کالیفرنیا سخت ترین شرایط خشکسالی در ۹۰ سال گذشته را تجربه می‌کند

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۷ کد : ۲۵۴۵۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۴۹
تهران – ایرنا –تغییرات آب و هوایی منجر به گرمایش بی سابقه ای در کالیفرنیا بزرگترین ایالت آمریکا طی ۹۰ سال گذشته شده؛ کارشناسان آب و هوایی نسبت به وقوع بی آبی و وقوع آتش سوزی های گسترده تر از گذشته در این بخش از آمریکا هشدار می دهند.
کالیفرنیا سخت ترین شرایط خشکسالی در ۹۰ سال گذشته را تجربه می‌کند

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، نشریه آمریکایی «لس آنجلس تایمز» دراین باره گزارش داد: موج گرمای جدید  در ایالت کالیفرنیا بخصوص در مناطق جنوبی، خشکسالی طولانی مدتی را ایجاد کرده که طی ۹۰ سال گذشته بی سابقه بوده است، کارشناسان اعلام می کنند این موج جدید گرمایشی باقی مانده رطوبت موجود در منطقه را نابود می کند.

سطح آب بزرگترین ذخیره آبی آمریکا به پائین ترین حد از سال ۱۹۳۰ رسید

بنابراین گزارش، دریاچه «مید» (Lake Mead)، بزرگترین ذخیره آبی در آمریکا، سطح آب آن در ۲۲ خردادماه ۱۴۰۰ به یکهزار و ۷۲ فوت برابر با ۳۲۶متر رسید که این میزان افت سطح آب از دهه ۳۰ قرن بیستم بی سابقه بود.

کالیفرنیا سخت ترین شرایط خشکسالی در ۹۰ سال گذشته را تجربه می‌کند

کاهش بی سابقه میزان سطح آب دریاچه مید واقع در ایالت نوادا آمریکا

رودخانه کلورادو تامین کننده آب ۷ ایالت با خطر کم آبی روبرو است

لس آنجلس تایمز درادامه نوشت: هم اکنون خشکسالی ادامه دار و موج جدید و بی سابقه گرما در غرب آمریکا، باعث نگرانی میزان آب رودخانه کلورداو (Colorado River) شده است.

این نشریه آمریکایی نوشت: کارشناس مسائل آب وهوایی می گویند، رودخانه کلورادو که تامین کننده آب ۴۰ میلیون نفر از ساکنان ایالت های آریزونا، کالیفرنیا، کلورادو، نوادا، نیومکزیکو و یوتا است، شرایط آب وهوایی موجود قادر است به یکباره میزان آب آن را کاهش دهد.

«مایک ووفورد» (Mike Wofford) کارشناس امور هواشناسی از مرکز خدمات هواشناسی ملی آمریکا واقع در «اوکس نارد» (Oxnard) ایالت کالیفرنیا دراین باره به این نشریه آمریکایی گفت: با توجه به میزان دمای بالای هوا، با تبخیر هرچه بیشتر سطح آب و ورودی کم تر آن مواجه ایم، نمی توان گفت که وضعیت تا چه اندازه می تواند وخیم باشد اما درحال حاضر شرایط بسیار بد است.

این نشریه آمریکایی نوشت: درحالی که سال های بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ خشکسال ترین سال ها در ایالت کالیفرنیا به شمار می رفت، اما تاثیرات خشکسالی های اخیری هم اکنون درتمامی این بخش از آمریکا خود را نشان داده است.

وضعیت فوق العاده کمبود آب 

این گزارش می افزاید: هم اکنون در منطقه «سانتا کلارا» (Santa Clara County)  مقامات وضعیت فوق العاده کمبود آب اعلام کرده اند و انتظار می رود حدود دو میلیون نفر از ساکنان این منطقه با جیره بندی آب مواجه شوند.

در منطقه «مارین» (Marin)  کالیفرنیا نیز وضعیت «فوق العاده خشکسالی» اعلام شد.

۴۰ ناحیه از ۵۸ ناحیه ایالت کالیفرنیا با وضعیت بحرانی کم آبی روبه روست

«گاوین نیوسام» (Gavin Newsom) فرماندار این ایالت نیز در ماه آوریل گذشته حالت فوق العاده خشکسالی را در پهنه این ایالت اعلام کرد.

لس آنجلس تایمز در گزارش خود نوشت: هم اکنون از ۴۰ ناحیه از ۵۸ ناحیه ایالت کالیفرنیا با توجه به شرایط گرمایش و کم آبی تحت  وضعیت «فوق العاده خشکسالی» قرار گرفته اند.

این گزارش می افزاید این شرایط نگرانی درباره وقوع آتش سوزی های مهیت دراین ایالت را به همراه داشته و این بار نبود آب برای  اطفای  حریق وضعیت را وخیم تر خواهد ساخت.

 آتش سوزی‌های زودهنگام کالیفرنیا

به گزارش ایرنا، درحالی نشریه لس آنجلس تایمز خبر از خشکسالی و بروز آتش سوزی های وخیم تر از سالیان گذشته دراین ایالت از کالیفرنیا می دهد که از هم اکنون این ایالت در آوریل فصل بهار با آتش سوزی های زودهنگام مواجه شد.

آتش‌سوزی زودهنگام بهاری در ۲۲ اردیبهشت ماه آغاز شده بود، در منطقه «پالیسیدس» (Palisades) در لس‌آنجلس پهنه‌ای بیش از ۱۳۰۰جریب (۵۲۶ هکتار) را طعمه حریق کرد.

کالیفرنیا سخت ترین شرایط خشکسالی در ۹۰ سال گذشته را تجربه می‌کند

تا پیش از این و در اوایل اردیبهشت ماه ایالت های  جنوبی آمریکا شامل، نیومکزیکو، آریزونا و کالیفرنیا شاهد وقوع آتش سوزی های نابهنگام و بهارانه شدند، تنها در ایالت نیومکزیکو  شش هزار جریب (دو هزار و ۴۰۰ هکتار) از اراضی آن طعمه حریق شد.

در۱۱ اردیبهشت ماه و بنابر اعلام نشریه آمریکایی نیویورک تایمز؛ در منطقه کوهستانی «هوئالاپایی» (Hualapai) واقع در ایالت آریزونا نیز به علت شدت آتش سوزی، مقامات محلی ناگزیر به تخلیه ساکنان ۲۰۰ منزل مسکونی شدند.

۲۰۲۰ بدترین فصل حوادث آتش سوزی 

ایالت های جنوبی و بخصوص غرب آمریکا به علت تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی هر ساله در ماه های شهریورماه شاهد آتش سوزی های مهیبی هستند.

ایالت کالیفرنیا در سال ۲۰۲۰ شاهد بدترین فصل حوادث آتش سوزی طی سالیان گذشته بود، بطوریکه  در مجموع بیش از ۴میلیون و ۱۰۰هزار جریب (بیش از یک میلیون و ۶۵۰هزار هکتار) از اراضی این ایالت در آتش سوخت، این میزان در مقایسه با فصل آتش سوزی در سال ۲۰۱۸ در ایالت دو برابر گزارش شد، تنها پنج آتش سوزی مهیب در سال ۲۰۲۰ در آمریکا رخ داده که درتاریخ این ایالت بی سابقه گزارش شدند.

**۱۳۰۲**

۲۳ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۱۶
کد خبر: 84364524

نظر شما :