توسعه همکاری‌های سازمان زمین‌شناسی، صمت اصفهان و فولاد مبارکه به منظور توسعه اکتشاف سنگ‌آهن

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۰:۱۲ کد : ۲۵۴۱۵ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۸۴۲
توسعه همکاری‌های سازمان زمین‌شناسی، صمت اصفهان و فولاد مبارکه به منظور توسعه اکتشاف سنگ‌آهن

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، آیین امضای تفاهم‌نامه سه جانبه به‌منظور انجام مطالعات ژئوفیزیک هوابرد به امضای حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولادمبارکه، علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و ایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان رسید.

معاون امور معادن شرکت فولادمبارکه:

سازمان زمین‌شناسی پیشتاز حوزه اکتشافات کشور است

پیش از امضای این تفاهم‌نامه عضو هیات‌مدیره و معاون امور معادن شرکت فولادمبارکه با اشاره به اینکه در ۳ حوزه اصلی اکتشاف، استخراج و فرآوری، فعالیت‌های فولاد مبارکه آغاز شده، گفت: یکی از اقداماتی که از ابتدا در دستور کار بخش معاونت معدنی فولادمبارکه قرار گرفت ایجاد ارتباط با پیشتازان هر حوزه بود تا  از پتانسیل‌های موجود کشور استفاده شود.

به گفته محمدیاسر طیب‌نیا، در حوزه اکتشاف، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از پیشتازان این حوزه است و ارتباط با این سازمان منجر به قراردادهای همکاری اولیه با شرکت فولادمبارکه شد.

وی ضمن اشاره به تفاهم‌نامه‌های امضا شده میان دوطرف گفت: سال گذشته مذاکرات منجر به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت فولاد مبارکه و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شد و در همین راستا شناسایی مناطق پتانسیل‌دار آهن در مناطق ایران مرکزی با وسعت ۱۱۶ هزار کیلومتر مربع در حال انجام است.

طیب‌نیا درباره هدف این تفاهم‌نامه گفت: هدف ما شناسایی مناطق مستعد برای شناسایی مطالعات ژئوفیزیک هوایی بُرد و معرفی مناطقی برای اکتشافات مقدماتی بود که در همین زمینه  قرارداد دیگری برای محدوده‌های شناسایی شده و تحت تملک در دست اجرا داریم.

به گفته وی مقرر شد با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قراردادی داشته باشیم تا از امکانات این سازمان برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنیم که تفاهم‌نامه اولیه آن در حال آماده‌سازی است و بنا داریم پایگاه داده‌های اکتشافی برای فولاد مبارکه را ایجاد کنیم.

معاون امور معادن شرکت فولادمبارکه با بیان اینکه چنین پایگاهی تاکنون در کشور تشکیل نشده، افزود: هدف از تشکیل آن مدیریت داده‌های اکتشافی و استفاده از ارزش افزوده برای فولاد مبارکه و کشور است.

وی در ادامه مهم‌ترین برنامه این نشست را آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوابرد در مناطق مستعد برای شناسایی ذخایر مورد نیاز برای فولاد مبارکه عنوان کرد و گفت: حاصل مطالعات قبلی در گذشته منجر به معرفی محدوده‌های در کشور شده که این مناطق  دارای ذخایر سنگ آهن بیشتری نسبت به مناطق دیگر است و از سویی مطالعات اولیه مثل ژئوفیزیک هوایی به طور کامل در آن مناطق  انجام نشده است.

طیب‌نیا ادامه داد: در نظر داریم  با حمایت فولاد مبارکه و  دانش عملیاتی سازمان زمین‌شناسی  و اکتشافات‌معدنی کشور  این امر انجام شود و فولاد مبارکه نیز به عنوان یک صنعت ملی از آن استفاده خواهد کرد که لازمه تحقق آن حمایت وزارت صمت است به صورتی که منافع معنوی و مادی فولادمبارکه در انجام این پروژه حفظ شود.

