عملیات چندین میلیون دلاری ناسا برای کاوش آب در ماه

۲۸ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۳ کد : ۲۵۰۳۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۵۱
ناسا مبلغی حدود ۴۷ میلیون دلار به شرکت خصوصی آمریکایی "اینتویتیو ماشینز"(Intuitive Machines) در هوستون اعطا کرده است تا این شرکت یک مته مجهز به یک طیف سنج جرمی را به عنون بخشی از برنامه "خدمات بارگذاری قمری تجاری"(CLPS) توسعه دهد و آنها بتوانند آن را تا دسامبر ۲۰۲۲ به ماه ارسال کنند.
عملیات چندین میلیون دلاری ناسا برای کاوش آب در ماه

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، انجام ماموریت "آزمایش استخراج یخ منابع قطبی" معروف به " PRIME-۱ " به ناسا در جستجوی یخ در قطب جنوب ماه کمک خواهد کرد و برای اولین بار به آنها در استخراج یخ از زیر سطح ماه کمک خواهد کرد.

چندی پیش ناسا یک شرکت جدید را از فهرست شرکت‌های برنامه موسوم به "خدمات بارگذاری قمری تجاری"(CLPS) انتخاب کرد تا تجهیزات مورد نظر این آژانس فضایی را به ماه برساند. بدین ترتیب، شرکت آمریکایی موسوم به "سیستم‌های فضایی ماستن"(Masten Space Systems) از سوی ناسا ماموریت پیدا کرد تا بار مفید مورد نظر از جمله تجهیزات فناوری و غیرعلمی را در سال ۲۰۲۲ به قطب جنوب ماه انتقال دهد.

ماستن، چهارمین شریکی است که در برنامه بلندمدت CLPS مشارکت می‌کند. سه شرکت دیگر، شرکت‌های "استروبوتیک تکنولوژی"(Astrobotic Technology)، "اینتویتیو ماشینز" (Intuitive Machines) و "اوربیت بیاند" (Orbit Beyond) هستند. قرارداد ماستن مانند بقیه شرکت‌ها، بخشی از پروژه "آرتمیس" ناسا است که قصد دارد انسان را به سطح ماه برده و بازگرداند و نهایتا نیز او را روی سطح مریخ و شاید فراتر از آن فرود بیاورد. قرارداد ماستن که با مبلغ ۷۵.۹ میلیون دلار منعقد شده است، بر رساندن محموله‌های به خصوصی تمرکز دارد."توماس زوربوچن"(Thomas Zurbuchen) مدیر ماموریت‌های علمی ناسا در دفتر مرکزی آژانس در واشنگتن گفت: ما در آینده شرکتهای دیگر را نیز برای برنامه "خدمات بارگذاری قمری تجاری"(CLPS)خود انتخاب می‌کنیم تا ابزارهای جدیدی را برای کاوش در ماه توسعه داده و ارسال کنیم.

اطلاعاتی که از PRIME-۱ و سایر ابزارهای علمی و فناوری‌هایی که به سطح ماه ارسال می‌کنیم به دست خواهیم آورد، به فضانوردان مأموریت‌های آرتمیس و ما کمک می‌کند درک بهتری از این موضوع داشته باشیم که چگونه می‌توانیم حضور پایدار در ماه داشته باشیم. PRIME-۱ روی ماه فرود خواهد آمد و تا ۳ فوت (تقریباً ۱ متر) زیر سطح ماه فرو خواهد رفت. با یک طیف سنج جرمی می‌توانیم مقدار یخ موجود در نمونه را که در اثر تصعید از دست رفته اندازه گیری کنیم. زیرا یخ در خلا محیط قمری از یک ماده جامد به بخار تبدیل می‌شود. PRIME-۱ به ما درک چشمگیری از منابع موجود در ماه و نحوه استخراج آنها خواهد داد.

انتهای پیام

  • کد خبر: 99072820405

  • دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۱


نظر شما :