شهرها و روستاهای ایران امسال 396 بار لرزیدند و 828 تن در حوادث غیرمترقبه کشته شدند

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۶:۵۰ کد : ۲۵۹۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۶
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور اعلام کرد: 828 تن در جریان 518 حادثه غیرمترقبه کشور طی سال 83 کشته شدند.

518 حادثه غیرمترقبه و 828 کشته در کشور طی سال 83

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور اعلام کرد: 828 تن در جریان 518 حادثه غیرمترقبه کشور طی سال 83 کشته شدند.
مهندس عباس جزایری در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرنگار «حوادث» ایسنا با تشریح حوادث غیرمترقبه سال 83 افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون، 396 زمین‌لرزه در شهرها و روستاهای مختلف کشور رخ داد و تمام قربانیان آن که شامل 612 تن می‌شوند، در زلزله 4/6 ریشتری زرند جان خود را از دست دادند.
وی با اشاره به وقوع 40 مورد سیل در طول سال جاری گفت: این سیل‌ها، 75 کشته در نقاط مختلف از جمله در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان بر جای گذاشتند.
جزایری به رخداد حوادث غیرمترقبه متفرقه‌ای از جمله توفان، تگرگ، برف سنگین، آتش‌سوزی و .... در کشور تا 21 اسفند ماه سال جاری اشاره و خاطرنشان کرد: 82 مورد حادثه از این نوع در کشور رخ داد که از این میان 16 مورد به توفان با 14 کشته، 7 مورد به تگرگ بدون کشته، 17 مورد به بارش برف سنگین ــ تعداد کشته‌ها نامشخص است ــ 7 مورد به غرق شدن لنج بدون کشته ، 27 مورد ریزش کوه با 30 کشته (24 تن در رانش زمین هراز، 2 تن در رانش زمین کهگیلویه و بویراحمد و 4 تن در رانش زمین شمشک تهران)، یک مورد ریزش معدن در مازندران با 7 کشته، تصادف در سیستان با 47 کشته، تصادف در فارس با 24 کشته، تصادف در آمل با 5 کشته، تصادف در اصفهان ــ گلپایگان با 18 کشته و 8 مورد به آتش‌سوزی با 13 کشته اختصاص دارد.
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور یادآور شد: از میان حوادث آتش‌سوزی که بیشتر به مراتع و جنگل‌ها اختصاص یافته است، آتش‌سوزی دبستان «سفیلان» نیز جزء این حوادث به شمار می‌آید.
34 مورد سیل در 5 استان و بیش از 14 هزار میلیارد ریال خسارت خشکسالی
وی سپس به حوادث خشکسالی کشور در سال زراعی 84 ــ83 اشاره و میزان بارندگی‌ها را بسیار مناسب توصیف و خاطرنشان کرد: در پی وقوع 7 سال خشکسالی در استانهای جنوب و جنوب شرقی کشور بخصوص در استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان، بارندگی نسبت به دوره‌های مشابه در 30 سال گذشته بسیار مطلوب بود.
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور با بیان این که در سال جاری بر اثر بارندگی‌های متناوب، سد «پیشین» در استان سیستان و بلوچستان و سد «میناب» در استان هرمزگان سرریز شدند، به ایسنا گفت: در روستاهای «کهنوج» و «منوجان» در استان کرمان پس از کمبود 4 ساله بارندگی، وضعیت مناسبی از شرایط آبی گزارش شده است.
جزایری به جاری شدن سیل در استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال جاری اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارشات 9 ماه گذشته سال جاری ستاد حوادث غیرمترقبه کشور، 34 مورد سیل در نقاط ذکر شده به وقوع پیوسته است که این آمار از ابتدای سال 76 تا این تاریخ 504 مورد بوده است.
وی افزود: همچنین از ابتدای سال 83 تا کنون، خشکسالی 14 هزار و 699 میلیارد ریال خسارت به کشور وارد کرد و این در حالیست که یکهزار و 290 میلیارد ریال برای جبران خسارات در این بخش بودجه در نظر گرفته شد.
اختصاص910 میلیارد ریال بودجه برای جبران سرمازدگی
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور میزان خسارت سرمازدگی در سال جاری را نیز 7 هزار و 730 میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: سرمازدگی به بخش‌های مهمی از محصولات کشاورزی و باغات استانهای شمال غربی و حوزه مرکزی کشور خسارت وارد کرد.
