قدیمی‌ترین غارنگاره جهان زیر تیغ تغییرات اقلیمی

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۵ کد : ۲۵۳۸۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۳۱
تهران- ایرنا- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد تغییرات اقلیمی روند زوال و نابودی قدیمی‌ترین غارنگاره‌ جهان با دستکم ۴۵ هزار سال قدمت را تسریع کرده است.
قدیمی‌ترین غارنگاره جهان زیر تیغ تغییرات اقلیمی

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه نشنال، مطالعات دانشمندان روی غارنگاره‌های ۱۱ نقطه از استان سولاوسی جنوبی در اندونزی نشان داد گرمایش فزاینده زمین و شرایط نامساعد جوی، به ایجاد ترک و شکستگی در سطح بوم‌های سنگی این آثار تاریخی منجر شده است.

نتایج این مطالعه که در مجله علمی Scientific Reports منتشر شده، نشان می‌دهد تغییرات در دما و رطوبت ناشی از دوره‌های بارش شدید تا خشکسالی، منجر به تشکیل کریستال‌های نمک روی سطح سنگ‌های غار شده که به ترک خوردن آن‌ها منتهی می‌شود. به گفته محققان، افزایش شمار حوادث هواشناسی ناشی از تغییرات اقلیمی که انسان‌ها عاملش هستند، این روند را تسریع کرده است.

مجموعه سنگ‌نگاره‌های موجود در غارهای این منطقه، قدیمی‌ترین نقش شابلونی جهان را شامل می‌شود که از قرار دادن کف دست روی دیواره غار و پاشیدن رنگدانه‌های توت قرمز به آن رسم شده است. تصویر خوک‌های وحشی و افراد در حال شکار از دیگر سوژه‌های موجود در بین این سنگ‌نگاره‌ها هستند.

دانشمندان می‌گویند: مناطق استوایی میزبان برخی از نخستین آثار شناخته شده از هنر سنگ‌نگاری هستند که با سرعتی نگران‌کننده در حال فرسایشند.

محققان در این مطالعه هشدار دادند افزایش فزاینده و مستمر دما، پیامدهای خطرناکی برای این میراث جهانی ارزشمند به همراه دارد.

پیش از کشف غارهای سنگ آهک در اندونزی در دهه ۱۹۵۰ میلادی، تصور می‌شد انسان‌های اولیه در اروپا حدود ۴۰ هزار سال پیش اولین غارنگاره‌ها را ترسیم کرده باشند اما سنگ‌نگاره‌های پیدا شده در سولاوسی جنوبی به همان اندازه یا حتی بیشتر قدمت دارند. این غارنگاره‌ها مسیر مهاجرت ۱۰۰ هزار سال پیش انسانهای نخستین از آفریقا به اروپا و آسیا را ردگیری می‌کنند.

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۴۶
کد خبر: 84328938

نظر شما :