به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری: نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم مناطقی از گیلان تهیه می‌شود

۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۱ کد : ۲۵۱۰۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۶۲
به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری: نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم مناطقی از گیلان تهیه می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نخستین نقشه زمین‌شناسی با مقیاس یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری (گیلان) تهیه و جهت تایید نهایی به شورای ارزیابی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارسال شد.

در همین زمینه مسئول تهیه این نقشه درباره روند تهیه این نقشه عنوان کرد: گستره نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم منطقه موسی‌کلایه (پیرکوه) در جنوب خاورشهر رشت با وسعت حدود 155 کیلومتر مربع درگستره نقشه‌های توپوگرافی یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم قزوین-رشت و یکصدهزارم جواهرده قرار می‌گیرد.

مهندس فرشید رمضانی، درباره  انتخاب مناطقی که مورد نقشه‌­برداری در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‎‌هزارم قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: بر اساس معیارهای پتانسیل اکتشافی، شاخص‌های توسعه شهری، ویژگی­‌های مشخص تحقیقاتی زمین‌شناسی از دیدگاه‌های مختلف این مطالعات انجام می‌­شود.

به گفته وی، لایه زمین‌شناسی از بین شش لایه­‌ای که برای پروژه تهیه نقشه زمین‌شناسی با مقیاس مورد نظر انتخاب شده­‌اند دارای بیشترین پیشرفت است.

رمضانی، با اشاره به این‌که فرایند عملیات صحرایی تهیه نقشه موسی کلایه در سال‌های 1396 تا 1398 به صورت منقطع انجام شد اما مطالعات دفتری تکمیلی در سال 1398 تا 1399 اجرا شد، تصریح کرد: نتیجه مجموعه عملیات‌های صحرایی، آزمایشگاهی و دفتری در قالب نقشه و گزارش جهت ارزیابی و تایید نهایی به شورای ارزیابی نقشه‌های زمین‌شناسی ارسال شده است.

این کارشناس زمین‌شناسی خاطرنشان کرد: در راستای تحقق اهداف و رویکرد نوین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و در ادامه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی، پروژه‌ای شامل یک نقشه با مقیاس یک‌پنجاه هزارم در مساحتی بالغ بر 620 کیلومتر مربع در جنوب استان گیلان تحت عنوان نقشه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم لوشان با محوریت تولید اطلاعات پایه مرتبط با پتانسیل‌های معدنی مناطق اولویت‌دار، با هماهنگی و نظارت مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای در دستور کار قرار گرفته  که فاز مطالعاتی آن در حال اجرا است و به زودی فاز برداشت‌های میدانی این نقشه آغاز خواهد شد.

 

کلید واژه ها: نقشه موسی کلایه فرشید رمضانی نقشه‌های زمین‌شناسی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری (گیلان) روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور


نظر شما :