کاهش انتشار گاز متان روشی سریع برای مهار گرمای جهانی

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۲ کد : ۲۵۴۱۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۵۷
سازمان ملل در گزارشی تاکید کرد که برای مقابله با تغییرات اقلیمی و مهار حوادث جوی که زندگی انسانها در جهان را تحت تاثیر قرار داده، لازم است کاهش انتشار گاز متان در دستور کار قرار گیرد.
کاهش انتشار گاز متان روشی سریع برای مهار گرمای جهانی

ب

به گزارش ایسنا، در گزارش سازمان ملل آمده است که برای محدود کردن روند افزایش دما به میزانی که در توافق پاریس بر آن تاکید شده باید برای کاهش انتشار گاز متان "گام های فوری" برداشته شود.

هدف توافق پاریس که ۲۰۰ کشور آن را امضاء کرده‌اند میزان افزایش دما نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن ۱.۵ درجه سانتیگراد تعیین شده است. افزایش بیش از ۱.۵ درجه سانتیگرادی دما می‌تواند باعث شود که کره زمین آثار جدی و نامطلوب تغییرات اقلیمی را تجربه کند.

این گزارش درحالی منتشر شده که داده‌های تازه نشان می‌دهد حجم دی اکسید کربن و گاز متان موجود در اتمسفر سال گذشته به حد بی سابقه ای رسیده این درحالیست که اعمال محدودیت های کرونایی موجب کاهش رفت و آمد و فعالیت های اقتصادی شده است.

گاز متان هنگام تجزیه موجودات زنده تولید می شود و بخش مهمی از گاز طبیعی است که در خانه‌ها و صنایع استفاده می شود. متان برخلاف دی اکسید کربن برای مدت نسبتا کوتاهی در جو باقی می ماند اما تاثیر گرمایشی آن خیلی شدیدتر از دی اکسید کربن است.

بنابر گزارش سازمان ملل کاهش سریع و قابل توجه گاز متان با استفاده از فناوری های موجود ممکن و کم هزینه است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، به گفته کارشناسان سازمان ملل کاهش انتشار گاز متان فواید قابل توجهی برای سلامتی انسان دارد زیرا از میزان آلاینده اوزون در سطح زمین کم می کند.

  • جمعه / ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۶
  • کد خبر: 1400021711320

نظر شما :