گزارشی از سفر دو روزه وزیر صمت به استان اصفهان

۰۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۲ کد : ۲۵۳۹۹ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۹۶۵
گزارشی از سفر دو روزه وزیر صمت به استان اصفهان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه هیئتی متشکل از معاونان و مدیران وزارتخانه در راستای تحقق شعار سال و به‌منظور رسیدگی به مسائل حوزه تولیدی و افتتاح چند پروژه صنعتی و معدنی وارد استان اصفهان شد.

بازدید از شرکت تعاونی فولاد کویر

وی در نخستین روز از سفر خود به استان اصفهان از شرکت تعاونی فولاد کویر بازدید کرد، این واحد تولیدی با ظرفیت تولید ۹۵ هزار تُن آهن اسفنجی و همین میزان ظرفیت تولید شمش فولاد به عنوان محصولات مورد نیاز صنایع ساختمانی، محصولات میانی واحد‌های ذوب در جاده کاشان- اردستان واقع است.

 میزان سرمایه‌گذاری ثابت این واحد تولیدی ۷۵۰۰ هزار میلیون ریال شامل یک هزار میلیون ریال و ۲۵ میلیون یورو بوده و در زمینی به مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع با زیربنای ۸۰ هزار مترمربع بنا شده است.

شرکت تعاونی فولاد  کویر با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر در فاز اول و مشارکت سرمایه‌گذار خارجی راه‌اندازی شده است و در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت درخط آهن اسفنجی و ۳۵ درصد در خط شمش فولادی را دارد.

بازدید از شرکت تولیدی سیما کاشی اردستان

در این بازدید علیرضا رزم‌حسینی، در جریان مشکلات، ظرفیت‌ها و نیازها این واحد صنعتی قرار گرفت. این واحد تولیدی که در زمینی به مساحت ۲۰۰ هزار مترمربع و با زیربنای حدود ۴۷ هزار متر مربع در جاده اردستان- کاشان احداث شده محصولاتی چون کاشی پرسلانی لعاب‌دار و کاشی پرسلانی پولیشی مورد نیاز در صنایع ساختمانی را تولید می‌کند.

میزان اشتغالزایی طرح در دست اجرای این واحد تولیدی ۳۰۰ نفر عنوان و میزان پیشرفت فیزیکی آن ۷۰ درصد برآورد شده و همچنین میزان سرمایه‌گذاری ثابت آن پنج هزار میلیون ریال شامل هشت میلیون دلار سرمایه ارزی و ۲ هزار و۵۰۰ میلیون ریال سرمایه ریالی است. مهم‌ترین مشکل این واحد تولیدی در حال حاضر نداشتن نقدینگی و تامین زیرساخت‌های آن عنوان شده است.

افتتاح و راه‌اندازی مجدد شرکت فاستونی اردستان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر به استان اصفهان و شهرستان اردستان شرکت تولیدی فاستونی اردستان را افتتاح کرد. این   واحد تولیدی فاستونی اردستان پس از ۶ سال تعطیلی و عدم فعالیت مجددا راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

شرکت فاستونی اردستان در زمینی به مساحت تقریبی ۳۰ هزار متر مربع و با زیربنای هفت هزار متر مربع در ناحیه صنعتی زواره قرار دارد. میزان سرمایه گذاری ثابت این طرح در حدود ۶۰۰ هزار میلیون ریال ارزیابی شده و محصول تولیدی آن پارچه فاستونی است که در صنایع پوشاک کاربرد دارد. این واحد تولیدی که به مدت ۶ شش به دلیل مشکلات مختلف غیر فعال بود، مجددا به چرخه تولید بازگشت که ۸۰ فرصت شغلی مستقیم را در منطقه ایجاد کرد.

