شروع یک تورنمنت اقتصادی در خراسان جنوبی

۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۰ کد : ۲۵۹۶۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۶۹
ایسنا/خراسان جنوبی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی براساس توافق ‌نامه سه‌جانبه در خراسان جنوبی حدودا یک ماهی است آغاز شده و آغازی است برای شروع سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی
شروع یک تورنمنت اقتصادی در خراسان جنوبی

۲۵ مهرماه امسال بود که زمزمه‌ها در مورد توسعه اکتشاف معادن در خراسان جنوبی به عمل تبدیل شد؛ در این روز بود که با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر صنعت، معدن و تجارت، مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی استان در استان آغاز شد. 

به گزارش ایسنا، این طرح قرار است 15 هزار کیلومتر مربع از سطح استان خراسان جنوبی را مورد اکتشاف قرار دهد. طرحی که به‌ گفته وزیر صمت قرار است حجم ذخایر معدنی موجود در استان را شناسایی کند و به این ترتیب مخاطرات سرمایه‌گذاران به شدت کاهش می‌یابد؛ این پروژه تکمیل‌کننده اطلاعات پایه زمین‌ شناسی خواهد بود و به ما کمک می‌کند برنامه جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در این استان پیش ببریم. 

طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی براساس توافق ‌نامه سه‌جانبه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات معدنی و ایمیدرو در خراسان جنوبی اجرا می‌شود.

براساس این توافق‌نامه، تأمین اعتبار طرح به عهده ایمیدرو، تهیه اطلاعات پایه، تکمیل چرخه ژئوفیزیک هوایی، شناسایی و پی‌جویی برعهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی و حمایت‌های لازم درخصوص برنامه‌ریزی و انجام تشریفات قانونی پیش از اجرای کار نیز برعهده معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است. 

شروع یک تورنمنت اقتصادی در خراسان جنوبی 

نگاهی به اکتشافات و ظرفیت‌هایی که دیده شد 

عباس جرجانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات شاخص سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در شش ماهه امسال در حوزه معدن به ایسنا گفت: خراسان جنوبی با توجه به ساختار زمین شناسی از ذخایر غنی معدنی با تنوع قریب به 50 نوع ماده معدنی از مجموع 65 نوع ماده معدنی شناخته شده کشور برخوردار است که با دارا بودن 698 معدن با ذخیره قطعی حدود 7 میلیارد تن و اشتغال بیش از 13 هزار نفر در این بخش یکی از 5 استان معدنی کشور است. 

وی افزود: در شش ماهه ابتدای سال جاری، 20 فقره پروانه بهره برداری معدنی با سرمایه گذاری 971 میلیارد ریال و اشتغالزایی 160 نفر صادر گردیده که به لحاظ میزان سرمایه گذاری 7 برابر، به لحاظ میزان اشتغال 2 برابر و به لحاظ تعداد صدور پروانه یک و نیم برابر نسبت به مدت مشابه سال 1399 رشد داشته است. 

جرجانی ادامه داد: همچنین در این مدت 26 فقره گواهی کشف با پیش بینی سرمایه گذاری 108 میلیارد ریال در استان صادر شده که از لحاظ تعداد حدود 3 برابر و به لحاظ سرمایه گذاری بیش از 4 برابر رشد را نشان می‌دهد. 

وی بیان کرد: در راستای فعالسازی و احیای معادن غیرفعال، از ابتدای سال تاکنون تعداد 6 واحد معدنی از معادن راکد و غیرفعال با برگزاری جلسات تعیین تکلیف برای این معادن به چرخه تولید بازگشتند و در راستای اجرای برنامه‌های ستاد توسعه خاوران، از مجموع تفاهم نامه‌های منعقد شده در این ستاد ۱۱ تفاهم‌نامه مربوط به حوزه صنعت، معدن و تجارت است که میزان سرمایه گذاری این طرح‌ها 3 هزار و 550 میلیارد تومان و اشتغالزایی آن 6 هزار و 500 نفر پیش بینی شده است که با تحقق و اجرای این تفاهم نامه‌ها تحول عظیمی در حوزه صنعت و معدن استان ایجاد خواهد شد. 

شروع یک تورنمنت اقتصادی در خراسان جنوبی 

استخراج آهن از دل کویر 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی ۱۲ معدن آهن وجود دارد که ۸ معدن فعال هستند واز ابتدای سال بیش از ۱۵۸هزار تن ماده معدنی آهن از این معادن استخراج شده است و ذخیره قطعی معادن آهن استان ۳میلیون تن است و این معادن در مجموع ۱۱۹ کیلومتر مربع مساحت دارند. 

