با هدف توسعه مدیریت علمی بحران زمین‌لرزه در کشور پژوهشکده «مدیریت خطر پذیری و بحران» راه‌اندازی شد

۲۶ مهر ۱۳۸۴ | ۰۸:۲۹ کد : ۲۴۹۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۶
پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران با هدف توسعه دانش مدیریت خطر پذیری لرزه‌یی در کشور و انجام مطالعات ...


پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران با هدف توسعه دانش مدیریت خطر پذیری لرزه‌یی در کشور و انجام مطالعات منسجم‌تر در این زمینه در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله راه‌اندازی شد.
دکتر محسن غفوری آشتیانی، رییس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) هدف از تاسیس این پژوهشکده را مطالعه جنبه‌های مختلف مرتبط با مدیریت خطر پذیری لرزه‌یی شامل پیشگیری، آمادگی، مقابله و مدیریت سانحه عنوان کرد و گفت: پژوهشکده مدیریت بحران در حال مشتمل بر سه گروه تخصصی برنامه ریزی شهری و منطقه‌یی، مطالعات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و مدیریت خطرپذیری و بحران است.
در این راستا موضوعاتی نظیر برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌یی، اثرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زلزله و نیز موضوعات مرتبط با مدیریت بحران نظیر مباحث جست‌وجو، نجات و امداد، پزشکی اضطراری و ... مورد توجه بوده‌اند که در کنار ابعاد مهندسی زلزله مطالعه می‌شوند.
دکتر غفوری آشتیانی خاطرنشان کرد: بررسی روشهای کاهش اثرات ناشی از زمین لرزه‌ها در جنبه‌های مختلف پیشگیری،‌آمادگی، پاسخ اضطراری و بازسازی برای توسعه پایدار، ایجاد چارچوبی که براساس آن عوامل مختلف مرتبط با مدیریت خطر پذیری در کنار یکدیگر و بصورت مکمل بررسی شوند، مطالعه و بررسی عواملی که می‌توانند در جهت ایجاد محیطی امن از نظر خطر زلزله مورد استفاده قرار گیرند، بررسی اثرات زمین لرزه روی جوامع بشری در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تهیه و تدوین راهکارهای کاهش اثرات زمین لرزه‌ها با دیدگاه برنامه ریزی شهری منطقه‌یی برای طراحی و توسعه ایمن شهرها و توسعه معیارها و دستور العملهای لازم جهت بهینه سازی سیستم مدیریت خطرپذیری لرزه‌یی در کشور براساس تجارب داخلی و بین المللی اهداف اصلی تشکیل این پژوهشکده را تشکیل می‌دهد.
رییس پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در عین حال تصریح کرد: علت آسیب‌پذیری بالای کشور در برابر زلزله نبود دانش درباره گسلهای و کانونهای لرزه‌خیزی، میزان آسیب‌پذیری ساختمانها و مخاطرات زلزله نیست بلکه مشکل در تبدیل دانش و دانسته‌ها به عمل است. تبدیل دانش به عمل مستلزم تبیین آن به زبان ساده و همه‌فهم و ارائه راه‌حلهایی ساده و قابل اجراست که با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم هماهنگی داشته باشد.
وی در پایان افزود: براساس همین بینش، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با همکاری یونسکو، سازمان عمران ملل متحد و نهادهای بین‌المللی مربوطه اتحادیه‌ای را ایجاد کرده که هدف آن کاهش خطر پذیری زلزله در کشورهای در حال توسعه است؛ شعار اساسی اتحاده این است که باید دانش را به دستورالعملهای ساده و قابل اجرا مطابق با شرایط اقتصادی و فرهنگی مردم تبدیل کرد. دومین پیام این اتحادیه تبدیل توجه از بعد از زلزله به قبل از زلزله و ترویج پیشگیری است که مستلزم حساسیت دولت و مسئولان در بعد سیاستگذاری و برنامه ریزی و ابعاد رسانه‌یی است تا مسائل ایمنی در برابر زلزله به عنوان یک اصل در اولویت قرار گیرد و شاهد وقوع چنین فجایعی نباشیم
 
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :