امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه میان سازمان‌های زمین‌شناسی، فضایی ایران، نقشه‌برداری و هواشناسی کشور به منظور توسعه همکاری‌های مشترک

۲۸ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۵ کد : ۲۵۶۴۰ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۸۶۵
امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه میان سازمان‌های زمین‌شناسی، فضایی ایران، نقشه‌برداری و هواشناسی کشور به منظور توسعه همکاری‌های مشترک

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، تفاهم‌نامه چهارجانبه میان سازمان‌های زمین‌شناسی، فضایی ایران، نقشه‌برداری و هواشناسی کشور پیش از ظهر امروز به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری‌ها و انجام طرح‌های مشترک در حوزه‌های تبادل داده و اطلاعات، پیش‌بینی، پایش، آمادگی و مقابله با مخاطرات طبیعی و انجام طرح‌های مشترک در سطح کشور به امضای دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر سحر تاج‌بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، دکتر مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران و دکتر غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور رسید.

گفتنی است؛ 4 سازمان متولی تولید اطلاعات پایه و کاربردی در کشور توسعه همکاری‌ها و انجام طرح‌های پژوهشی و عملیاتی در زمینه‌های مشترک از جمله کاربرد فناوری‌های فضایی، تولید محصولات مشترک کاربردی و سامانه های اطلاعات مکانی، داده‌های زمین مبنا با هدف بهبود پایش، پیش‌بینی و کاهش اثرات مخاطرات طبیعی را دستور کار خواهند داشت.

طرف‌های حاضر در این تفاهم‌نامه جهت به حمایت از اجرای طرح‌های مشترک به‌منظور ارائه خدمات تخصصی به هنگام وقوع مخاطرات طبیعی، همکاری فیمابین به منظور مانع‌زدایی و تقویت جایگاه بخش خصوصی برای ارائه خدمات کاربردی در حوزه پایش مخاطرات طبیعی، همکاری در ارائه و به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات آماری موجود در سازمان‌های طرف تفاهم‌نامه در راستای انجام موضوع تفاهم‌نامه بر اساس قوانین و مقررات موجود، برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی و تخصصی مشترک، همکاری مشترک در زمینه مطالعات و پژوهش‌های مورد نیاز طرفین و استفاده از امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی، کتابخانه‌ها، اسناد علمی و فیلم‌های آموزشی تخصصی طرفین طبق ضوابط و مقررات توافق کردند.

معاون وزیر صمت:

قرارگیری ایران در کمربند پرمخاطره کوهزایی آلپ-هیمالیا و افزایش تنوع مخاطرات‌طبیعی

پیش از امضای این تفاهم‌نامه معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که چهار سازمان حاضر در این نشست محتوا، داده‌ها و دیتاهای بسیار ارزشمندی در زمینه علوم‌زمین تولید می‌کنند، گفت: در صورتیکه این داده‌ها با یکدیگر تجمیع شوند و همه طرف‌ها به یک نقطه‌نظر مشترک برسند می‌توان زمینه‌سازی ایجاد پیش‌آگاهی مورد نیاز برای مردم و مسئولان را هدف اصلی کاهش اثرات مخاطرات طبیعی را فراهم کرد.  

دکتر علیرضا شهیدی با اشاره به این‌که از این محتواها به عنوان اطلاعات پایه‌ای کشور یاد می‌شود که در همه بخش‌های عمرانی و علمی کشور استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان سازمان متولی شناخت مخاطرات طبیعی اطلاعات بسیار ارزشمندی در این زمینه تهیه کرده که امید است با هم‌افزایی بیشتر بتوانیم کیفیت داده‌های تولیدی این سازمان را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که از ۴۳ مخاطره شناخته شده در دنیا متاسفانه ۳۴ مخاطره در ایران مشاهده شده، افزود:  ایران در کمربند پرمخاطره کوه زایی آلپ-هیمالیا قرار گرفته که باعث شده تنوع مخاطرات در ایران افزایش یابد.

شهیدی از تغییرات اقلیمی به عنوان یکی از مخاطرات و بحران‌های جدی که موجب خشکسالی در ایران شده یاد کرد و گفت: تغییرات آب و هوایی در دنیا اتفاق افتاده و شاهدیم در حال حاضر در اروپا و کشورهای آلمان، اتریش و نروژ را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته معاون وزیر صمت؛ در ایران نیز بارندگی‌ها تغییر یافته و مناطق خشک کشور شاهد بروز سیل و در مناطق مرطوب شاهد خشکسالی هستیم که  این خشکسالی ها باعث شده برای تامین آب مورد نظر تعداد چاه‌های غیرمجاز نیز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه افزایش سطح آبیاری موجب کاهش سطح منابع آبی و آسیب جدی به آبخوان‌ها می‌شود، تصریح کرد: همین امر فرونشست را نیز افزایش می‌دهد و در دشت‌ها وضعیت حیات گیاهان و جانوران به خطر می‌افتد.

خشکسالی و خالی از سنکه شدن بخش‌های از کشور و تهدید امنیت ملی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تاکید مجدد بر اینکه خشکسالی موجب خالی از سکنه شدن بخش‌هایی از کشور خواهد شد، گفت: این امر برای امنیت ملی کشور مناسب نیست و خطرآفرین است و این در حالی است که از بیش از ۶۰۰ دشت موجود در کشور حدود ۳۰۸ دشت قرمز و ممنوعه هستند و اگر به بقیه دشت‌ها توجه نکنیم آنها نیز با وضعیت نامناسبی مواجه خواهند شد.

اصفهان یکی از حادترین استان‌های کشور در بخش فرونشست است

 شهیدی با بیان اینکه به جز مناطق شمالی در بیشتر مناطق کشور فرونشست با نسبت‌های متفاوت روی داده است، افزود:  در حال حاضر در اصفهان در حال مطالعه فرونشست هستیم که یکی از حادترین استان‌های کشور در بخش فرونشست است و متاسفانه زبانه‌های فرونشست به داخل شهر و بسیاری از زیرساخت‌ها از قبیل مترو و مناطق پرجمعیت نفوذ کرده است که امیدواریم با راهکارهای موجود مانع از آسیب بیشتر فرونشست شویم.

انتقال گرد و غبار ایران به هند و پاکستان

معاون وزیر صمت از بروز بیابان‌زایی گسترده به عنوان تبعات فرونشست و کاهش آب در کشور یاد کرد و گفت: بیابان‌زایی موجب ایجاد گرد و غبار در کشور می‌شود و این در حالیست که در گذشته گردوغبار از کشورهای همسایه وارد ایران می‌شد ولی در حال حاضر کشورمان به منبع ایجاد گرد و غبار برای پاکستان و هند تبدیل شده است.

به گفته شهیدی؛ متاسفانه مجموعه گسترده‌ای از مخاطرات دست‌به‌دست هم داده‌اند که البته این امر مایوس‌کننده نیست و راهکارهای متعددی وجود دارد تا به مقابله با این مخاطرات طبیعی بپردازیم.

زور طبیعت نسبت به انسان بیشتر است، با طبیعت کنار بیاییم

وی با تاکید بر این‌که زور طبیعت نسبت به انسان بیشتر است و ما نمی‌توانیم به طبیعت غلبه کنیم، تصریح کرد: باید با طبیعت کنار بیاییم زیرا در کشوری هستیم که بیشتر مخاطرات طبیعی از جمله زمین‌لرزه، سیل، زمین‌لغزش و تغییرات اقلیمی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان هواشناسی کشور، رئیس سازمان فضایی ایران و رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در حال تولید اطلاعات سطح کلان کشور هستند که امیدواریم امیدواریم بتوانیم خوراک مورد نیاز برای پژوهشگران را تامین کنیم تا آنها نیز بتوانند راهکارهای مناسب و کاربردی برای مواجهه با مخاطرات طبیعی را برای برنامه‌ریزی کنند.

 

رییس سازمان هواشناسی کشور:

همکاری چهار دستگاه برای تولید هشدارهای مربوط به بلایای طبیعی

همچنین رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه چهارجانبه بین چهار دستگاه اجرایی گفت: مخاطرات بی‌شماری از جمله سیل، فرونشست زمین و …کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند که استفاده از داده‌ها و اطلاعات دستگاه‌ها و تولید محصولات مشترک می‌تواند در پیشگیری، پیش‌بینی و مدیریت بحران کمک شایانی کند.

سحر تاج‌بخش در مراسم امضای تفاهمنامه چهارجانبه بین روسای سازمان‌ هواشناسی، سازمان فضایی ایران، سازمان نقشه‌برداری و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور که امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه مخاطرات جوی و اقلیمی یکی از پر دامنه و گسترده‌ترین بلایای طبیعی است که همه ساله تلفات و صدمات زیادی در دنیا برجای می‌گذارد، اظهار کرد: در این زمینه مساله پیش آگاهی‌ها و هشدارها گام بسیار مهمی در حوزه مدیریت بحران است و کشورهای پیشرو بر اهمیت و منزلت این پیش‌آگاهی‌ها واقف هستند بنابراین سرمایه‌گذاری‌های عظیمی را در این زمینه انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز مساله پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌ها در حوزه بلایای طبیعی و مسایل جوی و اقلیمی برعهده سازمان هواشناسی است و این سازمان نیز با تمام قوا، ظرفیت، امکانات و توان کارشناسی خود تلاش می‌کند این وظیفه را به بهترین شکل انجام دهد.

به گفته رییس سازمان هواشناسی، اتفاقی که در دنیا طی دهه‌های اخیر افتاده رشد قابل ملاحظه فناوری در حوزه داده و اطلاعات است و اگر ما نتوانیم در تولید هشدارها به کاربران از داده‌های تجمیع شده استفاده کنیم، به‌طور قطع از ایده‌آل‌ها فاصله می‌گیریم. داده‌های بی‌شماری در حوزه سنجش از دور و داده‌های مکانی و … وجود دارد که می‌تواند ما را در تولید، تحلیل، پردازش و حتی در مدیریت صدور پیش‌آگاهی‌ها و هشدار کمک کند و از این جهت است که امروز سازمان هواشناسی مفتخر است که بتواند در خدمت روسای دستگاه‌هایی باشد که بخش اعظمی از این داده‌ها و اطلاعات را در کشور تولید می‌کنند.

وی ادامه داد: من امیدوارم با این همکاری که امروز در قالب یک تفاهمنامه چهارجانبه بین روسای سازمان‌ هواشناسی، سازمان فضایی ایران، سازمان نقشه‌برداری و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور آغاز می‌شود بتوانیم از ظرفیت بزرگی که در کشور است، استفاده بهینه کنیم و آن را به یک سرانجام بهتری برسانیم.

رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه هدف دستگاه‌ها در زمینه بلایای طبیعی و حوزه موضوعات جوی و اقلیمی حفاظت از جان و مال مردم است، خاطرنشان کرد: این هم‌افزایی و گردهمایی به ما کمک خواهد کرد که بتوانیم در این زمینه با نگاه مساعدی که در دستگاه‌های اجرایی وجود دارد وضعیت تولید هشدارها را به سمت بهبود ببریم. این تفاهمنامه از چند جهت می‌تواند کمک کند. تولید محصولات مشترک با استفاده از داده و اطلاعاتی که در اختیار دستگاه‌های موجود است، باعث می‌شود محصولی کاربرپسندتر برای دستگاه‌های اجرایی بهره‌بردار مانند سازمان مدیریت بحران و دستگاه‌های امداد و نجات در زمان هشدار تولید شود چراکه پیشگیری گام اول مدیریت بحران است.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر نیز تولید این محصولات مشترک با نگاه کارشناسی قوی می‌تواند به تصمیم‌گیران کشور کمک کند تا تدابیر بهتری برای مقابله یا سازگاری با بلایای طبیعی بیندیشند.

تاج‌بخش ضمن بیان اینکه مخاطرات بی‌شماری مانند سیل، خشکسالی، فرونشست زمین، کانون‌های گردوخاک کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند، گفت: با استفاده از داده‌ها و اطلاعات موجود و با کمک پیش‌آگاهی‌هایی که ما براساس اطلاعات و داده‌های هواشناسی ارایه می‌کنیم هم در زمینه پایش و هم در پیشگیری و پیش‌بینی و مدیریت بحران کمک شایانی می‌شود.