بازدید از کارخانه مقواسازی اردستان دربخش زواره

این واحد تولیدی با ظرفیت تولید ۴۵ هزار تن مقوای دوبلکس مورد نیاز در صنایع بسته‌بندی در منطقه زواره، کیلومتر ۷ جاده شهراب قرار دارد. شرکت کویر مقوا اردستان در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵۰ هزارمتر مربع و با زیربنای بیش از ۳۳ هزار متر مربع بنا شده است.ظرفیت اشتغالزایی این واحد ۳۰۰ نفر اعلام شده است که در حال حاضر ۱۸۰ نفر در آن مشغول فعالیت هستند و به زودی باقی ظرفیت اشتغال نیز تکمیل خواهد شد.میزان سرمایه‌گذاری ثابت این واحد تولیدی بیش از ۱۱۵۰۰ هزار میلیون ریال ارزیابی شده که شامل ۴۵۰۰هزار میلیون ریال سرمایه ریالی و ۲۷ میلیون یورو سرمایه ارزی است.

افتتاح واحد کشت و صنعت شریف و فرآوری معدن سنگ آهن

این واحد تولیدی که در زمینی به مساحت ۳۰ هزار مترمربع و زیربنای حدود۶ هزار متر مربع احداث شده در دو بخش ماشین‌سازی و پمپ‌سازی مشغول فعالیت و تولید است. میزان اشتغالزایی اجرای این طرح حدود ۶۰ نفر است و با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد ریال که شامل ۶۰ میلیارد ریال در بخش ماشین‌سازی و ۴۰ میلیارد ریال در بخش پمپ‌سازی است، به بهره‌برداری رسید.محصولات تولیدی این شرکت مورد استفاده در صنایع بوده و عمده‌ترین مشکلات این واحد تولیدی مربوط به افزایش توان برق و مسائل مربوط به تغییر کاربری زمین است.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی کاشان

علیرضا رزم حسینی در بخشی از برنامه سفر ۲ روزه خود به استان اصفهان با بازدید از منطقه ویژه اقتصادی کاشان، ضمن دریافت گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا برای سال جاری در این منطقه، بر اجرای هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های این سایت تاکید کرد.

منطقه ویژه اقتصادی کاشان با مساحت بالغ بر هزار و ۳۰۰ هکتار در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان کاشان قرار دارد؛ مراحل مطالعاتی، تصویب در هیئت وزیران، اخذ مجوز زیست محیطی فاز اول منطقه( به مساحت ۲۵۰ هکتار از اراضی شمال سایت)، تامین آب و برق دوران ساخت، انجام مناقصه جهت احداث ساختمان اداری، تامین آب شرب و انتقال به سایت، اخذ مجوز چاه آب به میزان ۱۰ لیتر بر ثانیه، اقدامات لازم برای خرید چاه آب و تامین آب مورد نیاز دوران بهره برداری، انعقاد تفاهم نامه با اداره منابع طبیعی و دانشگاه کاشان به منظور اجرای طرح های آبخیزداری و استحصال آب های روان از جمله اقداماتی بود که در سال گذشته انجام شده است.

احداث زیرساخت‌های لازم، آغاز عملیات اجرایی ساخت ساختمان اداری، مطالعه در خصوص راه‌های دسترسی، انتقال برق، سیلاب، روشنایی و سیویل از جمله برنامه‌های این منطقه برای سال ۱۴۰۰ است.

حضور در جمع فعالان اقتصادی کاشان

وی در جلسه‌ای که با صنعتگران، معدنکاران و تجار شهرستان کاشان برگزار شد، با تاکید بر آمادگی وزارت صمت نسبت به حمایت و مانع‌زدایی از بخش تولید و پیگیری این مسائل در معاونت‌های مربوطه، گفت: کشور در سال‌های گذشته در شرایط سخت و فشارهای اقتصادی شدید ناشی از تحمیل تحریم‌ها و شیوع کرونا قرار داشت که موجب شد اهداف در حوزه‌های خرد و کلان اقتصادی مطابق پیش‌بینی محقق نشود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ارزیابی اقتصادی در حوزه‌های تجارت، صنایع و معادن ، با درنظر گرفتن شرایط موجود، نشان‌دهنده اجرای اقدامات خوب در بخش‌های مذکور است، تصریح کرد: در بخش تجارت بین‌المللی، از آبان ماه سال گذشته و با اجرایی شدن سیاست‌های جدید رفع تعهدات ارزی از محل صادرات شاهد اتفاقات خوبی هستیم به طوری که صادرات بیش از ۸۰ درصد افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات بخش صنعت و تولید مربوط به سایر دستگاه‌هاست، در خصوص حوزه معادن گفت: آزادسازی حدود ۶ هزار محدوده معدنی در ۳۱ استان کشور از طریق مزایده و بصورت کاملا الکترونیکی یکی از اقدامات مهم در استفاده از ظرفیت معدنی کشور است.

