گرمای بی سابقه در آمریکای شمالی از زمان انقلاب صنعتی

۱۶ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۹ کد : ۲۵۶۴۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۱۸
تهران- ایرنا- روزنامه گاردین از ثبت گرمترین ژوئن در آمریکای شمالی خبر داد که براساس داده های ماهواره ای دو درجه سانتیگراد گرمتر از زمان پیش از انقلاب صنعتی است.
گرمای بی سابقه در آمریکای شمالی از زمان انقلاب صنعتی

ه گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از این روزنامه انگلیسی، بر اساس داده های ماهواره ای، گرمای هوا در آمریکای شمالی همچنان ادامه دارد و قرار است درجه حرارت از این هم بالاتر رود.

درحالیکه داده های ماهواره ای نشان می دهد گرمای هوا تداوم داشته باشد و دمای هوا همچنان بالاتر برود، آمریکای شمالی گرمترین ماه را در ژوئن (خرداد و تیر) به ثبت رسانده است.

گاردین در ادامه نوشت: جبهه هوای گرم در شمال غرب کانادا و آمریکا با شکستن رکورد دمای روزانه در استان بریتیش کلمبیا، واشنگتن و پورتلند عناوین خبری را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است.

داده های جدید نشان می دهد که این بخشی از روند گسترده ای است که طی چندین هفته ادامه دارد و قرار است همچنان مناطق وسیعی را پوشش دهد؛ وضعیتی که دلیل عمده آن تغییر اقلیم در نتیجه دخالت انسان عنوان شده است.

"مرکز رصد تغییرات آب ‌و هوایی کوپرنیک" اتحادیه اروپا نشان می دهد که دمای ماه ژوئن (خرداد و تیر) در آمریکای شمالی ۱.۲ درجه سانتیگراد بالاتر از متوسط ​​دما از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰ بود و بیش از ۲ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح دما پیش از انقلاب صنعتی (انقلاب صنعتی در بازه زمانی ۱۷۶۰ تا ۱۸۴۰ رخ داد) است.

در واقع این دوازدهمین سال متوالی است که درجه حرارت در تابستان به بالاترین میزان در منطقه می رسد و بیشترین افزایش دمای ثبت شده تاکنون است.

در ابتدای ماه، شرایط رکوردشکن گرما در جنوب غربی آمریکا متمرکز شده بود. سپس جبهه هوا در شمال غربی آمریکا و بعد به سمت جنوب غربی کانادا حرکت کرد و باعث مرگ دستکم ۵۰۰ نفر شد وشهر لیتون در بریتیش کلمبیای کانادا سه روز متوالی رکورد گرمای کانادا را شکست و آتش سوزی های بی سابقه سبب تخلیه مناطق شد.

شمال اروپا و سیبری نیز ژوئن غیرمعمولی گرمی را تجربه کرده اند. رکورد دما در مسکو و هلسینکی (پایتخت فنلاند در قطب شمال) شکسته شد و به طور کلی دنیا نیز برای این زمان از سال گرمتر از حد متوسط ​​بود.

کارشناسان هواشناسی اعلام کرده اند که این ناهنجاری ها ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای توسط انسان است و باید روند گرمایش زمین متوقف شود.

«کارلو بوونتمپو» مدیر مرکز رصد تغییرات آب و هوایی کوپرنیک گفت: «تنوع طبیعی و روند گرمایش باعث یک رویداد عجیب و کاملا جنون آمیز شده است. از آنجا که آب و هوا به طور کلی در حال گرم شدن است، بنابراین حتی در سال هایی که انتظار پدید "ال نینا" (پدیده ای متضاد ال نینو که در آن هر سه تا هفت سال یکبار آب های اقیانوس آرام سردتر از حالت معمول می شود) می رود،  شاهد درجه حرارت بسیار بالایی هستیم.

www.irna.ir/news/84396421/

کد خبر: 84396421

نظر شما :