استاندار خراسان‌جنوبی: تکمیل اکتشافات ژئوفیزیک هوایی در شاهرخت- بیرجند، یک انقلاب معدنی

۱۹ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۹ کد : ۲۵۸۰۶ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۰۷۵
استاندار خراسان‌جنوبی: تکمیل اکتشافات ژئوفیزیک هوایی در شاهرخت- بیرجند، یک انقلاب معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال دیدار آقایان ملانوری شمسی استاندار و  عباس جرجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان و جمعی از مدیران و معاونان وی حاضران نسبت به تحقق برنامه تحولی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی در استان خراسان جنوبی به عنوان اولین هدف اجرای تحول بنیادین در بخش علوم‌زمین و معدن کشور به عنوان یکی از مولفه‌های مهم اقتصادی، اشتغالزایی و توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پیش‌رو در سال ۱۴۰۰ توافق کردند.

بر اساس این گزارش، اواخر مهرماه سال جاری و  با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی و ایمیدرو، اکیپ‌هایی متشکل از 180 نفر از کارشناسان زبده زمین‌شناسی کشور در دشت شاهرخت- بیرجند مستقر خواهند شد تا عملیات اکتشاف ژئوفیزیک هوایی را به صورت پیمایشی تکمیل کرده و نتایج حاصل از این پیمایش و مناطق امیدبخش تعیین شده به ایمیدرو تحویل داده خواهد شد تا بعد از طی مراحل لازم، جهت بهره‌برداری به بخش خصوصی واگذار گردد.

در این نشست استاندار خراسان جنوبی از طرح تکمیل اطلاعات مربوط به اکتشافات ژئوفیزیک هوایی در منطقه شاهرخت- بیرجند، به عنوان یک انقلاب معدنی یاد کرد و گفت: شروع به کار اکیپ 180 نفره کارشناسان زبده کشور برای پیمایش منطقه شاهرخت- بیرجند که اطلاعات ژئوفیزیک هوایی را تکمیل می‌کند، دانسته‌های ما را در زمینه ذخایر معدنی استان ارتقاء می‌بخشد.
به گفته ملانوری شمسی؛ فرصت حضور این کارشناسان و مطالعات در محل، اردوی علمی خوبی هم برای نخبگان، دانشجویان، دانش‌آموزان و حتی عموم مردم است.
وی ادامه داد: به جهت اهمیت موضوع، در راستای تسریع در روند اجرای این طرح و تحقق هر چه سریع‌تر اهدافی که دنبال می‌کند، تمام دستگاه‌های اجرایی استان را بسیج می‌کنیم.
استاندار خراسان‌جنوبی ضمن تشکر از اقداماتی که در راستای شناسایی ذخایر معدنی استان صورت گرفته، تصریح کرد: در کنار دیگر پیشران‌های اقتصادی استان؛ گردشگری، کشاورزی و مرز، معدن از محورهای اصلی توسعه به شمار می‌رود و خراسان جنوبی می‌تواند در آینده نزدیک به عنوان معین استان‌های دیگر نیز باشد.
ملانوری با تأکید بر این که توسعه استان را بر مبنای فعال‌سازی معادن پایه‌ریزی کرده‌ایم، افزود: همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط، فرمانداری‌ها و حوزه‌های اقتصادی مختلف بسیج شده‌اند تا بخش معدن را فعال کنیم.
وی با اشاره به ذخایر معدنی بی‌نظیر خراسان‌جنوبی، گفت: متأسفانه بخش عمده‌ای از معادن استان ناشناخته مانده و غیرفعال هستند و فقط بخش کوچک و اندکی در حال بهره‌برداری است و در همان بخش اندک هم استفاده حداکثری از ذخایر صورت نمی‌گیرد.
استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: ذخایر معدنی استان اغلب به صورت خام به فروش می‌رسند و نتوانسته‌اند اشتغال مناسب و درآمد خوبی برای مردم به همراه داشته باشند.
این مقام مسئول با بیان این‌که این استان بسیار پرظرفیت است اما متأسفانه هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده تأکید کرد: تمام هدف ما از فعال کردن معادن و بهره‌برداری از ذخایر معدنی این است که مردم طعم شیرین استفاده از این منابع خدادادی را بچشند و توسعه استان را شاهد باشند.
استاندار خراسان جنوبی، مهمترین علت در این عدم توسعه‌یافتگی را ضعف اطلاع‌رسانی عنوان کرد و گفت: عدم اطلاع‌رسانی درست سبب شده خیلی از ظرفیت‌های خراسان جنوبی، حتی برای خود مردم استان ناشناخته بماند.
ملانوری با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های ستاد توسعه خاوران خاطرنشان کرد: ما در قالب این ستاد و در ارتباطاتی که با سرمایه‌گذاران متعدد فعال در زمینه‌های مختلف برقرار کرده‌ایم و به معرفی داشته‌های استان پرداخته‌ایم که مورد استقبال واقع شد.
وی از وجود ذخایر بنتونیت سرایان، طلای خوسف، ذغالسنگ طبس، سنگ‌های قیمتی سطح استان خبر داد و گفت: پیمایش محدوده‌های اکتشافی به ما کمک می‌کند، داشته‌های معدنی خود را بیشتر بشناسیم و برای بهره‌برداری بهتر از آنها برنامه‌ریزی جامع‌تری داشته باشیم.
به گفته استاندار خراسان‌جنوبی، ما معتقدیم بهره‌برداری از ذخایر و منابع موجود، تنها راه توسعه استان است و در پایان به به سفر رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: در این سفر ریاست محترم جمهوری نیز بر تلاش تمامی دستگاه‌های اجرایی برای فعال شدن معادن استان تاکید شده است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ملانوری شمسی استاندار عباس جرجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی


نظر شما :