جزئیاتی از تصمیمات نخستین نشست کارگروه ملی گرد و غبار با حضور نماینده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۲۰ مهر ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۹ کد : ۲۵۸۳۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۸
جزئیاتی از تصمیمات نخستین نشست کارگروه ملی گرد و غبار با حضور نماینده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست نخستین جلسه کارگروه تخصصی ملی پدیده گرد و غبار با حضور نمایندگان 15 دستگاه اجرایی عضو ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار از جمله دکتر رضا شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات، مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، نخستین جلسه کارگروه تخصصی ملی  با هدف بررسی آیین‌نامه هماهنگی پیشگیری و مدیریت پدیده گردوغبار مصوب هیئت وزیران مورخ 12/3/1400 با سه دستورکار بررسی وظایف مندرج در ماده 3 و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه پیگیری وظایف محوله، بررسی و تعیین گروه های کاری موضوع تبصره ماده3 و بررسی و نحوه تحقق وظایف پیش‌بینی شده در آیین‌نامه در خصوص هر یک از دستگاه‌های عضو برگزار شد.

در این نشست طهماسبی بیرگانی دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار به بیان کلیاتی در خصوص مواد آیین‌نامه و تکالیف تعیین شده دستگاه‌ها پرداخت و خواستار ارائه برنامه‌های مدون از اعضای کارگروه به‌عنوان نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در چارچوب آیین‌نامه ابلاغی هیئت وزیران شد.

در ادامه کلیه اعضای کارگروه به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص چگونگی تبیین وظایف محوله پرداختند و با نظر اعضای کارگروه مقرر شد در جلسه ای با عنوان جلسه آسیب شناسی به نقاط قوت و ضعف عملکرد آیین‌نامه پیشین با هدف بهبود عملکرد آیین‌نامه فعلی پرداخته شود. 

همچنین اعضای کارگروه با توجه به حجم کاری بالا و تعدد اعضای جلسه خواستار تخصصی‌تر شدن جلسات در قالب گروه‌های کاری تخصصی شدند. بر این اساس پیشنهاد شد سه گروه کاری تخصصی با عنوان گروه کاری مطالعات، پژوهش و اطلاع‌رسانی، گروه کاری فنی- اجرایی و گروه کاری بین‌الملل به‌منظور پیشبرد اهداف تخصصی آیین‌نامه تشکیل و تکالیف دستگاه‌ها در هر گروه کاری ساماندهی و تعیین شود.

به‌علاوه مقرر شد سیاست‌ها و تصمیمات اخذ شده در کارگروه تخصصی ملی، در کمیته ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار متشکل از معاونان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های عضو ستاد به تصویب رسیده و به دستگاه‌های ذیربط جهت اجرا ابلاغ و توسط دبیرخانه ستاد ملی مورد پایش و ارزیابی قرار گرفته و نتایج اقدامات مطابق با آیین نامه مذکور به هیئت وزیران منعکس شود.

کلید واژه ها: سازمان حفاظت محیط‌زیست روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کارگروه تخصصی ملی پدیده گرد و غبار دبیر ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار رضا شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات، مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور


نظر شما :