رییس سازمان نقشه برداری کشور:

فرونشست زمین در ۴۴ منطقه و ۱۰۹ نقطه کشور زنگ خطری برای مسؤولان و مردم

رییس سازمان نقشه برداری کشور نیز در این مراسم با بیان این‌که در صورت تداوم روند برداشت آب در ۴۴ منطقه و ۱۰۹ نقطه کشور که اعلام کرده‌ایم دچار فرونشست شده‌اند، قابل جبران نخواهد بود،۸۳ درصد بودجه ۱۴۰۰ به هزینه‌های جاری اختصاص پیدا می‌کند و کشور با زحمت که بتواند این هزینه‌ها را تامین کند، تنها ۱۷ درصد آن را می‌تواند به سمت زیرساخت‌ها ببرد. با مشکل عدم مراقبت و عدم هماهنگی بین دستگاه‌هایی که دارای داده‌ها و اطلاعات بسیار با ارزشی هستند که می‌تواند در کاهش هزینه مترتب از بلایای طبیعی و غیر طبیعی اثرگذار باشد، مواجهیم و هر دستگاهی به‌صورت یک جزیره عمل می‌کند.

 غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی ادامه داد: اتفاقی که امروز می‌افتد و پیام بسیار خوبی برای مردم دارد، این است که چهار دستگاه اثرگذار در حوزه‌های مختلف بلایای طبیعی و صدمات ناشی از آن در قالب این تفاهم‌نامه در مباحث زلزله، سیل، آتش‌سوزی و … دور یک میز جمع شده‌اند که هم‌افزایی کنند و یک وحدت رویه‌ای ایجاد کنند تا بتوانند هزینه‌های وارد شده بر مردم را به حداقل ممکن برسانند.

رییس سازمان نقشه برداری کشور  تصریح کرد: اگر نحوه بهره‌برداری از آب در ۴۴ منطقه و ۱۰۹ نقطه‌ای که شناسایی و اعلام کرده‌ایم که دچار فرونشست شده‌اند، تداوم پیدا کند، دیگر قابل جبران نخواهد بود و این یک زنگ هشدار برای تمام مسئولان ملی و کشوری و به‌ویژه مردم است. شاید اکنون این روزها را به‌راحتی بگذرانیم، اما این منابعی که در اختیار ما است، امانتی است که باید به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۴ گسل تهران که مردم نگران آن هستند، اکنون رصد می‌شود، گفت: حالا این چهار دستگاهی که با امکانات و اطلاعات موجود می‌توانند بحران‌ها را رصد کنند و امروز به سبب وجود خلأهای قانونی خودشان به‌خاطر دلسوزی نسبت به مردم که شایستگی بالاترین رسیدگی‌ها را دارند، دور هم جمع شدند و هم‌افزایی می‌کنند تا با به اشتراک گذاشتن این داده‌ها و اطلاعات بتوانیم هشدارهای به‌موقع به مردم دهیم‌ و هزینه‌های خسارت‌های وارد شده جانی و مالی به مردم کاهش پیدا کند.

رییس سازمان فضایی ایران اعلام کرد:

۳۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از مخاطرات طبیعی در ایران و منطقه

همچنین رییس سازمان فضایی ایران با بیان این‌که در گزارشی آمده بود که هم ایران و هم منطقه طی ۱۸ ماه گذشته بیش از ۳۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از مخاطرات طبیعی داشته‌اند، گفت: امیدواریم این تفاهم‌نامه کمک کند تا بتوانیم سهم مناسب‌تری در مدیریت مخاطرت طبیعی و هدایت آن به سمت پیش‌بینی و پیشگیری داشته باشیم.

به گفته مرتضی براری، شکل‌گیری این همکاری‌ها می‌تواند کمک کند تا در کشور بخشی از خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی را مدیریت کنیم و با کارگروه‌هایی که شکل می‌گیرد و هماهنگی‌های بین این دستگاه‌ها بتوانیم این عرصه‌ را مدیریت کنیم.

وی افزود: لازم است تلاش کنیم فضا را برای ورود بخش خصوصی در این عرصه نیز فراهم کنیم. تمام تلاش سازمان فضایی نیز این است که بتواند در تولید داده‌هایی که مورد نیاز کشور است، نقش‌آفرینی کند. ما امروزه بیش از ۱۰ ماهواره داریم که از طریق آن به‌صورت آنلاین داده دریافت می‌کنیم و روزانه بیش از ۳۳ دریافت آفلاین داریم که این داده‌ها می‌تواند در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش کشاورزی نقش‌آفرینی کند.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تفاهم‌نامه چهارجانبه غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور سحر تاج‌بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور


نظر شما :