وی با اشاره به استخراج سالیانه ۳۳۹ هزار و۵۰۰ تن آهن از معادن استان گفت: در معادن آهن خراسان جنوبی ۱۹ میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان سرمایه گذاری شده و برای ۱۰۹ نفر نیز اشتغالزایی شده است. 
جرجانی بیان کرد: معادن آهن استان در شهرستان‌های طبس، نهبندان، قاین، بشرویه و خوسف هستند و مهم‌ترین آن‌ها معادن هیزو و حنار نهبندان هستند. 

وی با بیان اینکه 52 محدوده و معدن راکد خراسان جنوبی در مسیر فعالسازی قرار گرفت، افزود: پس از طی فرایند برگزاری مزایده عمومی محدوده های معدنی ومعادن راکد خراسان جنوبی از ابتدای امسال 39 محدوده معدنی و13 معدن راکد در راستای رونق تولید و ایجاد اشتغال به سرمایه گذاران جدید واگذار شد.

وی ادامه داد: معادن واگذار شده در زمینه مواد معدنی بنتونیت، مرمریت، خاک صنعتی، سنگ لاشه و گچ است که پیش بینی می‌شود حدود 100 نفر در این معادن مشغول به فعالیت شوند. 

جرجانی با اشاره به ظرفیت‌های استان در حوزه معادن گفت: معادن استان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال دارند که ما باید بهترین راهکارها را برای استفاده از این ظرفیت بکار گیریم که راه کار منطقی وعادلانه ان برگزاری مزایده عمومی است. 

وی خاطرنشان کرد: واگذاری محدوده‌های اکتشافی و معدنی از طریق ثبت محدوده( درخواست صدور پروانه اکتشاف ) از طریق سامانه کاداستر، نقل و انتقال مجوزهای اکتشافی و معدنی در چارچوب قانون معادن و آئین نامه اجرایی آن، واگذاری محدوده‌های اکتشافی معدن از طریق مزایده عمومی از طریق سامانه ستاد ایران( سامانه تدارکات الکترونیکی دولت)انجام می‌شود. 

وی تصریح کرد: از سال  1395 تا کنون پنج پروانه بهره برداری با ماده معدنی طلا در سازمان صنعت و معدن و تجارت این استان با نام‌های هیرد واقع در نهبندان، خداآفرید واقع در بشرویه و سه معدن ماهرآباد و کودکان و شادان در شهرستان خوسف صادر شده است که در نوع خود حایز اهمیت است. 

جرجانی ادامه داد: مجموع ذخایر قطعی معادن ثبت شده حدود ۳۳ نیلیون و ۸۰۰ هزار تن کانسنگ است که طبق پروانه میزان استخراج اسمی سالیانه این معادن حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن کانسنگ پیش بینی شده است.  

وی افزود: میزان سرمایه گذاری این معادن  حدود 1900 میلیارد تومان و میزان اشتغال زایی 278 نفر بودهو  به منظور جلوگیری از خام فروشی و فرآوری این ماده معدنی، چهار واحد فرآوری در مجاورت معادن کودکان، شادان، هیرد و ماهرآباد در حال احداث است که واحد فرآوری طلای کودکان به مرحله راه اندازی و تولید شمش رسیده است. 

جرجانی یادآور شد: در حال حاضر هر چهار معدن تا کنون حدود ۱۱۷ هزار تن کانسنگ طلا از معادن استان استخراج شده و همچنین واحد فرآوری طلای کودکان نیز امسال راه اندازی شده است. 

اکنون از ۶۰ نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور ۵۰ نوع آن در خراسان جنوبی وجود دارد، به همین دلیل خراسان جنوبی را به عنوان قلب معادن کشور می‌شناسند. 

زغال‌سنگ، منیزیت، خاک‌های صنعتی، سنگ‌های تزیینی، بنتونیت، کرومیت، سنگ آهن، دولومیت، آندالوزیت، مرمریت، بازالت، طلا، مس، سیلیس، فلورین، پتاس و سرب و روی از مهم‌ترین مواد معدنی در استان کویری خراسان جنوبی هستند. 

اما مشکل اصلی بسیاری از کارخانه‌های استحصال تأمین برق و زیرساخت‌هاست، اما به گفته مسئولان با ایجاد شرکت‌های زیرساختی این مانع بزرگ را برطرف کنند. به هر حال با اکتشافات جدید فصل جدیدی از سرمایه گذاری در خراسان جنوبی باز شده است. 

انتهای پیام

  • یکشنبه / ۲۳ آبان ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۷
  • کد خبر: 1400082317419
  • https://www.isna.ir/news/1400082317419


نظر شما :