بازدید از شرکت تمدن فرش کاشان

علیرضا رزم‌حسینی در حاشیه مراسم رونمایی از محصولات شرکت تمدن فرش و در جمع خبرنگاران با تاکید بر شرایط خوب تولید فرش در کشور گفت: حدود ۷۰ درصد کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی فرش کشور در شهرستان کاشان قرار دارند که بازدیدهای انجام شده نشان‌دهنده فعالیت سه شیفت در بسیاری از این واحدهاست.

وی با تاکید بر نوآوری‌هایی صنعت فرش ایران در تولید محصولات با تنوع بالا از نظر اندازه و طرح، تصریح کرد: وضعیت صادرات این محصولات خوب است و سفارشات مختلفی از سوی کشورهای عربی برای تولیدات فرش ماشینی وجود دارد.

شرکت تمدن فرش واقع در منطقه صنعتی سلیمان صباحی در شهرستان کاشان با حجم سرمایه‌گذاری ثابت سه هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۱۵۰ نفر ، مشغول فعالیت است.

امضای تفاهم‌نامه مسئولیت‌های اجتماعی در قالب اقتصاد مقاومتی با شرکت فولاد امیر کبیر کاشان

وزیر صمت در آیین امضای تفاهم‌نامه مسئولیت‌های اجتماعی در قالب اقتصاد مقاومتی با شرکت فولاد امیر کبیر کاشان با بیان اینکه از یک کشور واردکننده فولاد در دوران پیش از انقلاب به کشور صادر کننده در این بخش تبدیل شدیم، گفت: ایران جزء ۱۰ کشور برتر در صنعت فولاد است و این ثمره تلاش و همت مسئولان و صنعتگران در سال‌های متوالی است.

وی با استناد به تولید ۲۹ میلیون تُن فولاد خام و صادرات ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی این محصول به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار در سال گذشته، توسعه در این بخش را یکی از افتخارات جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: اگر صادرات غیرنفتی مانند فولاد نبود، اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور بسیار شدیدتر بود.

امضای تفاهم‌نامه مسئولیت اجتماعی با شرکت سایپا سیتروئن کاشان

علیرضا رزم‌حسینی در آیین امضای تفاهم نامه مسئولیت های اجتماعی در شرکت سایپا سیتروئن کاشان ضمن گرامیداشت مقام عالی شهدا و سالروز آزادی خرمشهر، گفت: تحریم‌هایی که در سال‌های گذشته به ایران تحمیل شد در کنار محدودیت های ناشی از شیوع بیماری کرونا برنامه‌های اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار داد اما علی‌رغم همه محدودیت‌ها، صنعت تولید و تجارت بین المللی رشد خوبی داشت و با همت فعالان اقتصادی و مسئولان، آهنگ توسعه صنعتی و معدنی در کشور متوقف نشد.

وی در خصوص مسئولیت اجتماعی شرکت های بزرگ اقتصادی کشور گفت: تمامی شرکت‌های بزرگ جهانی به واسطه فعالیتی که می کنند باید این مسئولیت را داشته باشند و مسئولیت اجتماعی جزء ذات شرکت‌های بزرگ است؛ شرکت‌های بزرگ برای رونق اقتصادی باید در این حوزه وارد شوند، توانمندسازی مردم یکی از وظایف اصلی بنگاه های بزرگ اقتصادی است و این یک مدل آزموده شده در کشور است که بر اساس آموزش باعث ایجاد ارتباط بین اشتغال روستایی و اشتغال شهری می‌شود، این مدل کاملاً در راستای مردمی کردن اقتصاد مقاومتی است با انجام این کار امنیت و توسعه متوازن در کشور اتفاق می‌افتد و مسئولان در ارکان مختلف حکومتی نقش مهمی دارند که در این مدل به آن توجه شده است.


لینک دانلود فایل

نظر شما :