عضو هیات‌مدیره شرکت فولادمبارکه خاطرنشان کرد: به دنبال مذاکرات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که تحقق این امر  برای کشور منافع زیادی در پی خواهد داشت و از آنجا که فولاد مبارکه یک شرکت بزرگ و ملی است در صورت رفع بحران تامین مواد اولیه  این مجموعه پشت سر گذاشته شود، می‌توان گفت مشکل فولاد کشور رفع خواهد شد.

 وی با بیان این‌که شرکت فولادمبارکه تامین حدود ۴۰ درصد فولاد کشور را به عهده دارد، تصریح کرد: این فعالیت که امروز آغاز خواهد شد بسیار زمان‌بَر است و نیاز به تداوم و حمایت‌های مورد نیاز دارد تا به مراحل اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه خبر داد:

همکاری بلندمدت ومشترک شرکت فولاد مبارکه در امور معدنی با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

در ادامه مدیرعامل شرکت فولادمبارکه گفت: ما در شرکت فولاد مبارکه می‌توانیم با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان سازمان تخصصی و قانونی کشور فعالیت بلندمدت و مشترک انجام دهیم تا امور معدنی توسط این سازمان به صورت کاملا علمی و کارشناسی صورت گیرد و فولاد مبارکه نیز به فعالیت‌های خود در حوزه فولاد بپردازد.

حمیدرضا عظیمیان با بیان این‌که بر اساس برنامه‌ریزی و تنظیماتی موجود در جهان هر بخش باید در فعالیت‌های مرتبط و تخصصی خود مشغول باشد، تصریح کرد: برای مثال فولادسازان باید فولادساز باقی بمانند و معدنی‌ها هم در زمینه کاری خود به معدنکاری بپردازند.

به گفته وی، اگر معدنکاران در حوزه فعالیت خود باقی می‌ماندند و فولادسازان نیز مجبور به ورود به بخش معدن نمی‌شدند، به طبع نتایج بهتری برای کشور به همراه داشتدکه البته اکنون یکسری از مسائل همچون تامین سنگ‌آهن و منابع انرژی نیز برای فولادسازان از دیگر استان‌ها سخت شده است.

مدیرعامل شرکت فولادمبارکه با بیان عظمت فولاد مبارکه و میزان مصرف بالای سنگ آهن در این شرکت افزود: در شرکت فولاد مبارکه همواره استراتژی حفظ سهم ۵۰ درصدی بازار ایران وجود دارد و در واقع هر اندازه که بازار ایران در داخل و همچنین حوزه صادرات بزرگتر شود، ما در تلاش خواهیم بود این سهم را همچنان حفظ کنیم.

عظیمیان خاطرنشان کرد: بنابراین موضوع معدن و تامین مواد اولیه برای شرکت فولادمبارکه بسیار مهم بوده و بهتر است که کارهای علمی و کارشناسی دقیق در حوزه معدن انجام شود.

وی با بیان این‌که فعالیت‌های معدنی عمدتا هزینه‌بر بوده و باید زمان زیادی را صرف آن کرد، تصریح کرد: بنابراین ما می‌توانیم با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان سازمان تخصصی و قانونی کشور فعالیت بلندمدت و مشترک انجام دهیم و امور معدنی توسط این سازمان به صورت کاملا علمی و کارشناسی از سوی این سازمان صورت گیرد و فولاد مبارکه نیز به فعالیت‌های خود در حوزه فولاد بپردازد.

معاون وزیر صمت: وظیفه ما جلوگیری از اخلال در تامین خوراک صنایع فولادی کشور است

معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در ادامه این نشست از فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از صنایع پیشران، بنیادین و مادر در صنعت کشور یاد کرد و گفت: ما در سازمان زمین‌شناسی با یک اندیشه ملی آماده همکاری با این شرکت فولادساز با سهم ۵۰ درصدی از بازار هستیم.

