وزیر صنعت، معدن و تجارت: سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور بایستی مثل گذشته احیا شود

۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۴ کد : ۲۵۵۱۳ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۲۱۹۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت: سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور بایستی مثل گذشته احیا شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور، صبح امروز علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت مهمان رئیس، معاونان و مدیران این سازمان بود و ایشان ضمن حضور در سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور از بخش‌های مختلف از جمله مدیدیت ژئومتیکس، مدیریت بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، موزه کانی‌سنگ، مطالعات ژئوفیزیک هوایی، کتابخانه و آرشیو گزارشات ۶۰ ساله سازمان و آزمایشگاه آنالیز نمونه‌های معدنی بازدید کرد.

در ادامه ضمن برگزاری نشستی با حضور دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور  و جمعی از معاونان و مدیران وی گزارشی از دستاوردها و برنامه‌های سازمان متبوع خود را ارائه دادند و وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن آشنایی با روند فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی این سازمان در بخش‌های اکتشاف موادمعدنی و مطالعات زمین‌شناسی به بررسی موانع پیش‌روی دستیابی به اهداف موردنظر این مجموعه و ارائه پیشنهادات کاربردی به‌منظور تسریع فعالیت‌های موردنظر در بخش علوم‌زمین و همچنین ارتقای سطح نیروی انسانی و تبدیل وضعیت کارمندان این مجموعه پرداخت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست به‌منظور رفع موانع پیش‌رو خواستار ارائه نامه رسمی از سوی سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور به وزارتخانه متبوع جهت اعلام آمادگی برای نظارت بر معادن و همچنین دستیابی به منابع و تجهیزات مورد نیاز خود شد.

علیرضا رزم‌حسینی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور یک سازمان حاکمیتی در زمینه امور اکتشافی و زمین‌شناسی است که بایستی از آن حمایت کرد، تصریح کرد: اساسنامه این سازمان بسیار مناسب است و این مجموعه بایستی مثل گذشته احیا شود و بر اساس مصوبات دولت‌های گذشته حق خود را طلب کند.

وی با تاکید بر این‌که معاونت اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت علاقه‌مند به مداخله در فعالیت‌های این مجموعه نیست، افزود: بایستی یک چسبندگی میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و ایمیدرو ایجاد شود و با اتخاذ تدبیری این دو مجموعه در راستای همدیگر حرکت کنند و مزایده‌ها در کشور به‌صورت یکپارچه انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در کنار بررسی مخاطرات زمین‌شناختی بایستی در بخش اکتشافات بیش از گذشته پیشرفت کند که بر همین اساس با توجه به وجود منابع کافی بایستی طرح و برنامه‌‌ای ارائه شود تا مشکلات برطرف شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار شد:

لزوم افزایش تعامل بین سازمان زمین‌شناسی و بخش معدنی وزارت صمت

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و ظرفیت سازمان زمین‌شناسی در کشور و منطقه بر لزوم تعامل بیشتر این سازمان با بخش‌ معدنی وزارت صمت تاکید کرد و از آمادگی ایمیدرو به عنوان واسطه سازمانی در راستای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این حوزه خبر داد.

 رزم‌حسینی  ضمن تاکید بر تقویت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی مشور به عنوان سازمان متولی بخش زمین‌شناسی بر اهمیت مطالبه‌گری از سوی سازمان برای رفع مشکلات موجود تاکید کرد و گفت: هر سازمانی که روحیه مطالبه‌گری داشته باشد، موفق خواهد بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشکر از اقدامات انجام شده با استناد به اساسنامه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و یادآوری وظایف و مسئولیت‌های آن تصریح کرد: بر اساس قانون بسیاری از دستگاه‌ها مکلف و ملزم به همکاری با این سازمان هستند بنابراین در صورت مطالبه از سوی سازمان، با همکاری سایر دستگاه‌ها، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دوباره به دوران طلایی فعالیت خود بازخواهد گشت.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای تکمیل و انجام طرح‌های سازمان زمین‌شناسی کشور

وی همچنین ضمن اشاره بر آمادگی ایمیدرو برای همکاری و حمایت از فعالیت‌های این سازمان بر استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در این راستا تاکید کرد و افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در منطقه از جایگاه و موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و مسئولیت‌های بین‌المللی که در منطقه بر عهده دارد نشان‌دهنده قابلیت و توانایی این سازمان است.
طبق گفته‌های وزیر صمت، با مطالبه‌گری از سوی سازمان و با انجام هماهنگی لازم با دستگاه‌های نظارتی، ایمیدرو آمادگی دارد تا به عنوان واسطه سازمانی در تامین تجهیزات و انجام پروژه‌ها از جمله اتمام پروژه ژئوفیزیک هوایی به سازمان کمک کند.
وی در ادامه پیشرفت‌های معدنی و زمین‌شناسی کشور در چهار دهه اخیر را یادآور شد و عنوان کرد: دستاوردهای کشور در حوزه معدن، صنایع معدنی و پتروشیمی که نتیجه چند دهه تلاش و همت است، در دوران تحریم بسیار به اقتصاد کشور کمک کرد.
رزم‌حسینی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی را یک سازمان تخصصی و حرفه‌ای توصیف کرد و با تاکید بر حمایت از نیروی‌های انسانی این سازمان، تعامل بیشتر این سازمان با بخش‌های مرتبط با معدن در وزارتخانه را ضروری دانست و گفت: شورای معادن و صنایع معدنی در وزارتخانه یکی از ظرفیت‌هایی است که سازمان زمین‌شناسی می‌تواند از آن برای رفع نیازها و مشکلات و نیز دستیابی به اهداف و اجرای برنامه‌ها استفاده کند.
رزم‌‌حسینی با تاکید بر ضرورت انجام اصلاحات اقتصادی در کشور، آن را موجب تحول بزرگ و سازنده در رشد اقتصادی دانست و با اشاره به رشد ۷.۱ درصدی صنعت در سال گذشته، اظهار داشت: خوشبختانه با پیگیری‌های وزارت صمت و سیاست‌های دولت در این حوزه، به خصوص بعد از مصوبه ۱۷۷ ستاد اقتصادی دولت در آبان‌ماه ۹۹، علاوه بر افزایش صادرات و روان شدن تجارت بین‌المللی، هیچ واحد تولیدی در داخل بخاطر مواد اولیه تعطیل نشد و در حال حاضر هیچ مشکلی در خصوص تامین کالا وجود ندارد و خوشبختانه علی‌رغم مشکلاتی که بواسطه تحریم و شیوع کرونا در اقتصاد کشور ایجاد شد، بانک مرکزی آمار رشد صنعتی سال گذشته را ۷.۱ درصد اعلام کرده است.

شایان ذکر است؛ در این بازدید آقایان اسدالله کشاورز معاونت معدن و صنایع‌معدنی، علی‌اصغر پورمحمدی مشاور وزیر و رییس شورای رسانه، تبلیغات و اطلاع‌رسانی و محمدحسن صبوری دیلمی مدیرکل دفتر وزارتی علیرضا رزم‌حسینی را همراهی کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکس مریم السادات میرآفتاب تهرانی

 

 


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی ‌ اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی


نظر شما :