تحقیقات جدید نشان داد: اقدامات بشر در نقشه بارندگی جهان نقش دارد

۱۶ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۶ کد : ۲۵۶۴۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲۷
تحقیقات جدید نشان داد: اقدامات بشر در نقشه بارندگی جهان نقش دارد

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین با اشاره به اینکه در سال های اخیر موارد بیشماری از سیل و رانش زمین بروز کرده است، نوشت: تحقیقات منتشر شده در مجله علمی معتبر «نیچر کامیونیکیشنز» نشان می دهد که اقدامات بشر و نقش آن در افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و تغییر کاربری زمین می تواند در وخامت تغییرات آب و هوایی زمین نقش داشته باشد.

محققان دانشگاه یو سی ال ای با بررسی  در این تحقیق اسناد آب و هوایی در جهان را برای آگاهی از نقش تغییرات ایجاد شده در آب و هوا تحت تاثیر اقدامات بشر و تاثیر آن بر بارش های شدید بررسی کردند و با تحقیقات بر روی مجموعه ای  از اطلاعات توانستند تصویری بدست آورند که شواهدی از نقش انسان را تایید می کرد.

یکی از محققان ارشد در این زمینه گفت مهم بود که تغییرات ناشی از اقدامات بشر در مقایسه با تغییراتی ناشی از تنوع آب و هوایی مورد کنکاش قرار گیرد.

با وجود برخی  اختلافات منطقه ای و خشکتر شدن برخی از مناطق، داده های اداره هواشناسی جهانی نشان می دهد که در کل، بارندگی شدید در حال افزایش است ، به این معنی که بارانی ترین روزهای سال مرطوب تر می شوند. تغییر در وضعیت بارندگی شدید - تعداد روزهای که بارندگی بسیار سنگین در آن رخ می دهد - نیز یک مشکل است. این دوره های کوتاه و شدید بارندگی می تواند منجر به جاری شدن سیل در اثر بارندگی و تاثیرات مخرب در زیرساخت ها و محیط زیست شود.

دکتر سیهان لی محقق ارشد دانشگاه اکسفورد که البته در این تحقیق جدید نقشی نداشته است با اشاره به گرمای زمین به میزان ۱.۲ سانتی گراد در مقایسه با سطح قبل از صنعتی شدن گفت اگر این گرما همچنان افزایش یابد ما شاهد بارش های شدیدتر و در کنار آن خشکسالی های شدیدتر خواهیم بود.

به رغم بدبینی ها نسبت به اقدامات بشر در تخریب محیط زیست نتایج یک نظرسنجی جدید از ۱۶ کشور نشان داد بیش از نیمی از مردم جهان بر این باورند که با رفتارهای خود هنوز می توان کره زمین را در برابر تغییرات مخرب آب و هوایی از نابودی نجات داد.

نظرسنجی جدید شرکت تحقیقات بازاری «مینتل» نشان داد به طور متوسط ۵۴ درصد از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی همچنان موافق این امر هستند که برای نجات زمین فرصت هست و ۵۱ درصد معتقدند که رفتارهای آنها می تواند تغییر مثبتی در مسائل محیط زیستی ایجاد کند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، ژاپنی ها بدبین ترین افراد در این زمینه هستند: فقط ۱۵ درصد مردم این کشور بر این باورند که با رفتارهای خود می توانند جلوی فاجعه آب و هوایی را بگیرند و تنها ۳۵ درصد بر این باورند که هنوز زمان برای نجات زمین باقی مانده است.

این نظرسنجی در ۱۶ کشور شامل برزیل، هند، چین، ژاپن، انگلیس، آمریکا، ایتالیا، اسپانیا، کره جنوبی، استرالیا، تایلند،کانادا، ایرلند، فرانسه، لهستان و آلمان انجام شده است.

www.irna.ir/news/84396216/
کد خبر: 84396216


نظر شما :