علیرضا شهیدی با بیان این‌که ما وظیفه خود می‌دانیم تا جای ممکن از ایجاد اخلال در تامین خوراک صنایع فولادی کشور به ویژه فولاد مبارکه جلوگیری کرده و از دغدغه فولادسازان کم کنیم، تصریح کرد: هرچند شرایط ذخایر مواد معدنی در کشور مناسب نیست ولی در این راستا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چند اقدام جدید را در دستور کار خود قرار داده تا با بررسی بیشتر مشخص شود که کدام یک از مواد معدنی را می‌توان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه پایش ذخایر معدنی برای اولین بار در حال آغاز شدن است، گفت: این در حالیست که در جهان پایش ذخایر توسط سازمان‌های زمین‌شناسی انجام شده و در گزارش‌های سالانه، تمام فاکتورهای موثر در آمایش سرزمین و سرمایه‌گذاری را در نظر گرفته‌اند.

به گفته معاون وزیر صمت، مقیاس برداشت‌ها در حال تغییر است و در گذشته مقیاس فعالیت‌ها یکصد هزارم بود که اکنون به یک‌پنجاه هزارم تغییر کرده و چهاربرابر دقت برداشت میدانی افزایش یافته است.

شهیدی با بیان این‌که اکتشاف سیستماتیک نیز افزایش یافته، گفت: هدف این است هرآنچه از ذخایر مواد معدنی در اکتشافات سطحی در گذشته باقی مانده را جمع‌آوری کنیم. برای مثال طی قراردادی که با شرکت فولادمبارکه داشتیم یک نمونه جالب از این موضوع بود، زیرا در اصفهان ( بخشی از ایران مرکزی) جایی که گمان می‌بردیم مواد معدنی باقی نمانده با انجام اکتشافات سیستماتیک مشخص شد که هنوز برخی از مواد معدنی در سطح وجود دارند.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که یکی از سیاست‌های ما اکتشاف ذخایر پنهان است، تصریح کرد: اکثر معادن بزرگ جهان در عمق ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری زمین هستند اما در ایران با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته عمق اکتشاف زیاد نیست و زیر ۱۰متر است، اما در کشورهای معدنی همچون امریکا، استرالیا این عدد بسیار بزرگتر بوده است.

وی با بیان این‌که برای اینکه بتوانیم به اکتشاف ذخایر پنهان برسیم نیازمند برداشت کامل ذخایر معدنی از سطح هستیم که این اتفاق نیز در حال انجام است؛ تصریح کرد: در واقع بر اساس این برداشت‌های سطحی، می‌توان میزان ذخایر در عمق را مشخص کرد، چراکه ایران روی کمربند متالوژنی قرار گرفته و به قطع ذخایر پنهان بسیار مناسبی در کشور وجود دارد.

شهیدی با بیان این‌که در ایران گپ اطلاعاتی از میزان ذخایر معدنی وجود دارد؛  خاطرنشان کرد: امید است همکاری‌های این سازمان با شرکت‌های بزرگی مانند فولادمبارکه منجر به پر شدن گپ اطلاعاتی از ذخایر معدنی کشور شود.

معاون وزیر صمت با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در چند سال گذشته از لایه ژئوفیزیک هوابرد برای بحث اکتشاف ذخایر پنهان استفاده کرده، خاطرنشان کرد: در واقع تاکنون مساحتی حدود ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت ژئوفیزیک هوایی داشته و اکنون نیاز کشور در مرحله اول تقریبا انجام ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی است.

وی ابراز امیدواری کرد با برداشت‌هایی که از این پس خواهیم داشت حداقل در فاز اول بخشی از ذخایر را شناسایی کرده و حجم ذخایر را افزایش دهیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که اکنون درخصوص میزان ذخیره آهن اعداد متفاوتی وجود دارد، گفت: اما بر اساس آخرین اطلاعات ۲.۷ میلیارد تن تا ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن است که اگر مصرف سالیانه کشور حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تن در سال باشد، به زودی و تا ۱۰ سال آینده ذخیره سنگ‌آهن(هماتیت-مگنتیت) تمام خواهد شد و این درحالیست که بیشتر صنایع فولاد ساز کشور به سنگ آهن مگنتیت نیاز دارند در نتیجه این عدد پایینتر خواهد آمد.

به گفته شهیدی، پروسه اکتشاف در ایران بسیار طولانی است و این در حالیست که میانگین اکتشاف در جهان از زمان یافتن کانسار تا بهره‌برداری بین ۵ تا ۶ سال است، اما در ایران کوتاهترین بازه زمانی ۱۵ سال بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور :

ژئوفیزیک هوایی در ایران مطابق با استانداردهای کشورهای پیشرفته انجام می‌شود

همچنین مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره مدل مشارکتی مطالعات ژئوفیزیک هوایی گفت: پیشینه فعالیت جدی سازمان و فولاد به سال گذشته بازمی‌گردد و تفاهم‌نامه همکاری بین دوطرف زمانی انجام شد که یکی از دغدغه‌های این مجتمع داشتن یک بازدهی مناسب در پروژه‌های خود با توجه به ماهیت و ساختار دولتی سازمان بود.

به گفته رضا جدیدی، تلقی بر این است که دولت شاید آن چابکی لازم را در فرآیندها و سرویس‌های قابل ارائه به بخش خصوصی را نداشته باشد ولی این ادعایی است که قابل صحه‌گذاری هست مبنی بر قراردادی برای شناسایی و پیگیری سنگ پ‌آهن در ۱۱۶ کیلومتر مربع که شامل ۱۰ درصد مساحت کل کشور را در برمی گیرد طی ۱۲ ماه که نتایج آن نشان می‌دهد این ظرفیت و توان و اراده در سازمان وجود دارد که مطابق با استاندارهای مطابق با استانداردهای مورد نیاز فولاد مبارکه فعالیت‌ها انجام شود.

وی خاطرنشان کرد:  این سازمان در بخش نظام کنترل پروژه و نظام نظام کیفیت و داده مناسب عمل کرده که امید است این همکاری ادامه پیدا کند و قراردادهای به دیگری در رابطه با پایگاه داده‌ها نیز مذاکراتی نیز انجام شده و همچنین در مورد موضوع اطلاعات مکانی و مدیریت اطلاعات مکانی که می‌تواند در مجتمع فولاد انجام شود.

جدیدی با بیان این‌که به دنبال تفاهم‌نامه سال گذشته بر این بود که دو خروجی پس از انجام اکتشافات در  116 کیلومتر مربع به دست آید، گفت: خروجی اول معرفی محدوده‌های امیدبخشی بود که در بخش‌های مختلف به فولاد مبارکه ارائه کردیم و خروجی دوم قرارداد نیز در نظر داشت مناطق امیدبخشی که امکان سرمایه‌گذاری در فیزیک هوایی و اکتشاف ذخایر پنهان وجود دارد را ارائه دهیم .

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به مطالعات صورت گرفته در بخش ژئوماتیک و اکتشاف سازمان متبوع خود گفت: اولویت اول پیش‌بینی انجام  ۱۰۰ هزار کیلومتر مربعی در کشور بود که صد هزار کیلومتر مربع در ادبیات ژئوفیزیک هوایی معادل حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار کیلومتر خطی است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد ما برای مدل مشارکتی که به حاکمیت کشور در حوزه تولید اطلاعات پایه زیرسطحی و ساختاری و همچنین به مجتمع فولاد مبارکه برای بهره‌برداری از ذخایر پنهان معدنی کمک می‌کند که به دنبال مطالعات سازمان این الویت تشخیص داده شده که امکان سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد.

 در جدیدی افزود: تفاوت چرخه ژئوفیزیک هوایی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در این است که کل چرخه بومی‌سازی شده و توسط متخصصان سازمان از مرحله برداشت، پردازش تعبیر و تفسیر و معرفی نتایج امیدبخش توسط متخصصان جمهوری اسلامی ایران در این سازمان  انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به این‌که  استانداردهای ژئوفیزیک هوایی دقیقاً مطابق با استانداردهای کشورهای پیشرفته در زمینه تجهیزات است، تصریح کرد: خطوط پروازی ما بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر و فاصله برداشت اطلاعات ۴۰ متر است و تجهیزات جدیدی را وارد ناوگان ژئوفیزیک کردیم که شامل سنسورها و بوم‌های جدید برای مغناطیس‌سنجی و رادیومتری وارد چرخه کردیم.