وی افزود: میزان بارش برف در سال جاری نسبت به 30 سال گذشته را نیز بسیار بی‌سابقه توصیف کرد و به ایسنا گفت: با توجه به آمادگی‌های ستادهای کشوری و با اجرای طرح جامع مدیریت بحران و استفاده از تجربیات گذشته، در کوتاهترین زمان تمام روستاهای آسیب‌دیده جهت امدادرسانی شناسایی شدند.
جزایری خاطرنشان کرد: 910 میلیارد ریال بودجه جهت سرمایه‌گذاری در بخش جبران خسارات سرمازدگی تعیین شد.
اعتبار 5 هزار میلیارد ریالی برای جبران حوادث غیرمترقبه سال 83
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور با بیان این که جمع اعتبارات سال 83 کشور در بخش جبران سوانح غیرمترقبه، بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال است، تأکید کرد: به منظور بازسازی و نوسازی مراکز آموزشی، بهداشتی، شریان‌های حیاتی از جمله شبکه‌های آب، برق، گاز، راههای ارتباطی، پلها و سایر تاسیسات زیربنایی همچنین بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی و تجاری که تحت تاثیر سوانح مختلف دچار خسارت شده‌اند، اعتبارات مهمی اختصاص یافته است.
خراسان، مازندران، و فارس آسیب‌پذیرترین استانهای کشور در برابر زلزله
وی با اشاره به استانها و شهرستانهای مختلف کشور که در برابر خطرات زلزله قرار دارند، به ایسنا گفت: استان خراسان با 6/14 درصد، استان مازندران با 2/10 درصد و استان فارس با 8/7 درصد بیشترین و استانهای همدان، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با نیم، یک و 5/1 درصد کمترین آسیب‌پذیری را در زمان وقوع زلزله دارند.
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور به بحث مقاوم‌سازی ساختمان‌های شهری و روستایی اشاره کرد و گفت: افزایش آموزش‌های همگانی در حین تحصیل و آموزش‌های رسانه‌ای می‌تواند نقش مهمی در افزایش فرهنگ ایمنی در جامعه داشته باشد.
وی با بیان این که در صورت ترویج فرهنگ ایمنی می‌توان از حادثه با کمترین خسارت عبور کرد، اظهار داشت: میزان خسارات ناشی از حوادث در بخش سیل به علت وجود هوای خشک و نیمه خشک و بارش سالانه 250 میلیمتری باران و پراکندگی نامناسب آن می‌تواند بسیار زیاد باشد.
جزایری به ساخت و ساز منازل مسکونی در حریم رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: گرانی زمین و منازل مسکونی در شهرها منجر به روی آوردن تعداد زیادی از افراد برای معیشت در مجاورت رودخانه‌های مناطق شمالی کشور شده است.
شناسنامه‌دار شدن ساختمانها از ابتدای سال 84
وی بر لزوم توجه به ساخت و ساز بافتهای محکم و مقاوم تأکید کرد و افزود: بکارگیری نیروها و کارگران آموزش دیده، توجه به مشخصات فنی ساختمان، استفاده از مصالح استاندارد از جمله مهمترین عناصر در امر ساخت و ساز هستند.
جزایری با اعلام شناسنامه‌دار شدن ساختمانها از ابتدای سال 84 خاطرنشان کرد: این شناسنامه‌ها هنگام خرید و فروش سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی به ماده 30 قانون برنامه چهارم توسعه اشاره کرد و به ایسنا گفت: سازه‌های فرسوده‌ای که در گذشته ساخته ‌شده‌اند طی دو برنامه از سوی دولت مقاوم‌سازی می‌شوند.
واگذاری 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان
مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه کشور تصریح کرد: بر اساس یکی از مصوبات ماده 30 برنامه چهارم توسعه ، 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات ارزان جهت مقاوم‌سازی روستاها با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مشارکت‌های مردمی در اختیار روستاییان قرار گیرد.
وی در پایان به بحث‌ طراحی اتاق بحران و مرکز مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: این طرح توسط مشاورین و مهندسین در سطح استانها و شهرستانها تهیه شده که سیاست‌های کاری آن در برنامه چهارم توسعه سال 84 اجرا می‌شود.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
 
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :