۲
“آنالیز تک ذره با دستگاه ICP-MS"، عنوان مقاله برتر ششمین کنگره ی عناصر کمیاب ایران

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی، در ششمین کنگره‌ی عناصر کمیاب ایران که در دانشگاه تهران برگزار شد، مقاله گروه ICP-MS مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با عنوان "آنالیز تک ذره با دستگاه ICP-MS" به عنوان سخنرانی برتر انتخاب و مورد تقدیر کمیته علمی قرار گرفت.
مقاله ارائه شده که در قالب فعالیت پژوهشی در گروه ICP-MS انجام و توسط شبنم نجفی ارائه شده است، نتایج حاصل از تعیین اندازه، توزیع اندازه و غلظت نانوذرات نقره، طلا و تیتانیوم اکسید در نمونه های آب، خاک، رسوب و گیاه در مناطق مختلف کشور را نشان می‌دهد.
بر اساس این گزارش، از مزایای توسعه روش آنالیز تک‌ذره، می‌توان به تعیین مشخصات دقیق نانوذرات به منظور آنالیز عناصر نادرخاکی در پایش‌های محیط‌زیستی، مطالعات زیستی و داروئی و کاهش تعداد آنالیزهای زیست محیطی به دلیل تعداد بالای داده‌های حاصله از یک آنالیز در کنار امکان آنالیز مستقیم ریزگردها و شورابه‌ها اشاره کرد.
این گزارش می‌افزاید، کنترل کامل و یکپارچه روش sp-ICP-MS با نرم افزار دست‌نویس SPMS انجام شده است. SPMS یک رابط کاربرپسند برای پردازش پرونده‌های داده خام با فرمت csv از هر ابزار ICP-MS  فراهم می‌کند. این نرم افزار اطلاعات ارزشمندی مانند نقشه‌های یک و دوبعدی از آنالیز نمونه‌ها، منحنی کالیبراسیون، هیستوگرام‌ها، مقدار بحرانی، حد آشکارسازی، بازدهی مهپاشی و اتمسازی را ارائه می‌دهد.
گفتنی است، نرم افزار یادشده با همکاری مسئول اداره فناوری اطلاعات مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج، مهرداد مفیدی طراحی و نگارش شده است.
یادآور می‌شود، توسعه و بومی‌سازی روش تعیین همزمان اندازه، غلظت، تعداد، توزیع اندازه ذرات و غلظت محلول عناصر پیش از این و برای نخستین‌بار در کشور توسط کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور صورت گرفته است.

کلید واژه ها: روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مرکز پژوهش‌های کاربردی ششمین کنگره‌ی عناصر کمیاب ایران دستگاه ICP-MS


نظر شما :