اولین انقلاب در انتشار داده‌های حاصل از مطالعات ژئوفیزیک هوایی ازسال 97

وی بابیان اینکه در بخش ژئوفیزیک هوایی از  سال ۹۷ کل چرخه را را به زیر یکسال رساندیم، خاطرنشان کرد: تا قبل از آن بین ۳ تا ۵ سال از برداشت، پردازش تعبیر و تفسیر و معرفی مناطق امیدبخش به زمان نیاز بود که در سال ۹۷ اولین انقلاب در انتشار داده‌های حاصل از مطالعات ژئوفیزیک هوایی به وجود آمد.

جدیدی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور لایه‌های معدنی و اکتشافاتی حاصل از این مطالعات را معرفی کرد و  نتایج بسیار خوبی در حوزه معرفی مواد معدنی پنهان به دست آورد، گفت: کل چرخ اکتشاف ژئوفیزیک هوایی از مرحله برداشت تا مرحله معرفی مناطق امیدبخش را فشرده‌سازی کردیم  و به حدود یک سال رساندیم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن ابراز امیدواری از این که مطالعات در اصفهان نیز به همین صورت انجام شود، تاکید کرد: نیاز کشور حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ کیلومتر خطی در اولویت اول اکتشاف است که امید است با تفاهم‌نامه انجام شده حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر خطی را به ثمر برسانیم که به‌طور یقین تخصص، تجهیزات و دانش فنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در تحقق این امر کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان صمت اصفهان:

با اکتشاف ذخایر پنهام در اصفهان مشکل تامین مواد اولیه فولاد مبارکه رفع می‌شود

در ادامه این نشست رییس سازمان صمت اصفهان گفت: با امضای این تفاهم‌نامه امیدواریم ذخایر پنهان موجود در استان اصفهان شناسایی شود تا در نهایت ضمن افزایش میزان حجم ذخایر استان، مشکل تامین مواد اولیه شرکت فولاد مبارکه نیز رفع شود.

ایرج موفق افزود: برای اولین بار در تاریخ شرکت فولاد مبارکه این اتفاق افتاد که در تامین مواد اولیه ورود و با انجام مطالعات طبقه‌بندی شده در جهت تامین خوراک خود اقدام کند که کاری ارزشمند است.

وی ادامه داد: تفاهمنامه اولیه که میان شرکت فولادمبارکه و سازمان زمین‌شناسی وا اکتشافات‌معدنی کشور منعقد شد، نتایج خوبی به همراه داشته و اکنون منجر به امضای تفاهم‌نامه جدید جهت انجام ژئوفیزیک هوایی شده است.

رییس سازمان صمت اصفهان با ابیان این‌که در استان اصفهان ذخایر پنهان معدنی خوبی وجود دارد و بهترین روش برای اکتشاف آنها ژئوفیزیک هوایی و شناسایی کانسارهای پنهان است، خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که امروز به امضا می‌رسد و اقداماتی که پیش‌رو خواهد بود، امیدواریم کانسارهای پنهان استان توسط متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی شود تا هم به حجم ذخایر معدنی استان اصفهان اضافه شود و هم اینکه مشکل شرکت فولاد مبارکه برای تامین مواد اولیه حل خواهد شد.

موفق ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با شناسایی ذخایر معدنی موجود در استان اصفهان که در انفال هستند، بهره‌برداری کرده و در تولید از آنها استفاده شود تا در نهایت منجر به رشد اقتصادی در استان شده و اشتغالزایی به همراه داشته باشد.

وی ضمن تشکر از مدیریت شرکت فولاد مبارکه و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای انجام فعالیت‌های اکتشافی گفت: ما در سازمان صمت اصفهان و در سازمان نظام مهندسی معدن استان آماده هستیم تا در کنار شما همگی دست به دست هم دهیم تا شاهد اتفاقات جدید و نوین در استان اصفهان باشیم و حداکثر بهره‌برداری از موادمعدنی موجود ببریم.  


نظر شما :