ادامه بررسی‌های میدانی تهیه اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران؛ شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در باختر شهر کرمان

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۶ کد : ۲۵۴۳۸ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۱۲۷
ادامه بررسی‌های میدانی تهیه اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران؛ شناسایی سه پهنه گسلی جنبا در باختر شهر کرمان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با توجه به پیشینه لرزه‌خیزی گستره جنوب خاوری ایران، بررسی‌های لرزه زمین‌ساختی به منظور فراهم کردن داده‌های بنیادین تحلیل خطر زمینلرزه برای این گستره دارای تمرکز جمعیتی مهم کشور اهمیت قابل توجهی دارد.

بر همین اساس، در چارچوب طرح تهیه اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران و پس از تکمیل چهارگوش یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم بم در سال گذشته، تهیه اطلس لرزه زمین‌ساخت یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم سبزواران به عنوان گستره‌ای با جمعیت بیش از دو میلیون نفر و یکی از قطب صنعتی-کشاورزی ایران در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار گرفت.

از سویی بررسی گسل‌های جنبا و با توان لرزه‌زایی در حوزه نزدیک شهر کرمان، با توجه به قرارگیری این شهر دارای پیشینه لرزه‌خیزی بر روی خاکی نرم و نسبتا ضخیم برای سازه‌های عمدتا کوتاه این کلانشهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از این رو و در راستای انجام و تکمیل هرچه بیشتر و دقیق‌تر اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران، اکیپی از متخصصان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب خاوری (کرمان) به همراه دکتر شهریار سلیمانی‌آزاد پژوهشگر گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی سازمان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، طی انجام بررسی‌های دفتری و میدانی نوزمین‌ساختی و زمین‌ساخت جنبا ضمن دقیق‌سازی موقعیت گسل‌های پیشتر شناسایی شده، موفق به شناسایی و به نقشه کشیدن دست کم سه پهنه گسلی جنبا در پیرامون باختری شهر کرمان شدند.

عکس از محمدحسین خسرویان مسوول روابط‌عمومی مرکز کرمان و همکاران

کلید واژه ها: تهیه اطلس ملی لرزه زمین‌ساخت ایران محمدحسین خسرویان مسوول روابط‌عمومی مرکز کرمان روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب خاوری (کرمان) شهریار سلیمانی‌آزاد پژوهشگر گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی دقیق‌سازی موقعیت گسل‌ها


نظر شما :