کانادا برای هشدار سونامی به ابر رایانه رو ی می آورد

۲۵ اسفند ۱۳۸۳ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۵۷۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۸۸
نگرانی از اینکه روزی امواج سهمگین سونامی سواحل کانادا را درهم خواهد کوبید دولت این کشور را به فکر ساخت ابر رایانه اعلام هشدار سونامی انداخته است.

نگرانی از اینکه روزی امواج سهمگین سونامی سواحل کانادا را درهم خواهد کوبید دولت این کشور را به فکر ساخت ابر رایانه اعلام هشدار سونامی انداخته است.
   به گزارش خبرگزاری فرانسه از ونکوور، پس از فاجعه سونامی در اقیانوس آرام که300 ? هزار تلفات برجا گذاشت مقامات فدرال کانادا طرح تهیه یک ابر رایانه به ارزش 140?هزار دلار را به مناقصه گذاشته اند.
   رابین براون پژوهشگر وزارت شیلات و اقیانوس کانادا چنانچه این طرح موفقیت آمیز باشد از آنجایی که هزینه نسبتا پایینی دارد در بسیاری از نقاط جهان اجرا خواهد شد.
   زمین شناسان معتقدند هر300 ?تا ? 500?سال زلزله های شدید و سونامی در این منطقه رخ می دهد. آخرین زلزله 300?سال پیش سواحل غربی کانادا را لرزاند.
   بومیان کانادایی وقوع چنین حادثه ای را که دهان به دهان از نسلهای قبلی به آنها رسیده است تایید می کنند. بر اثر این واقعه کلیه روستاها و هزاران تن در جزیره ونکوور ناپدید شدند.
   از نظر زمین شناسی احتمال وقوع چنین حادثه ای وجود دارد، اما زمان دقیق آن مشخص نیست.بزرگترین تلفات سونامی در کانادا که بطور رسمی به ثبت رسیده است در سواحل شرقی این کشور رخ داد. در اثر زمین لرزه سال 1929?در اقیانوس آرام امواج ویرانگر ساحل نیوفاندلند را درهم کوبید.
   همچنین برخورد موجهای بلند ناشی از زلزله شدید آلاسکا در سال1964?به بخشهایی از ساحل بریتیش کلمبیا و نیز ایالتهای واشنگتن، کالیفرنیا، و هاوایی در آمریکا خسارات سنگینی برجا گذاشت.
پایگاه ملی داده های علوم زمین

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :